Farmaceutická firma AstraZeneca má Evropské unii poskytnout do září padesát milionů dávek vakcíny proti koronaviru. Rozhodl o tom belgický soud, který ale na druhé straně nevyhověl požadavku Evropské komise (EK) na okamžité dodávky očkovacích látek před koncem června.
Poloviční vítězství EU ve sporu s AstraZenecou. Firma má dodat 50 milionů dávek vakcíny do září
Rozhodnutí přichází v době, kdy stále více unijních zemí výrazně omezuje používání vakcíny od AstraZenecy zvláště u mladších lidí, a to kvůli obavám, že v ojedinělých případech mohou způsobovat krevní sraženiny.
Komise zažalovala britsko-švédskou společnost kvůli tomu, že dlouhodobě nedodává přislíbené množství očkovacích preparátů. EK pro členské státy objednala 300 milionů dávek vakcíny s dodáním do konce června. AstraZeneca ale už v dubnu avizovala, že do konce druhého čtvrtletí stihne dodat jen asi sto milionů dávek, přestože Komise požadovala nejméně 120 milionů dávek.
Soud stanovil kalendář dodávek na nejbližší tři měsíce. Firma podle něj má poskytnout členským zemím EU do 26. července patnáct milionů dávek, do 23. srpna dalších dvacet milionů a do 27. září ještě patnáct milionů. Pokud AstraZeneca termíny nedodrží, bude muset zaplatit deset eur (255 Kč) za každou zmeškanou dávku.
AstraZeneca: Rozhodnutí soudu nás potěšilo
„Toto rozhodnutí potvrzuje pozici Komise: AstraZeneca nedodržela závazky, které učinila ve smlouvě. Je dobré vidět, že to potvrzuje nezávislý soudce,“ uvedla v reakci předsedkyně EK Ursula von der Leyenová.
Unijní požadavky týkající se druhého čtvrtletí ale soud nevzal v potaz, což firma označila za své vítězství. „Rozhodnutí soudu nás potěšilo,“ podotkl v prohlášení výkonný místopředseda společnosti Jeffrey Pott. Podle AstraZenecy soud uznal obtížnost situace farmaceutických firem, které dodávají zemím velké množství vakcín v bezprecedentních podmínkách.
Firma také uvedla, že je nyní připravena s Komisí začít opět spolupracovat. Komise přitom už na jaře dala najevo, že má v budoucnu zájem spíše o takzvané mRNA vakcíny, které dodávají firmy Pfizer/BioNTech či Moderna.