Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) navštívil Afghánistán, kde hovořil s afghánskými politiky včetně premiéra Abdulláha Abdulláha. Ocenil také české vojáky. Neklidnou, rozdělenou zemi čekají za dva měsíce klíčové prezidentské volby. Začátek Petříčkovy návštěvy ve čtvrtek zkomplikovaly útoky v Kábulu, k nimž se přihlásilo radikální hnutí Taliban. Zemřelo dvanáct lidí.
Petříčkovu návštěvu Afghánistánu zkomplikovaly útoky. Mír musí chtít celá společnost, řekl ministr
Premiér Abdulláh Abdulláh, který kandiduje na prezidenta, přiznal, že situace v Afghánistánu i širším regionu je komplikovaná.
Podle Petříčka to lze vyřešit jedině prostřednictvím mírových jednání zástupců celé afghánské společnosti. „Je to především vnitrostátní proces, ale mezinárodní společenství ho musí podpořit a zodpovědně se musí chovat i klíčoví hráči v regionu. Země má obrovský potenciál, ale dokud nebude bezpečná, nemůže ho využít,“ konstatoval ministr.
Afghánský premiér ocenil českou pomoc v rámci koaličních jednotek i pomoc v civilní sféře. Omluvil se Petříčkovi rovněž za komplikace, které provázaly začátek jeho návštěvy. Při pumových útocích v Kábulu zemřelo ve čtvrtek 12 lidí.
Mír s Talibanem se snaží zprostředkovat Washington
Násilnosti v zemi se v posledních týdnech vyhrocují současně s tím, jak postupují rozhovory Spojených států se zástupci Talibanu. Podle afghánských bezpečnostních expertů se povstalci snaží pomocí útoků získat lepší pozici při vyjednávání.
USA chtějí dosáhnout dohody o stažení části amerických vojáků výměnou za bezpečnostní záruky, včetně příslibu, že se země nestane bezpečným útočištěm pro teroristické skupiny. S Kábulem radikálové vyjednávat nechtějí, protože ho považují za loutku Washingtonu. Osmé kolo rozhovorů má začít do konce měsíce v Kataru.
K atentátům v Kábulu se vrátil při jednání s Petříčkem i afghánský ministr zahraničí Salahuddín Rabbání. „Útoky bohužel opět ukázaly, že se Taliban nezměnil, nechce mír a stabilitu, i když říká opak,“ sdělil.
V Afghánistánu slouží 350 Čechů. Jde o dlouhodobě největší zahraniční misi české armády. Petříček zdůraznil, že Češi se neúčastní jenom přímo operací, ale jsou zapojeni i do výcviku pilotů nebo do oprav vrtulníků. „Ano, výcvik pilotů pro nás hraje klíčovou roli, je velmi užitečný a já doufám, že bude pokračovat i do budoucna,“ podotkl Rabbání.
S českými vojáky se ministr sešel v Kábulu i na základně v Bagrámu, kde Češi působí. Ministr sdělil, že si vyslechl ocenění Čechů a jejich práce „několikrát od generálů NATO i od zástupců afghánské vlády“.
V Afghánistánu zůstává 20 tisíc zahraničních vojáků
Spojené státy v čele mezinárodní koalice vojensky zakročily v Afghánistánu v roce 2001, kdy svrhly Taliban, který si ale stále zachovává značný vliv v zemi. V bojích od té doby padlo na 2400 amerických vojáků.
V Afghánistánu nyní působí na 20 tisíc zahraničních vojáků včetně českých. Většinu zahraničního kontingentu však tvoří Američané. Podílejí se hlavně na výcviku místních ozbrojených sil. Někteří Američané jsou ale nasazováni i do protiteroristických operací.
Češi v zemi působí 17 let a za tu dobu zahynulo 14 českých vojáků, což jsou největší ztráty z českých zahraničních misí. Tu nejtragičtější způsobil před pěti lety sebevražedný útok na hlídku poblíž základny v Bagrámu. V jeho důsledku zemřelo pět Čechů.