Ledovec na italské straně Mont Blancu se posouvá. Hrozí, že se tuny ledu zřítí do údolí

Horizont ČT24: Na italské straně Mont Blancu hrozí, že se utrhne velká část ledovce (zdroj: ČT24)

Až 250 tisíc kubických metrů ledu by se mohlo utrhnout z ledovce Planpincieux, který leží na italské straně nejvyšší evropské hory Mont Blanc. Úřady nedalekého města Courmayeur proto uzavřely silnice v alpském údolí Val Ferret a nařídily evakuaci horských chat v okolí. Případný pád části ledovce by ale podle BBC neměl obydlí ohrozit.

Starosta města Courmayeur Stefano Miserocchi k preventivním opatřením přistoupil po varování expertů, že velká část ledovce se pohybuje směrem do údolí rychlostí 50 až 60 centimetrů za den. „Nejsou žádné modely, které by nám řekly, zda to spadne celé, nebo po kusech,“ řekl starosta. Podle expertů nejde ani předpovědět, kdy by měl kolaps nastat.

Ledovec je součástí Montblanského masivu, ve kterém je 18 vrcholů převyšujících čtyři tisíce metrů nad mořem a který se rozkládá na území Francie, Itálie a Švýcarska. Úřady tam však letos v srpnu a září zaznamenaly výjimečně vysoké teploty, které urychlují tání tamějších ledovců. Ledovec Planpincieux přitom experti sledují už od roku 2013.

„Hora prochází obdobím zásadních změn, které souvisí s klimatickými faktory, a je proto zvláště zranitelná,“ uvedl Miserocchi. O ledovci se zmínil také italský premiér Giuseppe Conte při svém projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku. „Zprávy o tom, že ledovci na Mont Blancu hrozí zřícení, jsou varováním, které nás nemůže nechat chladnými. Musí námi otřást a musíme se mobilizovat,“ apeloval na světové státníky italský premiér.

Vědci budou dál vyhodnocovat riziko na základě dat z radaru, který pomocí elektromagnetických vln skládá přesný obraz všech předmětů před sebou. „Přístroj může vytvořit velmi přesnou mapu deformací. Má vysoké prostorové rozlišení a dokáže zachytit i milimetrové pohyby,“ vysvětlil letecký inženýr Davide Leva.

Pokud se oteplování nezpomalí, ledovce zmizí, varuje švýcarský odborník

Evropa zaznamenala za posledních pět let nejvyšší úbytek ledovců od 50. let minulého století, kdy se začalo s měřením, uvedl švýcarský glaciolog Matthias Huss. Takzvaná sněžná čára, nad kterou je trvale sněhová pokrývka, jelikož zde teplota nestoupne nad bod mrazu, se letos v létě v okolí Mont Blancu nacházela ve výšce kolem 5000 metrů nad mořem. To se podle Husse v minulosti stávalo jen zřídkakdy.

Švýcarsko podle glaciologa přišlo v posledních deseti letech o 15 procent objemu svých ledovců. Pokud by tento trend pokračoval, zmizely by do roku 2100 všechny. Změna politiky by podle něj mohla zachránit největší ledovce, nicméně ty menší se ztratí tak jako tak. „Doufáme, že budou přijata preventivní klimatická opatření a oteplování se zpomalí. Pokud budeme pokračovat tak jako teď, není pro alpské ledovce záchrany,“ dodal Huss.