Odra na německo-polské hranici zaplavila první ulice

Hladina Odry na německo-polské hranici dál stoupá, na německé straně byl ve dvou pohraničních obcích vyhlášen čtvrtý, nejvyšší stupeň varování. Vyplývá to z údajů braniborského zemského povodňového centra. Podle veřejnoprávní stanice rbb24 se voda v Eisenhüttenstadtu dostala k prvním domům na nábřeží, zaplavené jsou zatím ulice, garáže a zahrady. Jinde v Německu je povodňová situace klidná.

Nejvyššího povodňového stupně Odra dosáhla v noci na středu v Ratzdorfu, kde se do ní vlévá Lužická Nisa, a ráno také v Eisenhüttenstadtu dále po proudu. Na obou místech je hladina běžně kolem dvou metrů, nyní je na více než šesti a večer by mohla kulminovat.

Právě do Ratzdorfu, který má zhruba tři sta obyvatel a který silně poničila povodeň v roce 1997, a více než dvacetitisícového Eisenhüttenstadtu ve středu zavítá braniborský premiér Dietmar Woidke, který si chce udělat obrázek o povodňové situaci. „Stále plníme pytle s pískem,“ uvedla mluvčí města Eisenhüttenstadt, které je známé výrobou oceli. Zaplavené ulice a zahrady jsou v jeho části Fürstenberg, kde není protipovodňová hráz.

Ve Frankfurtu nad Odrou se na nejvyšší povodňový stupeň zatím jen připravují, dosáhnout by ho řeka mohla v noci na čtvrtek. Starosta sousedního polského města Slubice podle agentury DPA ale obyvatele v úterý uklidňoval. „V současnosti jsme na povodňovou vlnu velmi dobře připraveni ve městě i ve vsích celé naší obce,“ řekl Tomasz Stefański.

V uplynulých týdnech se velkých záplav obávali v Německu především spolkové země u hranic s Českem – Sasko a Bavorsko. Ani v jedné z nich nakonec voda na rozdíl od Česka, Polska či Rakouska velké škody nenapáchala. V Sasku už neplatí žádný povodňový stupeň a povodňová vlna na Labi se přesunula do sousední spolkové země Saska-Anhaltska, kde ale řeka zůstává na prvním stupni varování. Také Dunaj a jeho velké přítoky na jihovýchodě Bavorska se vrátily do normálu.

V Itálii pohřešují dva turisty, jde o babičku s kojencem

S následky povodní se potýkají i v italském Toskánsku. Přívalové deště, které rozvodnily lokální toky, zasáhly region v noci na úterý. Částečně zatopeno bylo například město Montecatini Val di Cecina ležící šedesát kilometrů jižně od Pisy. Úřady zavřely některé silnice, obyvatelé se potýkají s výpadky proudu. Předseda regionální správy Eugenio Giani uvedl, že tak intenzivní bleskové povodně oblast nezažila od roku 1928.

V úterý vyhlásily záchranné týmy pátraní po dvou zahraničních turistech, pětiměsíčním dítěti s babičkou. Rodiče a dědečka dítěte se podařilo zachránit ze střechy domu, v němž byla rodina ubytována. Národnost turistů úřady nezveřejnily.

Italští záchranáři pátrají během povodní po dvou osobách (zdroj: EBU/Vigili del Fuoco)

Jinou oblast severní Itálie, region Emilia-Romagna, zasáhly povodně začátkem minulého týdne. Na severu Itálie kvůli nim bylo evakuováno na tisíc lidí.