Ukrajině chybí bojeschopní muži. Na východ Evropy se ale stále vydávají vojáci z jiných zemí, kteří tam podstupují výcvik a poté se přidávají k dalším bojovníkům v rámci mezinárodní legie. Podoba šestitýdenního tréninku se přizpůsobuje potřebám ukrajinské armády.
Legionáři ze světa se na Ukrajině učí ovládat drony. Evropanů ubylo
Ukrajinské vlajky sice nosí na prsou, ukrajinštinu ale neovládají. V mezinárodní legii se mluví anglicky nebo španělsky.
„Pokud máte poranění horních končetin, zejména muži, nasaďte rychle škrtidlo a pokračujte v boji,“ říká španělsky instruktor. Vojákům dává poslední rady a pokyny předtím, než začne další tvrdý trénink.
Výcvik legionářů trvá okolo šesti týdnů, zaměřuje se mimo jiné třeba na komunikaci a spolupráci přímo v terénu.
Jedním z rekrutů je i sedmadvacetiletý Američan. V zámoří sice sloužil v armádě, do boje se ale nedostal. I proto se rozhodl pro cestu na Ukrajinu. „Věříme, že každá země má právo na vlastní svrchovanost. Kdekoliv je terorismus, Američané tam budou bojovat,“ říká voják s přezdívkou Turtle.
Mezinárodním jednotkám dominují Jihoameričané
Dřív se do mezinárodní legie hlásili hlavně Evropané, v poslední době ale převládají bojovníci z jižní Ameriky. Komplikací v jejich výcviku může být, že každý z nich zná jiné způsoby boje a každý má jinou představu o vojenské taktice, vysvětluje německý instruktor, který cvičí mezinárodní jednotky. „Máme Tchajwance, máme Indy nebo Srílančany, lidi z celého světa,“ dodává velitel Atos.
Podoba tréninku se několikrát změnila podle potřeb ukrajinské armády, přidala se například práce s bezpilotními letouny. Americký voják Brandy říká, že výcvik, který absolvuje, je spíše podobný zákopovému boji jako za první světové války. „Není to jako boj v poušti proti jinému typu nepřítele,“ dodává.
Na vytvoření fungujícího týmu jsou necelé dva měsíce krátká doba. Ale přestože legionáři mluví rozdílnými jazyky, instruktoři věří, že díky výcviku najdou společnou řeč.