Ministr obrany USA kritizoval Čínu za neochotu komunikovat. Peking vidí chybu v amerických sankcích

Americký ministr obrany Lloyd Austin v sobotu v Singapuru kritizoval Čínu za neochotu komunikovat, která podle něj může přispět k nedorozumění, jež hrozí konfliktem v regionu. Peking uvedl, že jen reaguje na chování USA.

Austin měl projev na asijském bezpečnostním fóru Šangri-la, kde se chtěl také setkat se svým čínským protějškem Li Šang-fuem. Ten ale jednání s ním už dříve odmítl. Li čelí sankcím Washingtonu kvůli nákupům vojenského vybavení od Ruska v předchozích letech.

Austin a generál Li, který bude mít na fóru projev v neděli, si v pátek v Singapuru jen krátce podali ruce. Americkou žádost o jednání obou ministrů Čína odmítla s tím, že jen reaguje na chování USA. „Americká strana by měla okamžitě napravit své nesprávné postupy, projevit upřímnost a vytvořit potřebnou atmosféru a podmínky pro dialog a komunikaci mezi oběma armádami,“ řekl tento týden mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Naše sankce nejsou překážkou pro setkání s námi, tvrdí Američané

„Jsem velmi znepokojen, že Čínská lidová republika není ochotná vytvořit lepší krizový mechanismus mezi našimi armádami,“ řekl Austin v Singapuru. „Čím více spolu mluvíme, tím lépe bychom se mohli vyhnout nedorozumění a chybným kalkulacím, které by mohly vést ke krizi nebo konfliktu,“ dodal americký ministr.

„Srdečné podání rukou při večeři nenahradí jednání,“ řekl také Austin. Doplnil, že Spojené státy si nepřejí novou studenou válku a že soupeření se nesmí přelít do konfliktu.

Generál Li je ministrem obrany od letošního března, ale už v roce 2018 vůči němu Spojené státy zavedly sankce kvůli nákupům ruských stíhaček SU-35 a ruského protivzdušného systému S-400. USA tvrdí, že sankce nejsou překážkou pro setkání s americkými činiteli. Ale podle Pekingu by právě jejich zrušením Washington mohl pomoci k obnově rozhovorů vysokých vojenských činitelů obou zemí.

Vztahy velmocí jsou na nejnižší úrovni za několik desetiletí

Vztahy Pekingu a Washingtonu jsou v poslední době na nejnižší úrovni za několik dekád, napsala agentura Reuters. Rozděluje je dlouhodobě mimo jiné vztah ke svrchovanosti Tchaj-wanu, špionážní aféry či územní spory Číny s dalšími asijskými zeměmi v Jihočínském moři.

Nicméně minulý týden se americká ministryně obchodu Gina Raimondová ve Washingtonu setkala se svým čínským protějškem Wang Wen-tchaoem. Tématem rozhovoru, který byl prvním setkáním představitelů vlád obou zemí za několik měsíců, byly investice, exportní politika a obchod.

Austin a Li se v Singapuru účastní každoročního fóra Šangri-la, které začalo v pátek a je neformálním setkáním představitelů obrany a analytiků. Očekává se, že oba ministři budou hovořit se svými protějšky z celého regionu.

Načítání...