Mezi příznivci zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa v Republikánské straně vypukl spor o vízový program, který umožňuje vysoce kvalifikovaným zahraničním pracovníkům přistěhovat se do USA. Zatímco republikáni z hnutí MAGA požadují tvrdší přístup k imigraci, Trump se ve svých posledních vyjádřeních kloní na stranu Elona Muska a dalších podnikatelů, kteří program hájí.
Musk versus MAGA. Trumpův tábor dělí spor o víza
Spor podle BBC vypukl poté, co podnikatel Vivek Ramaswamy, jehož Trump spolu s Muskem pověřil snížením vládních výdajů, napsal, že americká kultura, která podle Ramaswamyho dává přednost průměrnosti před znamenitostí, produkuje lidí, kteří se nehodí pro kvalifikované technologické pozice.
Americké firmy proto najímají kvalifikované pracovníky z jiných zemí, kteří pak americkou ekonomiku zlepšují, uvedl Ramaswamy, jehož příspěvek na sociální síti vyvolal odpor těch Trumpových příznivců, kteří brojí proti imigraci. Ramaswamy později dodal, že vízový systém H-1B, o který se hádka strhla, podle něj funguje špatně a měl by být nahrazen.
Stejně jako Ramaswany obhajuje víza pro kvalifikované imigranty třeba i Musk, který přišel do USA jako zahraniční student a v USA pracoval právě díky vízu H-1B. Musk na sociálních sítích podle CNN argumentoval, že tato víza umožňují technologickým společnostem – včetně jeho vlastní – rozvíjet své podnikání a že „půjde do války“, aby přístup k těmto povolením ochránil.
Kritici: Bannon i Haleyová
Naopak proti se postavil mimo jiné bývalý Trumpův poradce Steve Bannon, který označil víza H-1B za „podvod“. Připojil se tak k dalším Trumpovým příznivcům, mezi které patří bývalý poslanec Matt Gaetz či krajně pravicová aktivistka Laura Loomerová.
Právě Loomerová pomohla hádku rozpoutat svou kritikou Trumpova rozhodnutí angažovat jako poradce pro politiku umělé inteligence podnikatele indického původu Srirama Krishnana, kterého označila za „kariérního levičáka“. Uvedla, že se obává, že Krishnan bude mít vliv na imigrační politiku Trumpovy administrativy, a zmínila se o „nájezdnících z třetího světa“.
Ke kritikům se přidala i Trumpova protikandidátka Nikki Haleyová, která se v minulosti nazývala „hrdou dcerou indických přistěhovalců“. „Investujte do naší americké pracovní síly. Než se poohlédneme jinde, musíme nejprve investovat do Američanů,“ uvedla podle NY Times.
Spor na sociální síti X, kterou Musk vlastní, vyústil až v odebírání modrých značek, které autorům příspěvků umožňují jejich monetizaci. Loomerová a další představitelé americké krajní pravice v té souvislosti mluví o „naprosté cenzuře“. Sám Musk přičítá zákrok proti řadě účtů algoritmům.
Trump: Víza se mi vždy líbila
Poté, co hádka zuřila na sociálních sítích několik dní, vyjádřil se k tématu i Trump. „Vždy se mi líbila víza, vždy jsem byl pro víza. Proto je máme,“ řekl pro New York Post a dodal, že v rámci schématu H-1B najal řadu pracovníků pro své nemovitosti.
Podle CNN byla však mnoha těmto lidem udělena víza prostřednictvím programu H-2B určeného pro dočasné nezemědělské práce, jako je úprava krajiny a pohostinství. Trump se navíc během svého prvního funkčního období rozhodl přístup k programu H-1B omezit, dodává BBC.
Vízový program H-1B umožňuje každý rok 65 tisícům vysoce kvalifikovaných pracovníků přistěhovat se do USA za účelem obsazení konkrétních pracovních míst. Kromě toho uděluje dalších dvacet tisíc víz pracovníkům, kteří v USA získali magisterské či vyšší vzdělání. Podle ekonomů program umožňuje americkým společnostem udržet si konkurenceschopnost a vytváří více pracovních míst, píše CNN.
Trump se již dříve proti programu postavil. Během své kampaně v roce 2016 obvinil americké společnosti, že používají víza H-1B pro nahrazování amerických pracovníků levnější pracovní silou. V roce 2020 pak přístup k vízům H-1B omezil, shrnula CNN.