Moskva dál vzdoruje. Schůze s Ruskem ohledně smlouvy INF podle šéfa NATO pokrok nepřinesla

11 minut
Brífink šéfa NATO Jense Stoltenberga
Zdroj: ČT24

Schůze Rady NATO-Rusko nepřinesla pokrok ve sporu o smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) a novou ruskou střelu, která podle Západu smlouvu porušuje. Po jednání s náměstkem ruského ministra zahraničí Sergejem Rjabkovem v Bruselu to řekl šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Moskva podle něj nedala najevo, že by se svého zbrojního programu chtěla vzdát.

Rusko má ale „stále čas se závazkům vyplývajícím ze smlouvy podřídit“, dodal podle agentury AFP Stoltenberg.

O svém záměru americko-sovětskou smlouvu INF z roku 1987 vypovědět informovaly loni Rusko Spojené státy, podle nichž ji Moskva porušuje. Rusko obvinění popírá a tvrdí, že americké výhrady mají být záminkou smlouvu jednostranně vypovědět. 

USA ale trvají na tom, že smlouvu porušuje nová ruská střela s plochou dráhou letu SSC-8 (v Rusku označovaná Novator 9M729), a požadují její zničení. Ruští generálové naopak tvrdí, že dolet jejich nové rakety nepřesahuje 480 kilometrů, a tedy neporušuje smlouvu zakazující oběma velmocím rakety o doletu mezi 500 až 5000 kilometry.

Podle armádního generála v záloze Jiřího Šedivého Rusové neustoupí. „Nechtějí přiznat, že porušují onu smlouvu a Spojené státy daly kategorický požadavek, že se musí vytvořit podmínky, aby se mohla provést kontrola raket. Pokud by byl dosah víc než 500 kilometrů, tak podle nich musí být zničeny,“ upozornil Šedivý.

„Bylo by optimální, kdyby nová smlouva zahrnovala i další státy, jako je Čína, KLDR, Írán, Indie či Pákistán, které mají podobné rakety. To bude ovšem hodně složité a hodně zdlouhavé. Je třeba, aby se o to pokusili dva hlavní hráči, to znamená Rusko a USA,“ dodal generál.

7 minut
Šedivý: Nejhorší by bylo, kdyby spolu NATO a Rusko vůbec nekomunikovaly
Zdroj: ČT24

Smlouvu INF a Novator spolu strany řešily i na předchozím jednání rady jednání rady NATO-Rusko, které se konalo loni v říjnu. „Debaty bohužel vždy končí tím, že obě strany trvají na svém a k zásadnímu posunu nedochází. Přesto je to něco víc než být zakopaní ve svých zákopech a nemluvit spolu, což by bylo to nejhorší,“ míní Šedivý.

Vztahy mezi Ruskem a NATO jsou dlouhodobě napjaté, a to především po ruské anexi Krymu v roce 2014. Země NATO svého východního souseda také viní z útoků nervovou látkou ve Velké Británii, ze snahy vměšovat se do vnitřních členů Aliance nebo z kybernetických útoků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 2 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 4 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 5 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 5 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 5 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...