O migraci mluvil papež v Marseille na mši i s Macronem. Běženci nejsou invazí, zdůraznil

Události: Papež v Marseille mluvil o migraci, sešel se s Macronem (zdroj: ČT24)

Papež František se v sobotu odpoledne ve francouzském městě Marseille zúčastnil mše s několika desítkami tisíc věřících, kteří zaplnili stadion Vélodrome. Papež věřící vyzval, aby se modlili za oblasti postižené válkou a ukrajinský lid. Předtím zdůraznil, že běženci, kteří riskují své životy na moři, aby se dostali do Evropy, „nejsou invazí“. Mše se zúčastnil i francouzský prezident Emmanuel Macron, což vzbudilo kritiku. Papež se s Macronem také setkal při jednání za zavřenými dveřmi.

Ve svém proslovu papež naléhal na věřící, aby nepodlehli „smutným vášním“, mezi které hlava katolické církve započítala skepsi, rezignaci či cynismus. „Nepřestaňme se modlit za mír v oblastech zpustošených válkou a zvláště za mučednický ukrajinský lid,“ řekl papež. Připomněl oběti atentátu v Nice z července roku 2016, kdy zemřelo bezmála devadesát lidí.

Macron se sešel s papežem, za účast na mši ho levice kritizuje

Papež František se v Marseille sešel osobně s francouzským prezidentem Macronem, jednal s ním o mezinárodní situaci a migraci. „Francie se nemá za co stydět, protože je zemí přijetí a integrace (migrantů),“ uvedl Elysejský palác.

Macron se zúčastnil s manželkou i odpolední mše na zaplněném stadionu Vélodrome, kde obvykle hrají fotbalisté Olympique Marseille. Jeho účast vyvolala kritiku především od levicových politiků.

„Prezident republiky tam (na mši) nemá co dělat,“ řekl bývalý levicový kandidát na prezidenta Jean-Luc Mélenchon. Podle něj Macron porušuje zásady odluky církve od státu a také se chová pokrytecky vzhledem ke striktní migrační politice jeho vlády. Ta již oznámila, že nepřijme migranty, kteří ve velkém množství v posledních dvou týdnech dopluli na italský ostrov Lampedusa.

Hlavní téma: migrace

„Migrační fenomén není ani tak momentální nouzovou situací, která se vždy hodí pro poplašnou propagandu, ale faktem naší doby,“ řekl podle AFP dopoledne papež v závěru projevu na akci, která se věnovala otázce migrace a porozumění ve Středozemním moři. Dodal, že Evropa musí k migraci přistupovat zodpovědně, aby byla schopna čelit „objektivním potížím“.

Právě současná migrační vlna ve Středozemním moři je hlavním tématem Františkovy návštěvy největšího francouzského přístavního města. V pátek uvedl, že Evropané by měli zachraňovat migranty připlouvající po moři a že je to povinností lidstva. František dlouhodobě vyzývá evropské země k přijímání migrantů mířících na kontinent po moři. Již dříve přitom ostře kritizoval zacházení s běženci u evropských břehů a označil Středozemní moře za „největší hřbitov světa“. Odpírání vstupu migrantům je podle něj skandální, nechutné a hříšné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dva největší požáry v Los Angeles spálily nejméně deset tisíc budov

Dva největší požáry, které pustoší oblast amerického Los Angeles a jeho okolí, spálily nejméně deset tisíc budov, uvedly místní úřady. Podle regionálního soudního lékaře si oheň vyžádal nejméně deset obětí. Hasiči zasahují minimálně v pěti oblastech, informoval odpoledne redaktor ČT Jan Řápek s tím, že evakuace by se měla týkat až dvou set tisíc lidí.
05:40Aktualizovánopřed 5 mminutami

Kyjev kritizuje neochotu ukončit závislost na ruském plynu. Podle Fica Moskva splní závazky

Podle slovenského premiéra Roberta Fica se ruský vůdce Vladimir Putin zaručil, že Moskva dostojí svým závazkům ohledně dodávek plynu. Fico to sdělil poslancům evropského výboru slovenského parlamentu, před nimiž hovořil o své nedávné cestě do Moskvy. Současně označil Rusko za spolehlivého dodavatele energetických surovin, byť v minulosti dodávky plynu na Slovensko krátilo. Fico také znovu kritizoval Ukrajinu. Ta reagovala, že neochota „jistých politiků“ ukončit závislost na ruském plynu je skutečným problémem.
před 17 mminutami

Slovenský katastr po masivním kyberútoku nefunguje. Vláda ukazuje na Ukrajinu

Slovenský katastr nemovitostí čelil největšímu kybernetickému útoku v historii země. Fungovat by dle vládních představitelů mohl opět během příštího týdne. Situací se zabývala bezpečnostní rada státu. Slovenský premiér Robert Fico, ministr zemědělství Richard Takáč (oba Smer) a šéf resortu vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) naznačili, že za útok by mohli být odpovědní aktéři z Ukrajiny.
před 2 hhodinami

Scholz blokuje další pomoc Ukrajině. Mají dost, tvrdí

Německý kancléř Olaf Scholz zablokoval další vojenskou pomoc, kterou chtěli Ukrajině ještě před únorovými parlamentními volbami poslat ministr obrany Boris Pistorius a ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. S odvoláním na své zdroje o tom informoval časopis Der Spiegel. Podle něj měl mít balíček hodnotu zhruba tří miliard eur (75 miliard korun).
před 4 hhodinami

Obětí v Gaze může být přes sedmdesát tisíc, uvádí britská studie

Během bojů mezi Izraelem a palestinskou teroristickou skupinou Hamás zemřelo v Pásmu Gazy mnohem víc lidí, než uvádějí místní úřady, vyplývá z recenzované studie dvou britských univerzit, kterou publikoval vědecký časopis The Lancet. Od začátku útoku na Izrael předloni 7. října zahynulo během izraelské odvety v enklávě podle studie přes sedmdesát tisíc osob, přičemž ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamásem ve čtvrtek oznámilo nejméně 46 tisíc obětí.
před 5 hhodinami

Globální teplota byla loni poprvé o 1,5 stupně vyšší než v předprůmyslové době

Rok 2024 byl celosvětově nejteplejším v historii měření, průměrná globální teplota dosáhla 15,10 stupně Celsia. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Loňský rok byl zároveň prvním kalendářním rokem, kdy byla průměrná globální teplota o 1,5 stupně vyšší než v předindustriálním období.
před 7 hhodinami

„Biblické požáry“ v Los Angeles zabily nejméně pět lidí

Lesní požáry, které na několika místech pustoší oblast amerického Los Angeles, si vyžádaly životy pěti lidí. Informovala o tom kancelář šerifa v tomto městě. Guvernér Kalifornie Gavin Newsom řekl, že obětí je pravděpodobně více. Požáry jsou označovány za nejničivější v moderní historii Los Angeles. Plameny už zničily přes dva tisíce staveb. Mnoho lidí podle záchranářů utrpělo zranění, jejich přesný počet ale není znám.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Italská novinářka držená v Íránu je doma

Itálie zatím podle ministra spravedlnosti nedostala od Spojených států oficiální žádost o vydání Íránce podezřelého z terorismu. V Miláně zadržený inženýr zatím zůstává za mřížemi. Jeho propuštění chtěl Teherán dosáhnout i tím, že uvěznil italskou novinářku Cecilii Salovou. Ta je od středy zpět ve vlasti.
před 16 hhodinami
Načítání...