Papeže Františka v Dublinu uvítá o milion lidí méně než Jana Pavla II. v roce 1979

3 minuty
Události: Papež navštíví Dublin
Zdroj: ČT24

Do víkendové návštěvy papeže v Irsku zbývají hodiny. Tamní premiér vyjádřil naději, že Irsko a Vatikán zahájí novou kapitolu vztahů – po skandálech se zneužíváním dětí kněžími. Stejný problém aktuálně řeší i jiné země, nejnověji Spojené státy. Papež před několika dny zveřejnil další omluvu a zdůraznil nutnost nápravy.

Je to teprve druhá návštěva papeže v Irsku. V roce 1979 tu byl Jan Pavel II., zemi by ale zemi po téměř čtyřiceti letech nepoznal. V sedmdesátých letech byla na zeleném ostrově trestná antikoncepce i homosexualita a rozvod neexistoval. V roce 2015 Irové v referendu schválili sňatky lidí stejného pohlaví, v květnu letošního roku odsouhlasili i potraty a premiér Leo Varadkar se netají tím, že je gay.

Papež František se během své víkendové návštěvy Irska setká i s tamními oběťmi sexuálního zneužívání kněžími a v sobotu se za oběti pomodlí v dublinské katedrále. Cesta se koná u příležitosti Světového setkání rodin, které v Dublinu začalo v úterý 21. srpna.

Mluvčí Greg Burke Vatikánu uvedl, že papež taková setkání pořádá v každé zemi, kde se tyto nepravosti děly. Podobná schůzka se konala i letos v lednu při jeho návštěvě v Chile.

Na papežově nedělní mši pod širým nebem v dublinském parku se očekává půl milionu lidí. Server BBC v této souvislosti nicméně připomněl, že Jana Pavla II. v roce 1979 přišlo na stejné místo pozdravit odhadem 1,25 milionu lidí.

Papež je pod tlakem kvůli skandálům sexuálního zneužívání nezletilých

Papež je v posledním roce pod velkým tlakem kvůli sexuálnímu zneužívání nezletilých kněžími v minulosti a kvůli zakrývání těchto zločinů některými místními církevními představiteli. V případě chilské katolické církve se František dlouho zastával jednoho z biskupů, který zneužívání kryl.

Letos v květnu svolal papež do Vatikánu všechny chilské biskupy a obvinil je, že děti před pedofilními kněžími nedostatečně chránili. Všichni chilští biskupové poté nabídli rezignaci.

Papežovy omluvy věřícím nestačí

V pondělí Vatikán zveřejnil dopis, v němž se papež v několika jazycích omluvil za to, že církev zneužívání léta ignorovala. Dopis byl zveřejněn několik dnů poté, co velká porota v americkém státě Pensylvánie vydala zprávu o tamním zneužívání dětí kněžími. Podle ní jen v tomto americkém státě v uplynulých sedmdesáti letech na tři stovky duchovních zneužilo nejméně tisíc dětí.

Ne všichni ale papežovu omluvu přijali. „Oběti zneužívání už jsou unaveny prázdnými omluvami a vyjádřeními solidarity, které nedoprovází jasná výzva k činům,“ uvedla Maeve Lewisová, šéfka irské organizace One in Four, která pomáhá lidem sexuálně zneužívaným v dětství. Podle jejího názoru je papežova návštěva Irska pro mnohé stresující a vyvolává „staré pocity studu, ponížení a zoufalství“.

Na mše chodí stále méně lidí v Irsku i Pensylvánii

„Katolická církev má svou roli v irské společnosti, ale takovou, kde je součástí společnosti, nikoliv středem. Nemůže rozhodovat o našich zákonech,“ prohlásil irský premiér Varadkar.

Moc církve oslabily skandály; vedle zneužívání dětí také zotročování takzvaně padlých žen. Obětí byly desetitisíce. Před čtyřiceti lety chodilo na mši 80 procent Irů, dnes jich přijde 35 procent.

Obětí je mnohem více

Minulost by papežovu cestu do Irska tolik nezastínila, nebýt zprávy Velké poroty z Pennsylvánie z minulého týdne, kde vyšetřovatelé odhalili tři stovky kněží, kteří během sedmdesáti let zneužili přes tisíc dětí. Zároveň upozornili, že případů může být daleko víc.

Během týdne se přihlásilo dalších padesát obětí, například Tima Lennona znásilnil kněz, když mu bylo dvanáct. Je přesvědčen, že církev skandál ani teď skutečně řešit nechce. „Slova, slova, slova, myšlenky a modlitby nezajistí dětem bezpečí,“ uvedl na adresu katolické církve Lennon.

Vyšlo najevo, že církev provinilé duchovní kryla a záznamy o jejich zločinech utajila. Vyšetřování ale začíná i na dalších místech Spojených států. Špičky církve tentokrát slibují maximální otevřenost.

„Dosud nevíme, jaké materiály bude kancelář hlavního žalobce požadovat. Bude mít k dispozici veškeré materiály, které bude chtít vidět,“ uvedl arcibiskup ze Saint Louis ve státě Missouri. Také ve Spojených státech přišlo do kostelů po zveřejnění skandálu méně lidí. Mnozí vyčkávají, jak se k němu vyjádří papež František po příletu do Irska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejméně 21 obětí má nehoda dvou vysokorychlostních vlaků ve Španělsku

Po nehodě dvou vysokorychlostních vlaků na jihu Španělska zemřelo nejméně 21 lidí. Zhruba třicet pasažérů je těžce zraněných. Uvedl to tamní ministr dopravy Óscar Puente. Cestující z obou vlaků museli být evakuováni. Na palubě obou vlaků bylo podle prohlášení úřadů přibližně 500 lidí.
včeraAktualizovánopřed 15 mminutami

Prokurdské síly potvrdily dohodu s Damaškem, odchází ze dvou oblastí

Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF) potvrdila sjednání dohody o příměří s vládou v Damašku, uvedla v noci na pondělí agentura AFP. Velitel SDF Mazlúm Abdí oznámil, že prokurdské milice odchází ze dvou oblastí, aby prý konflikt „nepřerostl do občanské války“. Dohodu s Kurdy oznámil v neděli prozatímní syrský prezident Ahmad Šará.
před 1 hhodinou

Při lesních požárech v Chile zemřelo nejméně osmnáct osob

Při lesních požárech na jihu Chile zemřelo nejméně osmnáct lidí. Více než 50 tisíc osob muselo být evakuováno. Oznámila to podle agentury AFP tamní vláda. Chilský prezident Gabriel Boric vyhlásil v neděli brzy ráno ve dvou regionech na jihu země stav katastrofy.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

V Praze přistálo letadlo s Čechem, kterého věznili ve Venezuele

Letadlo s Čechem Janem Darmovzalem, kterého rok a čtyři měsíce věznil ve Venezuele režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, přistálo v Praze. Na svobodu se spolu s dalšími cizinci dostal poté, co Spojené státy na začátku ledna z Caracasu unesly Madura a jeho ženu do USA. V Otázkách Václava Moravce nedělní přílet avizoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem. Posléze připojil, že letadlo přepravilo do Prahy také tři další bývalé vězně venezuelského režimu.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Syrská vláda uzavřela příměří s Kurdy vedenou aliancí

Damašek uzavřel na všech frontách příměří s koalicí Syrské demokratické síly (SDF), uvedla podle agentury Reuters tamní státní média. Syrská armáda o víkendu pokračovala v ofenzivě proti kurdským jednotkám na severu a východě země. Síly Damašku ovládly klíčové ropné pole a také největší přehradu v zemi, píše agentura AFP. Zdroj ze syrských kmenů spřízněných s vládou v Damašku potvrdil televizi al-Džazíra, že bojovníci převzali kontrolu nad některými oblastmi ve městě Rakká.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V rakouských Alpách vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu zabila lavina

Rakouští záchranáři vyprostili v neděli těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina ve spolkové zemi Štýrsko u obce Pusterwald. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách v neděli potvrdilo tuzemské ministerstvo zahraničí. APA také napsala, že rakouská policie neštěstí vyšetřuje a vyslechla přeživší ze skupiny, kterou lavina zavalila.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...