Na izraelský turistický průmysl těžce dopadají důsledky vojenského konfliktu v Gaze

3 minuty
Události: Dopad konfliktu na cestovní ruch v Izraeli
Zdroj: ČT24

Válka s Hamásem nepříjemně dopadá i na turistický ruch v Izraeli. Hostů je násobně méně než v běžných časech. Silně to ovlivnilo i fungování Jeruzaléma, nejvyhledávanějšího místa v zemi. Problém mají obchodníci i průvodci, letecký provoz na telavivském letišti poklesl na polovinu.

Úpadek turismu nastal v Jeruzalémě, městě, kde duchovno už dávno doprovází i byznys. Jenže tímto spojením otřásl vojenský konflikt v Gaze. Běžně ani v zimě – mimo sezonu – ulice nebývají prázdné.

„Bývalo jich tu hodně. Když říkám hodně, bavíme se o pěti tisících turistů denně. Podívejte, kolik lidí tu teď vidíte,“ ukázal prodejce Maruan Atíja na prázdné ulice. Prohlásil, že tak těžko nebylo ani během covidu. Prodejci jsou už měsíce bez běžného výdělku. Někteří otevírají jen v neděli, někdo od 7. října neotevřel vůbec.

„Svaté město tak zažívá nesvaté časy turismu. I proto, že do země loni zamířila zhruba desetina návštěvníků oproti předloňsku. Co je pro jednu oblast nevýhodou, ale pro jinou může být příležitost. Tohle je málokdy vídaná věc u Chrámu Božího hrobu – turistický ruch nahradil ten stavební,“ popsal zahraniční zpravodaj ČT Jan Šilhan.

Klid tam umožnil nutné opravy, za běžného ruchu je to skoro nemožné. Opravit celý cestovní ruch ale vyjde podstatně dráž. Ten izraelský přišel od začátku války v přepočtu o 30 miliard korun. Téměř bez práce je i českojazyčná průvodkyně Nikol Cohenová – Jeruzalémem vodí zájemce už 12 let.

„Když se podíváme směrem nahoru, tak všechna vrata jsou otevřená, jsou tu kiosky, nabízí se tady zboží a vlastně tady nejde dost dobře projít. Dneska, jak vidíte, tady není nic,“ přiblížila průvodkyně, jak vypadá město za běžných okolností.

Pokles zájmu cítí i letecká doprava. Na mezinárodní telavivské letiště nyní přilétá denně asi dvě stě letadel, běžně je to přitom dvojnásobek.

„Nedostáváme žádné žádosti, žádné rezervace. Pokud přijde nějaká žádost, jsou to spíš lidé, kteří tu jsou za prací, mají den volno a chtějí vidět třeba Jeruzalém nebo Tel Aviv,“ řekl průvodce Menno de Vries.

Dopady války na turismus tak mají mnoho podob. I hotely teď často slouží nikoliv turistům, ale příznačně uprchlíkům z okolí Gazy nebo od libanonských hranic.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Palestinci hlásí šestnáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 20 mminutami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 1 hhodinou

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 1 hhodinou

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 2 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 5 hhodinami
Načítání...