Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.

Poblíž Mandalaje bylo také epicentrum pátečního tragického zemětřesení, které si v Myanmaru vyžádalo nejméně 1644 mrtvých, srovnalo se zemí mnoho domů a poničilo další infrastrukturu. Více než 3400 lidí je nezvěstných, bilance ale patrně není konečná. Z Thajska je zatím hlášeno sedmnáct mrtvých v Bangkoku, kde dalších 78 lidí zůstává uvězněno pod sutinami zříceného mrakodrapu.

USGS podle agentury Reuters odhaduje, že počet obětí v Myanmaru by mohl dosáhnout deseti tisíc a rozsah škod by mohl překročit roční hodnotu hrubého domácího produktu (HDP) země. Ta v roce 2023 podle údajů Světové banky nominálně přesáhla 66 miliard USD.

Mezitím v neděli do nejsilněji zasažených oblastí Myanmaru začaly směřovat týmy záchranářů a humanitárních organizací, ale jejich úsilí komplikují poničené silnice, stržené mosty i další potíže spojené s občanskou válkou. Poničeno bylo i mandalajské letiště, zatímco letiště v hlavním městě Neipyijto přišlo o řídicí věž. Všechny komerční lety do obou měst byly zastaveny.

Mnozí z 1,5 milionu obyvatel Mandalaje spali uplynulou noc v ulicích. Některé z nich zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou, jiní se obávali, že pokračující následné otřesy by mohly způsobit zřícení dalších staveb, uvedla AP.

„Lidé hledají potraviny a čistou vodu“

Do mnohých oblastí se ještě záchranáři nedostali a záchranné práce dosud z velké části prováděli lidé, kteří odklízeli sutiny holýma rukama, upozornila manažerka katolické pomocné služby v největším myanmarském městě Rangúnu Cara Braggová. „Jsou to hlavně místní dobrovolníci, místní lidé, kteří se jen snaží najít své blízké,“ citovala ji AP.

„Viděla jsem také zprávy, že některé země teď posílají pátrací a záchranné týmy do Mandalaje na podporu toho úsilí, ale nemocnice mají opravdu problémy s přílivem zraněných lidí, je tam nedostatek lékařského materiálu a lidé s obtížemi hledají potraviny a čistou vodu,“ dodala Braggová. Její organizace do oblasti poslala pomocný tým po silnici.

Do pomoci po zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se může zapojit i česká veřejnost, neziskové organizace vyhlašují sbírky. V sobotu informovaly o zřízení příslušného účtu Diakonie ČCE nebo Český výbor pro UNICEF, hned v pátek otevřela sbírkové konto Adra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropskou odpověď na Trumpova cla hledají unijní ministři obchodu

O společné reakci na nová americká cla jednají ministři obchodu z členských zemí Evropské unie. Česko zastupuje ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Brusel by se podle serveru Politico mohl v odplatě zaměřit na přední americké služby.
11:48Aktualizovánopřed 8 mminutami

Evropské trhy otevřely strmým propadem

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX otevřel poklesem o deset procent, index londýnské burzy FTSE 100 v úvodu vykazoval pokles téměř o šest procent, ukazují burzovní statistiky. Pražská burza v pondělí dopoledne dál padá.
10:44Aktualizovánopřed 24 mminutami

Asijské akcie kvůli clům prudce klesly

Akcie na burzách v Asii zahájily týden prudkým poklesem. V Hongkongu podle hlavního indexu odepsaly přes třináct procent, v Šanghaji přes sedm procent. Trhy dál reagují na ohlášená cla na dovoz zboží do Spojených států a na páteční krok Číny místo k jednání přistoupit k odvetným opatřením, informují tiskové agentury.
09:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
před 2 hhodinami

Netanjahu bude s Trumpem jednat o clech či Pásmu Gazy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude jednat v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Rozhovory se dotknou situace v Pásmu Gazy a na Blízkém východě a také cel, která Spojené státy uvalily na dovoz izraelského zboží. Netanjahu bude od února, kdy byl prvním šéfem zahraniční vlády, kterého Trump přijal po nástupu do funkce, v Bílém domě podruhé.
06:36Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pokles trhů Trumpa neznepokojuje, svou politiku přirovnal k léčbě

Americký prezident Donald Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Naznačil, že pokles trhů jej neznepokojuje, uvedla agentura Reuters. Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly Spojené státy uplatňovat od soboty. Od středy pak mají začít platit zvýšená cla, která se týkají jen vybraných zemí.
06:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Část zlatých rezerv Německa je v Americe, někteří politici CDU mají obavy

Mezi německými konzervativci se ozývají hlasy požadující kontrolu, nebo dokonce repatriaci státních zlatých rezerv, jejichž část je uložená ve Spojených státech amerických. Obavy podle serveru Politico vyvolávají kroky americké administrativy. Část německého zlata, umístěná do zahraničí během studené války kvůli hrozbě sovětské invaze, se již v posledních dekádách vrátila do Frankfurtu.
před 5 hhodinami

Americká cla hýbou s trhy, odborníci ale radí nepanikařit

Akciové trhy zareagovaly na nová americká cla a v uplynulém týdnu zaznamenaly nejhorší výsledky od pandemie covidu-19. Například technologický index Nasdaq ztratil přes deset procent. Silnému výprodeji čelily tituly na většině světových burz. Analytici ale varují před unáhlenými rozhodnutími a radí neprodávat v panice. Podle oslovených odborníků může současná nejistota trvat i několik měsíců.
před 6 hhodinami
Načítání...