Newyorská prokuratura už má Trumpovy finanční záznamy

Úřad manhattanského prokurátora Cyruse Vance se dostal k finančním záznamům bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa poté, co mnohaměsíční soudní tahanice kolem žádosti o tyto dokumenty v pondělí ukončil Nejvyšší soud USA. Americkým médiím to potvrdil mluvčí státního zástupce Danny Frost. Podle informací televize CNN úřad obdržel miliony stránek záznamů.

„Náš úřad záznamy obdržel v pondělí,“ citovala CNN mluvčího Frosta. Nejmenované zdroje obeznámené s vývojem uvedly, že konkrétně šlo o Trumpova daňová přiznání z let 2011 až 2019, dále různá prohlášení, dohody či dokumenty spojené s přípravou daňových přiznání.

Zpráva přichází tři dny poté, co nejvyšší soud odmítl zablokovat verdikt soudu nižší instance, podle kterého musí účetní firma Mazars uposlechnout obsílku a vydat požadované materiály. Vanceův tým požadoval osm let Trumpových osobních daňových přiznání a výkazy jeho firmy The Trump Organization. Pondělní verdikt otvírající přístup k záznamům označila prokuratura za zlomový moment vyšetřování.

Vanceovo vyšetřování se původně týkalo podezřelých transakcí Trumpova týmu před volbami roku 2016, později se prokurátor začal zajímat o podnikání exprezidentovy firmy jako takové. Organizace je podle informací amerických médií podezírána z daňových a pojistných podvodů a dalších nekalostí.

Trump vyšetřování vedené činitelem z Demokratické strany označuje za politicky motivované a odmítá jakékoli kriminální jednání v rodinném podniku.

Vyšetřovatelé vyslechli i pracovníky Deutsche Bank

Podle deníku The New York Times vyšetřování v posledních měsících postupuje. Minulý týden list napsal, že Vance do operace přizval prominentního bývalého federálního prokurátora Marka Pomerantze, který je považován za experta na zkoumání ekonomické trestné činnosti.

Vyšetřovatelé také mimo jiné vyslechli pracovníky finančního domu Deutsche Bank, který Trumpovi půjčil přes 300 milionů dolarů (6,4 miliardy korun).

O záznamy o Trumpových financích prokuratura usilovala od léta 2019. Trumpovi právníci se ihned obrátili na soudy ve snaze zablokovat vymáhání obsílky a záležitost se od té doby dvakrát dostala před nejvyšší soud. Ten loni v létě odmítl argument, že Trump nemůže být vyšetřován, zatímco je v prezidentské funkci, načež tým tehdejší hlavy státu vznesl nový protest s jiným argumentem. I ten ale nyní soud zamítl. 

Materiály nemohou být během vyšetřování zveřejněny, neboť podléhají pravidlům o utajení, řada informací o Trumpových financích už ale pronikla na veřejnost skrze média. NYT v loňských článcích mimo jiné uvedl, že newyorský podnikatel v letech před nástupem do Bílého domu kvůli velkým ztrátám neodváděl skoro žádné federální daně z příjmu.