Všichni ozbrojenci ze skupiny, která v úterý přepadla vlak v pákistánském Balúčistánu, jsou mrtví, uvedla ve středu agentura AP s odvoláním na úřady. Záchranná operace podle ní skončila. Později se začaly zpřesňovat počty obětí: podle armády zabili ozbrojenci 21 civilistů, dalších 32 obětí byli vojáci. Zabito bylo i přes třicet útočníků.
Ozbrojenci, kteří přepadli v Pákistánu vlak, jsou po smrti. Zahynuly i dvě desítky civilistů
„V úterý bylo osvobozeno celkem 168 rukojmí a ve středu to bylo dalších 178 lidí. Sedmadvacet zajatých vojáků včetně jednoho příslušníka polovojenské jednotky ozbrojenci zabili. Zastřelili jsme 33 až 35 teroristů,“ citovala agentura AFP vysokého vojenského představitele, který si přál zůstat v anonymitě.
O život přišlo kromě 28 příslušníků bezpečnostních složek také 21 civilistů a čtyři vojáci, které útočníci zabili před zásahem armády, uvedl web stanice BBC.
Záchrannou misi komplikoval fakt, že ozbrojenci, kteří na sobě měli výbušniny, se rozmístili mezi cestující. Operace se ale nyní dá považovat za ukončenou, napsala agentura AP.
Ozbrojenci vlak násilím zastavili v jednom z tunelů na cestě z Kvéty v provincii Balúčistán do Péšávaru v provincii Chajbar Pachtunchvá. K útoku se přihlásila separatistická Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA), která usiluje o nezávislost oblasti.
Ve vlakové soupravě bylo podle agentury Reuters dohromady asi 440 lidí, údaj však nelze přesně ověřit.
Pákistánští představitelé od úterý prohlašovali, že o požadavcích únosců vyjednávat nebudou. Ministr vnitra Muhsín Nakví útok ozbrojenců odsoudil a řekl, že vláda nebude dělat žádné ústupky „bestiím, které střílejí na nevinné cestující“.
Přírodní zdroje v Balúčistánu
Balúčistán, bohatý na ropu a nerostné suroviny, je největší, ale také nejméně obydlenou pákistánskou provincií. Už přes dvacet let v ní proti bezpečnostním složkám bojují především zakázané skupiny BLA či pákistánská odnož hnutí Taliban (TTP).
BLA tvrdí, že vláda využívá přírodní bohatství nespravedlivě. Separatisté také varují před jakoukoliv čínskou aktivitou v této provincii. Chtějí totiž získat větší podíl na regionálních zdrojích a zaměřují se na občany Číny, jež v Balúčistánu provozuje strategický námořní přístav a zlatý a měděný důl.