Macrona výsledek parlamentních voleb vyhoupl na politický vrchol

Nahrávám video
Macron posílil své postavení
Zdroj: ČT24

Nedělní parlamentní volby podle očekávání posílily francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Jeho strana Republika v pohybu získala většinu. Macron tak má teď ze všech lídrů sedmadvacítky na první pohled nejsilnější postavení.

Macron má po parlamentních volbách k funkci, která sama o sobě zaručuje velké pravomoci, i silný mandát. Může tak rozjet slibované reformy. Nejen doma, ale i v Evropské unii.

Nejmladší vládce Francie za posledních dvě stě let prosazuje užší spolupráci eurozóny - hlavně zavedení ministra pro euro a zřízení společných fondů.

Takový krok Německo dlouho jasně odmítalo, teď už se tak rozhodně nebrání. „Z německého pohledu by bylo možné změnit evropské smlouvy, pokud to bude dávat smysl,“ uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Důvěru obyvatel v Unii mají ještě předtím vrátit opatření, která Macron zabalil do lákavého názvu Ochranná Evropa. Pro lidi z východních států včetně Česka ale znamenají spíš hořkou pilulku. Francouzský prezident v jejich rámci prosazuje třeba tvrdší pravidla pro odměňování pracovníků v zahraničí.

„Přál bych si vybudovat mnohem přísnější dohodu, která nám umožní zabránit sociálnímu dumpingu v Evropě. Abychom měli opravdu otevřený pracovní trh založený na schopnostech a výkonech, ne na tom, že zaměstnanci stojí v některých zemích méně než v jiných,“ uvedl Macron.

Jeho pasování do vůdčí evropské role pomohlo i sebevědomé vystupování při setkáních s americkým a ruským prezidentem a britský odchod z Unie.

Evropa viděla před třemi lety reformátora také v italském premiérovi Matteu Renzim, ale jeho přílišné ambice smetli italští voliči vloni v referendu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Národní sdružení chce v obecních volbách ovládnout jih Francie

Ve Francii vrcholí kampaň před obecními volbami. Hlasování o novém obsazení téměř 35 tisíc radnic má tentokrát celostátní přesah. Výsledky nejen ve velkých městech ukáží, jak si rok před prezidentským kláním stojí v současnosti nejsilnější uskupení – nacionalistické Národní sdružení (RN), se kterým dosud všechny ostatní politické subjekty odmítaly spolupracovat. RN nyní cílí na větší sídla především na jihu země.
před 9 mminutami

Pákistán udeřil v Afghánistánu. Kábul hlásí čtyři mrtvé

Pákistán uskutečnil vzdušné údery v Kábulu a v pohraničních provinciích Afghánistánu. Píší o tom tiskové agentury s odvoláním na úřady vládnoucího Talibanu. Podle kábulské policie zahynuli při útocích na hlavní město čtyři lidé, dalších patnáct bylo zraněno.
před 1 hhodinou

V Iráku při dronovém útoku zemřel francouzský voják

Při čtvrtečním dronovém útoku na kurdsko-francouzskou základnu u Machmúru na severu Iráku zemřel francouzský voják. Několik dalších jich utrpělo zranění, potvrdil informace armády prezident Emmanuel Macron. Portál The New Region poznamenal, že po začátku amerických a izraelských útoků na Teherán provádějí Írán a proíránské milice v Iráku protiúdery na tamní vojenská zařízení propojená se Spojenými státy a jejich spojenci.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

USA povolily zemím dočasně nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech

Spojené státy v noci na pátek SEČ dočasně povolily zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech na moři. Washington tím usiluje o stabilizaci světových trhů s ropou, na nichž panuje napjatá situace kvůli nynější válce na Blízkém východě. Na síti X to oznámil americký ministr financí Scott Bessent.
01:35Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Mise Artemis pro přistání na Měsíci může mít zásadní problémy, varuje inspektor

NASA nedávno změnila své plány ohledně mise na Měsíc. Stále ale doufá, že tam do roku 2028 její astronauti přistanou. Teď se objevila další překážka – podle zprávy kontrolního orgánu by let byl spojený s riziky pro bezpečnost posádky. Ve čtvrtek večer pak NASA informovala, že start mise Artemis II, při které astronauti obletí Měsíc, by mohl proběhnout 1. dubna.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

USA na západě Iráku ztratily tankovací letoun. Armáda vyloučila sestřelení

Spojené státy během současných válečných operací proti Íránu ztratily tankovací letoun KC-135. Zřítil se na západě Iráku. Na síti X to oznámilo regionální velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) s tím, že událost nesouvisela s nepřátelskou palbou a ani se spojeneckou palbou.
před 7 hhodinami

Česko končí s repatriačními lety z Blízkého východu, oznámilo ministerstvo

Česko končí s repatriačními lety z Blízkého východu pro lidi, kterým návrat domů zkomplikovala íránská válka. Čtvrteční dvanáctý repatriační let byl poslední, oznámilo v podvečer ministerstvo zahraničních věcí (MZV). Celkem se těmito spoji z konfliktem zasažených oblastí vrátilo více než 1500 českých občanů, doplnil resort. Repatriační lety armádními letouny a letadly společnosti Smartwings stát spustil poté, co Izrael a USA koncem února vojensky napadly Írán.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nový íránský vůdce vyzval v prvním prohlášení k uzavření Hormuzu

Nový íránský nejvyšší duchovní vůdce Modžtaba Chameneí vydal první prohlášení od nedělního zvolení, mimo jiné vyzval k uzavření Hormuzského průlivu a k jednotě mezi Íránci. Mluvčí tamního ministerstva zahraničí však později uvedl, že průlivem je možné i nadále proplouvat. Írán mezitím pokračoval v dronových útocích na některé země v regionu. Zasaženo bylo například letiště v Kuvajtu, dubajská luxusní čtvrť či italská základna v Iráku.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...