Meloniová jednala s Trumpem o zabezpečení italské vládní komunikace skrze SpaceX

Společnost SpaceX vlivného amerického podnikatele Elona Muska se přiblížila převzetí zajišťování bezpečné telekomunikace pro italskou vládu. Dohoda, o které se jedná od roku 2023, je údajně opět na dobré cestě a blíží se ke schválení poté, co se premiérka Giorgia Meloniová setkala o víkendu s nově zvoleným prezidentem USA Donaldem Trumpem. Podle italské opozice si zakázkou kupuje přátelství s Muskem.

Meloniová jednala s Trumpem v sobotu v jeho rezidenci Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě. Americká firma SpaceX by podle zdrojů agentury Bloomberg měla v rámci pětiletého kontraktu v hodnotě 1,5 miliardy eur (téměř 38 miliard korun) zajistit šifrování telefonních a internetových služeb využívaných italskou vládou.

Projekt, který má zahrnovat rovněž komunikační služby pro tamější armádu v oblasti Středozemního moře a zavádění takzvaných přímých satelitních služeb v Itálii pro použití v nouzových situacích, jako jsou teroristické útoky nebo přírodní katastrofy, už dle zdrojů zmíněné agentury schválily italské tajné služby i ministerstvo obrany.

Meloniová, která udržuje dobré vztahy i s Muskem, si schůzku s Trumpem pochvalovala. „Krásný večer s Donaldem Trumpem, kterému děkuji za přivítání,“ napsala na sociální síti X. „Jsme připraveni spolupracovat,“ přidala. Trump ji podle médií označil za „fantastickou ženu“. „Opravdu vzala Evropu útokem,“ doplnil.

Meloniová se zařadila mezi hrstku představitelů zahraničních vlád, kteří od listopadových voleb navštívili Trumpa na Floridě. Přímo v jeho rezidenci se s ním setkal jen argentinský prezident Javier Milei, maďarský premiér Viktor Orbán a kanadský premiér Justin Trudeau, připomněla agentura Reuters.

Zdali se sobotního jednání zúčastnil i Musk, není dle britského deníku The Independent zřejmé, ale vzhledem k faktu, že od Trumpova listopadového zvolení je generální ředitel SpaceX po boku nastupujícího amerického prezidenta vídán velmi často, to vyloučit nelze.

Dohoda je předmětem diskuse od poloviny roku 2023. Z úst některých italských představitelů od té chvíle několikrát zaznělo, že by nepříznivě ovlivnila domácí dopravce, ale jak bylo zmíněno výše, italské tajné služby i ministerstvo obrany už ji údajně schválily.

Italské opoziční strany nicméně vyzvaly vládu, aby situaci objasnila a zakázku přidělila transparentně. Šéf opozičního Hnutí pěti hvězd Giuseppe Conte vyjádřil obavu, že udělení zakázky mohou ovlivnit právě vztahy mezi Meloniovou a Muskem. „Pokud je 1,5 miliardy eur z peněz Italů cenou, kterou musíme zaplatit za jejich přátelství, tak to odmítáme. Itálie není na prodej,“ zdůraznila šéfka Demokratické strany Ella Schleinová.

SpaceX dál expanduje, už je ve více než sto zemích

Muskova firma SpaceX provozuje systém satelitního internetu Starlink a pracuje rovněž na satelitním systému Starshield pro vojenské a vládní účely.

Jen v uplynulém roce přidala SpaceX do systému Starlink přes dvacet zemí od Ghany po Argentinu. Aktuálně slouží více než čtyřem milionům lidí ve více než sto zemích. Globální trh satelitní komunikace dobývá díky silné kombinaci technologických pokroků a chytrého byznys plánu, stejně jako Muskova rostoucího politického vlivu.

I na něj poukazuje The Independent. Musk se totiž v nové administrativě Spojených států stal šéfem ministerstva pro efektivitu vlády, které se má údajně zaměřit na snižování vládních nákladů. V praxi to dle britského deníku znamená, že Musk a jeho přidružené společnosti budou mít pravděpodobně i nadále téměř neomezený přístup k prezidentovi USA a síti zahraničních i domácích kontaktů.

Itálie považuje telekomunikaci za strategické aktivum

Itálie je podle agentury Bloomberg jedním z nejkonkurenceschopnějších trhů pro telefonní operátory, kteří se léta potýkají s klesajícími zisky. Telecom Italia, v tomto ohledu bývalý hegemon v zemi, prodal v loňském roce svou pevnou síť americké soukromé investiční společnosti KKR za 22 miliard eur (přibližně 553 miliard korun) s cílem snížit svůj dluh.

Prodej pevné sítě byl první svého druhu pro evropskou telefonní společnost a byl silně podporován vládou premiérky Meloniové. Itálie totiž považuje telekomunikace za strategické aktivum. Vláda drží podíly jak v Telecom Italia, tak v nové telefonní síti vlastněné KKR s názvem FiberCop.

Podle informací Bloombergu zároveň prověřovala alternativy k Muskově variantě včetně vybudování vlastního projektu. Náklady by ovšem dle zdrojů přesáhly deset miliard eur (přibližně 251 miliard korun).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Spojené státy sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc

USA sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc během příštích šesti až dvanácti měsíců, píše agentura Reuters, podle níž to nařídil americký ministr obrany Pete Hegseth. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 35 tisíc amerických vojáků. O možném snížení jejich počtu už v týdnu veřejně mluvil americký prezident Donald Trump, který kvůli postoji k válce v Íránu zároveň kritizoval německého kancléře Friedricha Merze. Dva vlivní republikánští zákonodárci Roger Wicker a Mike Rogers rozhodnutí kritizovali s tím, že podkopává hrozbu odstrašení a nahrává ruskému vládci Vladimiru Putinovi.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Rakouská policie zadržela muže podezřelého z otrávení dětské výživy

Rakouská policie v sobotu dopoledne zadržela 39letého muže. Považuje jej za vyděrače, který otrávil dětské výživy v Rakousku, Česku a na Slovensku, informovala agentura APA s odvoláním na policii ve spolkové zemi Burgenland. Policie podrobnosti o zadržení muže či jeho identitě zatím z vyšetřovacích důvodů nesdělila, podle rakouských médií ale vychází z toho, že za případem stojí pouze jeden člověk.
17:47Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zelenskyj pozval Fica do Kyjeva, ten slíbil podporu ukrajinské cestě do EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu telefonicky pozval slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) do Kyjeva, Fico zase Zelenského do Bratislavy. Zelenskyj o tom informoval na síti X s tím, že Fico slíbil podporu Ukrajině na její cestě do Evropské unie s tím, že je připraven předat Kyjevu slovenské zkušenosti.
před 9 hhodinami

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a zraněné

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a devět zraněných, píše v sobotu Ukrinform. Zraněné a materiální škody hlásí i další části Ukrajiny. Ruské drony v noci na sobotu a ráno udeřily v Charkově či Oděské oblasti, uvádí média. Útoky agresora v sobotu v místech mimo frontovou linii pokračují.
09:27Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Záchranáři vypustili do Severního moře velrybu Timmyho

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa v sobotu dopoledne do Severního moře vypustil záchranný tým z nákladního člunu, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi sedmdesát kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak. Nejistý osud keporkaka, který se dostal do Baltského moře a několikrát uvázl, poutá řadu týdnů velkou pozornost médií a veřejnosti nejen v Německu.
10:08Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Odvolací soud v USA dočasně zastavil zasílání potratové pilulky poštou

Americký federální odvolací soud dočasně pozastavil zasílání potratové pilulky mifepriston poštou. Informovaly o tom v noci na sobotu agentury Reuters a AP. Takový krok by výrazně omezil přístup k tomuto hojně využívanému léku v celé zemi, zejména ve státech, které potraty zakazují.
před 14 hhodinami

AFP: Trump se snaží obejít Kongres a tvrdí, že nepřátelské akce v Íránu skončily

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil Kongresu, že Spojené státy ukončily nepřátelské akce proti Íránu v souvislosti s pokračujícím příměřím. Demokratická opozice takový postoj zpochybnila, uvedla v noci na sobotu agentura AFP. Podle ní šéf Bílého domu tvrdil, že nemusí dodržet šedesátidenní lhůtu stanovenou zákonem pro ukončení vojenských akcí.
před 19 hhodinami

Trump oznámil zvýšení cel na auta dovážená z EU

Spojené státy zvýší cla na dovoz osobních a nákladních aut ze zemí Evropské unie na 25 procent, oznámil v pátek pozdě odpoledne SELČ na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump s tím, že opatření začne platit příští týden. Sedmadvacítka podle něj neplní obchodní dohodu. Šéf Bílého domu dodal, že pokud budou auta vyráběna v továrnách na území USA, nebudou se na ně tarify vztahovat.
včeraAktualizovánovčera v 22:25
Načítání...