Místní volby v Republice srbské vyhráli nacionalisté usilující o odtržení

Obyvatelé bosenské Republiky srbské v místních volbách zvolili nacionalistickou stranu prosazující odtržení od federace Bosny a Hercegoviny. Hlasovalo se týden po kontroverzním referendu, ve kterém si bosenští Srbové drtivou většinou odsouhlasili jako svátek 9. leden, den, kdy v roce 1992 vyhlásili republiku nezávislou na Sarajevu.

„Naše strana výrazně vyhrála, dokonce víc, než když jsme začínali. Lidé si uvědomili rozdíl mezi naší politikou národní spásy a zrádcovstvím opozice,“ uvedl prezident Republiky srbské a vůdce Aliance nezávislých sociálních demokratů Milorad Dodik.

Dodika nazvala v roce 2007 tehdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová „závanem svěžího vzduchu“ v balkánské politice. Později se ale přiklonil k nacionalismu a zemi vede směrem k odtržení od konfederace Bosny a Hercegoviny.

O odtržení by se mělo hlasovat za dva roky

Výhra v komunálních volbách může být jedním z kroků vedoucích tímto směrem, dalším pak možná bude přímo referendum o odtržení, které prezident hodlá uspořádat v roce 2018. Vedení konfederace se na takovou alternativu dívá s obavami.

„Bohužel vítězí nacionalistická agenda, populismus je stále v kurzu. Po těch všech našich zkušenostech je to trochu znepokojující, na základě toho, co se stalo za války, vyhrát volby,“ říká prezident Federace Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegovic.

Místní volby v Republice srbské vyhráli nacionalisté (zdroj: ČT24)

Dodikovi oponenti, Aliance pro změnu, vidí budoucnost Republiky srbské v rámci Bosny a Hercegoviny, která se podle jejich představ má stát členem Evropské unie. 

Případné odtržení Republiky srbské může vést ke konci Daytonských dohod a obnovení násilí podobně jako v první polovině 90. let, kdy ve válce provázené etnickými čistkami zemřelo na sto tisíc lidí.