Letošní červenec byl nejteplejším měsícem, který planeta zažila za posledních 142 let. Se zjištěním přišli meteorologové a badatelé z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Mimořádně vysoké teploty v červenci zaznamenaly především Asie a Evropa.
Planeta zažila nejteplejší červenec v historii měření, uvedli američtí vědci
„Červenec bývá nejteplejším měsícem roku, ale letošní červenec se překonal a stal se nejteplejším měsícem od doby, kdy se vedou záznamy,“ uvedl šéf NOAA Rick Spinrad. Teplotní rekord je podle něj dalším ze zneklidňujících dopadů, které mají změny klimatu na naši planetu.
Letošní červenec byl o zhruba jeden stupeň Celsia teplejší, než kolik činí průměr za celé 20. století. Průměrná teplota na celé planetě dosáhla 16,7 stupně Celsia.
Nadprůměrné hodnoty panovaly především v severní polovině zeměkoule, kde to bylo o 1,5 stupně Celsia výš než průměr za 20. století. Asie zaznamenala nejteplejší červenec od doby, kdy se vedou záznamy, a v Evropě byl letošní červenec druhý nejteplejší. V Severní Americe se letošní červenec stal šestým nejteplejším, velká vedra zasáhla hlavně Kanadu a část Spojených států.
Na začátku letošního roku průměrné teploty snižoval atmosférický jev La Niña, uvedli meteorologové. Ten vede k nižším teplotám ve střední části Tichého oceánu. „Jeden měsíc sám o sobě tolik nevypovídá, ovšem jsme v roce, kdy se projevil jev La Niña, a přesto jsme zaznamenali teplotní rekord,“ řekl agentuře AP profesor meteorologie na Illinoiské univerzitě Donald Wuebbles.
Teplotní rekord byl v červenci v posledních deseti letech překonán opakovaně. Stalo se tak v roce 2016 a pak v letech 2019 a 2020.