Obyvatelé světových metropolí se bouří proti turistům

8 minut
Horizont ČT24: Problémy s masovým turismem v Evropě
Zdroj: ČT24

V oblíbených turistických lokacích, jako jsou Barcelona a Benátky, přibývá lidí, kterým vadí návaly turistů. Rostoucí počty návštěvníků totiž zvyšují tlak na místní obyvatele i jejich životní náklady, například se citelně zvedají ceny nájmů nebo dochází k rušení nočního klidu. Zatímco někde dochází ke snahám turisty omezit, jinde se je města pokouší více zapojit do veřejného života a udržování pořádku.

Nedávno vyrazily do ulic v Barceloně na protest proti masové turistice tisíce lidí. Jen v červnu se místní nájmy oproti loňskému roku zvedly o osmnáct procent, prudce rostou i ceny nemovitostí. „Demonstrujeme proti turistifikaci Barcelony. Loni se město zcela přeorientovalo na turisty. A my chceme, aby to bylo město pro obyvatele, ne jen pro návštěvníky,“ prohlásil místní architekt Albert Valencia.

Barcelonská radnice se tak rozhodla, že navzdory nevoli majitelů přestane vydávat povolení k využívání bytů na krátkodobé pronájmy turistům. Do konce roku 2028 by tato praxe měla skončit úplně. „To nám umožní uvolnit deset tisíc bytů k pronájmům nebo prodeji. Ve zkratce je vrátit k využití pro obyvatele, kteří o ně nikdy neměli přijít,“ řekl starosta Barcelony Jaume Collboni.

Podle předsedy sdružení pronajímatelů bytů Enriqueho Alcántara to ale způsobí, že čtyřicet procent lidí zaměstnaných v turistickém ruchu přijde o práci. „Pro město to jsou špatné zprávy,“ tvrdí.

Benátky zase v současnosti vyhodnocují svůj pokus s pětieurovým poplatkem pro návštěvníky, kteří ve městě stráví pouhý den. Za 29 dní vrcholné sezóny radnice získala přes 700 tisíc eur. Počet turistů ale přitom nijak výrazně nesnížil. Příští rok proto taxu zřejmě minimálně zdvojnásobí. „V roce 2024 nepokryjeme ani náklady, které jsme na zavedení tohoto systému vynaložili. Pokud příští rok radnice vybere víc, snížíme obyvatelům daně,“ prohlásil místostarosta Benátek Michele Zuin.

Kodaň dává úkoly a za ně výhody

V hlavním městě Dánska Kodani naopak přistoupili k zapojení turistů do života města. Za řadu úkolů, mezi které patří přesuny pěšky, využívání veřejné dopravy nebo třeba sbírání odpadků na veřejných prostranstvích, jim nabízí výhody a slevy v kavárnách, restauracích a muzeích nebo při pronajímání kol a kajaků. Akce nazvaná Copenpay má také pomoci vylákat turisty z centra k zajímavostem v jiných částech města.

„Copenpay je pilotní projekt, který poběží čtyři týdny. Máme v něm zapojených dvacet čtyři atrakcí. A každá z nich má nějaký ekologický úkol, který mohou obyvatelé a turisté splnit. Za to si pak vyslouží odměnu,“ popsala ředitelka komunikace projektu Wonderful Copenhagen Rikke Holm Petersenová.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže je nutné, aby se přístup k turismu ve světě změnil. „To, co se děje v některých místech, je opravdu neúnosné a nedivím se místním obyvatelům, že protestují,“ řekl. Pozitivně vnímá například právě přístup Kodaně, například v Asii je podílení se turistů na úklidu pláží časté. „Myslím si, že to je i určitá budoucnost toho, že my turisté pochopíme, že jsme tam hosté,“ doplnil.

Evropa je turisty nejvyhledávanější kontinent. Zisky turistického ruchu představují deset procent jejího hrubého domácího produktu a toto odvětví zaměstnává přes dvanáct milionů lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropští lídři dohodli v Kyjevě příměří, pohrozili sankcemi. Nezastrašíte nás, zní z Moskvy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na sobotním setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných, kterého se osobně účastnili kromě Zelenského také zástupci Francie, Británie, Německa a Polska. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy (ODS) se připojili na dálku. Účastníci schůzky hovořili telefonicky rovněž se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Kreml podle ruských agentur reagoval, že se sankcemi nenechá zastrašit.
07:47Aktualizovánopřed 39 mminutami

Indie a Pákistán se dohodly na okamžitém příměří

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří. V sobotu to potvrdil šéf pákistánské diplomacie Išak Dar i indické ministerstvo zahraničí. Podle Dillí dohoda počítá se zastavením veškeré palby a začala platit ve 13:30 SELČ. Informaci jako první přinesl na své síti Truth Social prezident USA Donald Trump, který uvedl, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.
06:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
před 2 hhodinami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Vycházet nemělo přes sto tisíc lidí

Kvůli úniku chemických látek v sobotu ráno doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týkalo zhruba 160 tisíc lidí. Kolem poledne větší část opatření úřady odvolaly. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
10:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Putin chce vše, stěžuje si dle WSJ v soukromí Trump

Americký prezident Donald Trump vyjadřuje v soukromí frustraci, že se mu nedaří zastavovat války. Napsal to deník The Wall Street Journal (WSJ), který jako příklad zmínil nedávnou večeři Trumpa s jeho podporovateli. V předvolební kampani Trump sliboval rychle zastavit válku na Ukrajině, což se podle WSJ očividně nepodařilo. Bílý dům však výsledky dosažené novou administrativou během prvních sto dní vlády hájí.
před 4 hhodinami

Sovětská sonda ze 70. let se rozpadla po vstupu do atmosféry

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu kolem osmé hodiny ráno středoevropského času po vstupu do zemské atmosféry, uvedlo Evropské centrum trasování a dohledu nad vesmírem (EU SST). Podle ruské kosmické agentury Roskosmos družice dopadla do Indického oceánu.
před 4 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 7 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 12 hhodinami
Načítání...