První roztátý ledovec na Islandu připomíná vzkaz příštím generacím: „Víme, co dělat. Jen vy víte, jestli jsme to udělali.“

Ledovec Okjokull (zkráceně Ok) byl prvním na Islandu, který kvůli vydatnému tání v roce 2014 úplně zmizel. Vědci teď na něj umístí památník s plaketou. Na ní bude text adresovaný dalším generacím: „Ok je prvním islandským ledovcem, který přišel o status ledovce. V dalších dvou stech letech čekáme, že všechny ledovce potká stejný osud. Tento pomník připomíná, že víme, co se děje a co je třeba udělat. Jen vy víte, jestli jsme to udělali.“ Odkazuje na globální změnu klimatu způsobenou vypouštěním skleníkových plynů.

Glaciologové očekávají, že osud, který potkal Okjokull, čeká v následujících 200 letech všechny čtyři stovky islandských ledovců. V roce 2014 rozhodli, že už je příliš malý na to, aby se mohl sesouvat k moři vlastní vahou. Kvůli tomu přestal být považován za ledovec.

„Bude to první památník ledovci ztracenému kvůli změně klimatu,“ řekl antropolog z univerzity v Houstonu Cymene Howe. Ten o Okjokullu natočil dokument nazvaný Not Ok, což je slovní hříčka využívající shody mezi zkratkou názvu ledovce a výrazu pro uspokojivý stav.

Plaketa připomínající zkázu Okjokullu
Zdroj: Twitter / DominicBoyer

„Památník má podtrhnout, že je na nás, žijících lidech, abychom kolektivně reagovali na rychlou ztrátu ledovců a další probíhající dopady změny klimatu. Pro Ok už je pozdě,“ dodal Howe k monumentu, který vznikne v oblasti Borgarfjordur.

„Tento malý ledovec na malém kopci v zemi na kraji světa je ukázkou mnohem většího příběhu, který ovlivňuje celou planetu,“ řekl Howeův kolega Dominic Boyer. Narážel tím na to, že ledovce tají stále rychleji po celém světě.

Načítání...