Letadlem na lyže. Češi častěji vyráží do hor v Bulharsku nebo Turecku

Několik stovek klientů týdně vyšlou tuto zimu české cestovní kanceláře na lyže do Bulharska nebo Turecka. Prodeje těchto leteckých zájezdů podle oslovených kanceláří pozvolna rostou. Tamní horské areály jsou totiž podle nich cenově dostupnější alternativou k tradičním lyžařským destinacím. Cestovní kanceláře klienty lákají právě na rychlé letecké spojení a srovnatelnou úroveň služeb. Hlavním cílem českých lyžařů ale zůstávají tuzemská a alpská horská střediska.

V současné době mohou Češi letecky vyrazit například do tureckého Kayseri, kde je možné lyžovat na téměř čtyřtisícových vrcholech, nebo do střediska Pamporovo na jihu Bulharska. „Obě destinace nabídly cenově dostupnější lyžařskou dovolenou a už můžeme mluvit o masovější aktivitě, několika set klientů týdně. Rozhodně je to aktivita, která roste,“ uvádí mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Že zájem o koupi těchto zájezdů pozvolna roste, potvrzuje i mluvčí agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková. „Jedná se o nižší tisíce klientů,“ upřesnila. Turecké lyžařské areály jsou podle ní dobře připravené pro rodiny s dětmi a kvalita sjezdovek nebo infrastruktury je srovnatelná s alpskými středisky. „Lyžařský pobyt s leteckou dopravou má jednu hlavní výhodu a tou je časová úspora,“ dodává Ekrt Jirušková. Cesta letadlem do bulharského Plovdivu trvá dvě hodiny, do tureckého Kayseri o hodinu déle.

„Když si srovnáme náklady na zimní dovolenou v Česku nebo v Alpách se zimní dovolenou v Bulharsku, vychází Bulharsko při srovnatelné kvalitě ubytování levněji,“ uvádí mluvčí cestovní kanceláře Blue Style Lucie Hasman. V Bulharsku a Itálii prý zaplatí klienti kanceláře za týdenní pobyt s polopenzí podobnou cenu, ale v případě Itálie se jedná se o zájezd s vlastní dopravou. Zájem o letecké zájezdy do skiareálů potvrzuje i mluvčí cestovní kanceláře Čedok Klára Divíšková. „Letos evidujeme už z padesáti procent vyprodanou kapacitu,“ uvedla.

Sněhové podmínky v Bulharsku jsou podle zkušeností cestovních kanceláří podobné jako v Česku a záleží na aktuální meteorologické situaci. Lidé by tak už při koupi dovolené měli počítat i s variantou, že sněhu může být méně.

Pojištění a zdravotní péče

I když Turecko není v Evropské unii, pojišťovny ho zahrnují do stejné pojistné oblasti. Cena cestovního pojištění by proto měla být podobná jako při lyžování v Evropě. Podle Vojtěcha Zimy z pojišťovny AXA je ale nutné připravit se na rozdílnou kvalitu případné zdravotní péče. „I přes garanci určité kvality ze strany Turecka se stále nedá mluvit o kvalitě srovnatelné se západními zeměmi Evropy. Je dobré být připravený a mít podklady od pojišťovny v telefonu nebo vytištěné. V případě jakékoliv pojistné události pak komunikovat co nejdříve přímo s pojišťovnou. Hodí se být mentálně připravený na to, že to bude trochu jiný zážitek, než na jaký jsme zvyklí například v Itálii,“ dodává.

Podle Jana Marka z Generali České pojišťovny je u všech lyžařských zájezdů především důležité vybrat správný typ pojištění a jeho rozsah. „V případě lyžování nebo snowboardingu jde především o skutečnost, zda se člověk pohybuje na oficiálních sjezdových tratích, nebo jde o freeride. V tom případě jde o rizikovou aktivitu a je třeba mít připojištění. Na místě je zcela určitě volit i vyšší pojistné limity,“ upřesňuje Marek.

Zástupci pojišťoven se ale shodují, že zatím v Turecku řeší jen minimum pojistných událostí při lyžařských zájezdech. Podle Marka Vícha z Kooperativy se ale pojišťovny mohou v zemi opřít o zkušenosti s řešením potíží svých klientů při letních pobytech u moře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 31 mminutami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom dnes agentura Reuters
před 59 mminutami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 1 hhodinou

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
před 1 hhodinou

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 7 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...