Před 85 lety vyrazil z Prahy do Londýna první vlak plný židovských dětí. Před nacisty je zachránil britský bankéř sir Nicholas Winton. Celkem bylo vlaků, kterým se podařilo projet, osm. Díky tomu se podařilo zachránit celkem 669 dětí. Zpravodaj ČT v Británii Lukáš Dolanský hovořil s jedním z takzvaných Wintonových dětí, Milenou Fleischmannovou, nyní lady Milenou Grenfell-Baines.
Na ten příběh by se nemělo nikdy zapomenout, říká Milena Fleischmannová, jedno z „Wintonových dětí"
Lady Milena Grenfell-Baines, takzvané Wintonovo dítě, ukazuje cedulku, kterou měla tehdy na krku, „když odjížděla Wintonovým vlakem“.
„My jsme vyjeli o půlnoci. Potom jsem po několika letech potkala kamarádku, která řekla, že seděla ve stejném kupé a že když jsme odjížděli, že jsme se držely za ruce.“
Vzpomíná také, že s sebou měla tříapůlletou sestru, která neplakala, ale vůbec nemluvila. „A ona tvrdí, že z toho asi měla ohromný šok, protože po mnoha letech, když se o tom bavila, se jí řeklo, že se asi zlobila na svojí matku,“ říká Milena Fleischmanová, dnes Lady Milena Grenfell-Baines, jedno z 669 dětí zachráněných sirem Nicholasem Wintonem.
Podle ní by se na tento příběh nikdy nemělo zapomenout. I proto je ráda, že se na plátnech před nedávnem objevil znovu – v podání Antonyho Hopkinse ve filmu Jeden život. „On právě chtěl vidět ty originální dokumenty. A když jsem na to koukala, tak jsem vážně koukala na Nickyho Wintona.“
Lady Milena Grenfell-Baines vzpomíná: „Winton říkal, we never learn anything from history. Že se nikdy nenaučíme nic z minulosti“. A dodala, že „člověk vůbec nechápe, proč se ty lidi pořád perou, svět je krásný a proč ho neužívají.“