PŘEHLEDNĚ: Benátky nově vybírají poplatek za vstup. Jak ho zaplatit a kdo má výjimku

2 minuty
Události ČT: Benátky zpoplatní vstup do centra
Zdroj: ČT24

Italské Benátky od čtvrtka zavádějí poplatek ve výši pěti eur (asi 126 korun) pro návštěvníky, kteří v tomto městě stráví jen několik hodin a nepřenocují v něm. Město bude poplatek vybírat v roce 2024 po 29 dní, kdy je na centrum největší nápor. Radnice si od tohoto opatření slibuje omezení počtu turistů, kteří do historické části města v laguně míří v hlavní sezoně.

Kdy Benátky začnou poplatky vybírat?

Poplatky město začalo vybírat ve čtvrtek a bude tak činit do nadcházející neděle 5. května. Dále pak turisté zaplatí o všech víkendech až do poloviny července s jedinou výjimkou – prvním a druhým červnem.

Povinnost uhradit návštěvnický poplatek v tyto dny platí od půl deváté ráno do čtvrté hodiny odpoledne.

Cena vstupného a jak zaplatit

Poplatek za vstup do centra Benátek platí vždy pro jeden kalendářní den a vyjde na pět eur, tedy asi 126 korun. Vstupné lze zaplatit on-line přes oficiální web, kde návštěvník po registraci a zaplacení částky obdrží QR kód. 

Kód budou u hlavních vstupů do Benátek namátkově kontrolovat revizoři, kteří lidem porušujícím nařízení mohou udělit pokutu od padesáti do 300 eur (od 1260 do 7540 korun). Na přístupových místech by měla být jedna fronta pro turisty a druhá pro obyvatele a takzvané uživatele města, kteří do Benátek přijíždějí z jiných důvodů než za památkami.

Alespoň prozatím, kdy je nařízení v testovací fázi, se mohou ti, kteří si QR kód neopatří předem, zaregistrovat na některých přístupových místech nebo prostřednictvím mobilních telefonů, uvedli úředníci. 

Turista v Benátkách ukazuje revizorovi QR kód, 25. dubna 2024
Zdroj: Reuters/Manuel Silvestri

Kdo nemusí vstupné platit?

Povinnost uhradit vstupné se netýká těch, kteří přenocují v registrovaných ubytovacích zařízeních, jako jsou hotely nebo Airbnb, protože ti již platí denní turistickou daň. Platit také nemusí nezletilí do čtrnácti let, držitelé průkazu ZTP a lidé, kteří jsou na návštěvě svých příbuzných. I tyto osoby se však musí zaregistrovat a vygenerovat příslušné potvrzení. 

Další výjimky jsou uvedeny na oficiálních stránkách v angličtině, francouzštině, španělštině a němčině.

Proč Benátky poplatek zavádějí?

Podle úřadů navštívilo loni Benátky okolo dvaceti milionů lidí, přičemž asi polovina z nich ve městě se 49 tisíci obyvateli přenocovala. Radnice proto doufá, že poplatek by mohl některé turisty přimět k tomu, aby přehodnotili své plány, a rozhodli se město navštívit ve všední dny nebo mimo sezonu. 

„Musíme najít novou rovnováhu mezi turisty a místními. Musíme chránit prostor pro zdejší občany a v některých dnech odrazovat od příjezdu jednodenní turisty. Systém poplatků a rezervací je novým nástrojem, jak lépe řídit turismus v Benátkách,“ ujasnila radní města pro cestovní ruch Simone Venturiniová.

„Město nezavíráme, jen se snažíme, aby se v něm dalo žít,“ řekl agentuře Reuters starosta Benátek Luigi Brugnaro. 

Aby město mohlo sledovat tok návštěvníků, monitoruje je již nyní prostřednictvím údajů o poloze telefonu a bezpečnostních kamer, informovala agentura Reuters.

Nadměrný turismus je pro Benátky problémem i podle Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Ta minulý rok navrhla město zařadit na seznam ohrožených míst. Nakonec to ale neschválila její komise, kde zasedají zástupci členských států. 

Úřady ve snaze omezit příliv turistů už zakázaly velkým výletním lodím vplouvat do Benátské laguny a ohlásily nové limity na velikost turistických skupin. Není vyloučené, že v budoucnu by v určitých obdobích mohlo být vstupné do města vyšší, aby to davy odradilo od jeho návštěvy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 9 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 9 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 9 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 15 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 16 hhodinami
Načítání...