Moře u Istanbulu pokryl sliz. Škody mohou být nevratné

Před očima obyvatel největší turecké aglomerace Istanbulu se odvíjí ekologická katastrofa. Marmarské moře jižně od velkoměsta pokryla vrstva slizu, který produkují mikroskopické mořské řasy. Jejich nebývalé rozmnožení v posledních měsících je podle odborníků výsledkem kombinace znečištění, globálního oteplování a nadměrného rybolovu.

Hnědou hmotu – dílo mikroskopických mořských řas – nelze zvláště u břehů Marmarského moře přehlédnout. Sliz samotný není toxický, mohou v něm ale žít nebezpečné mikroorganismy a bakterie, a pokud ve vodě utvoří hustou souvislou vrstvu, začne doslova dusit ostatní život pod hladinou.

Další rozměr potíží odhaluje ponor do moře. Profesionální potápěč Arif Turhan svou kamerou přibližuje svět, kde přes mazlavou hmotu není pořádně vidět. Na jednom záběru je slizem obklopený krab, na dalším nehybná ryba. „Na vlastní oči pozorujeme soudný den pod hladinou moře. Na jeho dně nic nežije, vše pokryl sliz. Je to nepopsatelné a velmi smutné,“ líčí Turhan.

Potápěč se poslední dva roky snaží alarmovat úřady kvůli jednomu ze zdrojů problému – znečištěné říčce ústící do moře. Zatím jsou ale jeho pokusy marné. „Špína odtud se hromadí na dně a pak se pomalu šíří po celém moři. Během posledního průzkumu jsme zjistili, že dno je tím už úplně zaplněné,“ popisuje dále Turhan.

3 minuty
Horizont ČT24: Ekologická katastrofa u břehů Istanbulu
Zdroj: ČT24

Ve vodách Marmarského moře končí část odpadu, který produkují desítky milionů lidí z největší aglomerace Turecka. V teplé vodě bohaté na fosfor a dusík fytoplankton doslova bují. Průmyslový rybolov pomocí vlečných sítí navíc zdecimoval jeho přirozeného nepřítele – ryby.

Už je pozdě, bojí se rybář

Rybář Emrah Ariel převzal řemeslo po otci. Během svého života viděl, jak se mořský sliz objevuje a opět mizí. Nikdy ho ale nebylo tolik jako nyní. „U tohoto moře jsem vyrostl. Teď jsem tu bez práce. Abych se udržel finančně nad vodou a uživil rodinu, odplouvám na Bospor a Černé moře,“ vysvětluje.

Sliz neškodí pouze živočichům, ale také rybářům a jejich technice. Mazlavá hmota se lepí na trupy lodí a sítě. Během krátké plavby se dostává do čerstvě vyčištěného filtru, kudy proudí voda ochlazující motor.

Úřady slibují nápravu, Ariel se ale domnívá, že už je pozdě. Rovněž někteří odborníci tvrdí, že moře znečištěné lidskou činností už do původního stavu vrátit nelze. Škody lze podle nich v nejlepším případě pouze zmírnit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Vysokorychlostní roky,“ bilancuje končící šéfka německé diplomacie

Končící německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se má nově přesunout do New Yorku, kam ji sousední země nominovala do role předsedkyně Valného shromáždění OSN. Její zvolení se považuje za formalitu. Tři a půl roku ve funkci šéfky německé diplomacie hodnotí jako „vysokorychlostní roky“ provázené agresí Moskvy vůči Ukrajině, válkou na Blízkém východě a konfrontací s Ruskem, které kritizovala mnohem důrazněji než její předchůdci.
před 34 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík recipročních cel, na zboží z Evropské unie bude činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 47 mminutami

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
před 54 mminutami

Putinův zmocněnec jednal ve Washingtonu, tvrdí Reuters

Vysoce postavený ruský vyjednávač, zmocněnec ruského vůdce Vladimira Putina pro investice Kirill Dmitrijev se ve Washingtonu setkal s americkými představiteli, pozval ho Trumpův zmocněnec Steve Witkoff. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované americké představitele.
před 1 hhodinou

Katar podle policie platil spolupracovníkům Netanjahua za zlepšování své pověsti

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začátkem týdne vypovídal před soudem v kauze, která dostala název Katargate. Dva jeho blízcí spolupracovníci jsou totiž podezřelí, že s tímto emirátem udržovali nezákonné vazby a snažili se vylepšovat jeho obraz v očích veřejnosti. Katar má přitom blízko k Íránu – úhlavnímu izraelskému nepříteli.
před 2 hhodinami

Trump oznámil dvacetiprocentní cla na zboží z EU

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu čtyři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli čtyři lidé, dalších čtrnáct se zranilo, informují úřady. Po útoku podle nich vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelští extremisté podpalovali domy ve vesnici na Západním břehu

Na Západním břehu Jordánu v noci na středu napadla padesátičlenná skupina izraelských osadníků palestinskou vesnici Dúma. Extremisté ničili a podpalovali domy a auta. V Gaze pak Jeruzalém rozšiřuje svou obnovenou ofenzivu, izraelská armáda tam podle zdrojů teroristického hnutí Hamás zabila šedesát lidí.
před 9 hhodinami
Načítání...