Nejvyšší soud v Pákistánu nařídil propuštění expremiéra Chána

Nejvyšší soud v Islámábádu označil zatčení bývalého premiéra Imrana Chána za nelegální a nařídil jeho propuštění, píše agentura AP. Expremiér a lídr pákistánské opozice čelí obvinění z korupce. Příslušníci polovojenských jednotek ho zadrželi v úterý po příjezdu k soudu v Islámábádu na základě zatykače protikorupčního úřadu. Zatčení vyvolalo vlnu násilných protestů po celém Pákistánu a vláda následně poslala do ulic armádu. Podle agentury Reuters je až na ojedinělé protesty situace v ulicích Pákistánu ve čtvrtek klidnější.

„Vaše zatčení je neplatné a celý proces musí být přezkoumán,“ uvedl ve čtvrtek předseda nejvyššího soudu. Chána rovněž požádal, aby jeho podporovatelé zachovali klid. Podle Reuters zatím není jasné, kdy se bude Chán moci vrátit domů.

Expremiérovi příznivci po jeho zatčení, které označili za politicky motivované, vyšli v úterý do ulic a žádali Chánovo propuštění. Vtrhli přitom do vojenských budov, vyplenili rezidenci jednoho z nejvyšších armádních generálů v Láhauru na východě země a na dalších místech zapálili státní budovy a majetek.

Nepokoje v Pákistánu
Zdroj: ČTK/AP

Dosud si demonstrace podle listu The Guardian vyžádaly nejméně devět obětí. Agentura AP hovoří o deseti mrtvých. Desítky lidí při protestech utrpěly zranění, včetně mnoha policistů. Téměř dva tisíce příznivců Chána byly podle agentury Reuters v souvislosti s demonstracemi zatčeny, včetně přibližně 80 pracovníků expremiérovy strany Hnutí za spravedlnost (PTI). Od středeční noci byli rovněž zatčeni další tři vedoucí představitelé PTI.

„Zatkneme jej znovu,“ řekl ve čtvrtek ministr vnitra Rana Sanaulláh. Chán a jeho manželka pole něj dostali rozsáhlé pozemky a nemovitost v hodnotě sedmi miliard pákistánských rupií (zhruba půl miliardy korun) od jednoho realitního magnáta. Ten rovněž čelí obvinění britských úřadů z praní špinavých peněz. Expremiér s manželkou jej údajně protežovali. Po svém odchodu z funkce čelí nyní sedmdesátiletý Chán stíhání ve zhruba stovce záležitostí.

Protesty prohloubily krizi

Bývalý hvězdný hráč kriketu Chán o premiérskou funkci přišel po čtyřech letech loni v dubnu poté, co jeho vládě parlament po několikaleté stagnaci ekonomiky vyslovil nedůvěru. Od té doby pořádá protesty a požaduje předčasné volby. To ale současná vláda vedená Šahbázem Šarífem odmítla s tím, že hlasování se uskuteční v řádném termínu později v letošním roce.

Současné protesty prohloubily nestabilitu v jihoasijské zemi s 220 miliony obyvatel, jež se potýká s vážnou hospodářskou krizí a slábnoucími nadějemi na rychlou obnovu čerpání záchranných fondů Mezinárodního měnového fondu (MMF). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51AktualizovánoPrávě teď

Starmer zpřísnil migrační pravidla, varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
před 8 mminutami

Skupinu Bulharů usvědčených ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
21:46Aktualizovánopřed 46 mminutami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Armáda židovského státu později informovala, že muž byl následně předán izraelským silám. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
18:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musejí změnit. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan označil rozhodnutí PKK za historickou etapu, prezident Recep Tayyip Erdogan pak za důležitý krok a novou éru.
08:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 2 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis, ale zaplatit to má Evropa

Americký prezident Donald Trump podepsal v pondělí exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech „zákeřnější“ než Čína, ale podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak Unie neučiní, projeví se to na clech.
05:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu dál útočí

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku bezpodmínečné třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí. Evropa hrozí novými sankcemi, pokud útoky neustanou do půlnoci na úterý.
08:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...