Německo dočasně sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu z běžné devatenáctiprocentní sazby na sedm procent, aby spotřebitelům ulevilo od vysokých cen energií. V mimořádném prohlášení to po jednání vlády oznámil kancléř Olaf Scholz. Zdůraznil také, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední.
Německo sníží DPH u zemního plynu, chce tak ulevit spotřebitelům, řekl kancléř Scholz
„Vláda souhlasí s tím, že odběratelé plynu by neměli být dále zatíženi dodatečnou daní z poplatku za odběr plynu. Spolková vláda se proto rozhodla dočasně snížit daň z přidané hodnoty u plynu na sedm procent,“ řekl Scholz.
Německo od října zavádí nový poplatek za obstarání plynu, který má uchránit dodavatele této klíčové energetické suroviny před insolvencí. Odběratelům v Německu kvůli tomu od října zdraží zemní plyn zhruba o 2,4 centu (59 haléřů) za kilowatthodinu, což může u domácností činit ročně i stovky eur.
Berlín se snažil od Evropské komise získat výjimku, aby poplatek nebyl zatížen DPH, což ale Brusel tento týden zamítl. Scholz následně uvedl, že společně s komisí hledá jiné řešení. A tím se stalo snížení DPH na plyn.
„Snížení bude platit současně s platností poplatku za obstarání plynu,“ uvedl Scholz. S poplatkem se nyní počítá do konce března 2024.
- Náklady na dovoz zemního plynu do Německa se v prvním pololetí meziročně zvýšily o 153 procent na 30,8 miliardy eur (zhruba 760 miliard korun), ačkoli objem dovozu o 24 procent klesl a dosáhl 57,5 miliardy krychlových metrů. Oznámil to ve čtvrtek Spolkový úřad pro hospodářství a kontrolu vývozu (BAFA). Uvedený vývoj odráží omezování dodávek plynu z Ruska, které vedlo k výraznému nárůstu cen.
Scholz: Nikdo nezůstane sám
Kancléř při oznámení snížení sazby DPH na plyn zopakoval dřívější prohlášení, že vláda nenechá v době vysoké inflace nikoho bez pomoci. „Řekl jsem vám, že nikdo nezůstane sám,“ uvedl. Doplnil, že vláda připravuje další balík opatření, která lidem od vysoké inflace uleví.
Scholz se v prohlášení obrátil i na energetické společnosti. „Očekáváme od podniků, že snížení zákazníkům promítnou v poměru jedna ku jedné. Zkontrolujeme si to,“ dodal.
Ohlášením kontrol očividně reagoval na dočasné snížení daně z pohonných hmot, které platí od června do konce tohoto měsíce. Německý autoklub ADAC a řada odborníků poukazovali na to, že snížení daně se v konečných cenách pro motoristy plně nepromítlo, vláda proto kvůli tomu ohlásila kontroly.
Probíhá druhý zátěžový test elektrické soustavy. Určí osud jaderných elektráren
Zpravodaj ČT v Německu Pavel Polák řekl, že pokud by se Berlínu podařilo naplnit zásobníky s plynem na 95 procent, jak zní plán, tak by země mohla zimu zvládnout. „A to bez zásadního utahování opasků a šetření.“
Kabinet chce také snížit spotřebu plynu, například snížením vytápění veřejných budov na 19 stupňů. V plánu je rovněž slabší osvětlení nebo neosvětlování historických budov. Země si také vyjednala vyšší dodávky z Norska. Zároveň existují krajní scénáře, které při nedostatku plynu počítají s „odstřižením“ některých průmyslových odvětví. Tomu se však Německo chce za každou cenu vyhnout, řekl zpravodaj.
Dodal také, že v Německu nyní probíhá druhý zátěžový test elektrické soustavy. Spolková vláda chce podle jeho výsledku zjistit, zda je nutné zbývající tři jaderné elektrárny ještě dočasně podržet v provozu, nebo zda je letos definitivně odstavit, jak se s tím zatím počítá. Na základě výsledku testu německá vláda teprve určí, kterou cestou se vydat. Není tedy ještě rozhodnuto, jak tento týden tvrdil americký byznysový list The Wall Street Journal.