Lídra čečenských povstalců prý zabili Rusové

Moskva - Předák čečenských povstalců Doku Umarov je po smrti, dnes to oznámily ruské ozbrojené síly. Lídr zemřel po útoku speciálních ruských sil. Čečenské zdroje ale zatím tuto zprávu nepotvrdily. Čeká se na identifikaci těla. Umarov byl jedním z hlavních rivalů čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova, kterého podporuje Moskva.

Informaci o zabití Umarova sdělil Interfaxu nejmenovaný zdroj ruských silových struktur. Podle jeho slov byl Umarov zabit při speciální operaci ruských sil „na území jedné z republik severního Kavkazu“. Nyní se provádí analýza, která má potvrdit konečnou identifikaci těla.  

Čečenské zdroje podle Interfaxu smrt Umarova zatím nepotvrdily. „Nemáme žádné důkazy, na jejichž základě by bylo možno potvrdit nebo vyvrátit informaci o tom, že bylo údajně nalezeno tělo Doku Umarova zabitého při operaci ruských sil,“ řekl zdroj z čečenského vedení.

Umarov se stal vůdcem čečenských ozbrojenců poté, co ruská bezpečnost v červenci 2006 zabila hlavního čečenského polního velitele Šamila Basajeva. Ruskem podporovaný čečenský prezident Ramzan Kadyrov svého času Umarova označil za svého hlavního nepřítele.

Čečensko je autonomní republikou Ruské federace na severním Kavkazu. V roce 1991 vyhlásilo nezávislost, kterou žádný stát neuznal. S Ruskem Čečenci svedli několik válek, Moskva je zdůvodňuje bojem proti muslimským radikálům.

Mapa Kavkazu
Zdroj: ČT24/Markéta Sandanusová