Kde schovávají vojáci Mursího? Každou chvíli jinde

Káhira - Egyptská armáda tají místo internace svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Vojáci ho už třikrát přestěhovali a návštěvníci se k němu dostávají výhradně v noci a vrtulníkem. Helikoptéra navíc volí takovou cestu, aby se nemohli zorientovat. Armáda tvrdí, že místo Mursího pobytu utajuje z obavy o jeho bezpečnost. Vojáci jej stěhují v přísně střežených obrněných vozidlech z místa na místo, momentálně je údajně ve vojenském areálu kdesi za Káhirou, píše agentura AP s odvoláním na mluvčího egyptské armády.

Mursí byl svržen počátkem července, ale jeho zadržování vyvolává rostoucí protesty. To měly zmírnit dvě zahraniční návštěvy, které se svolením armády za bývalým prezidentem přijely. Exprezidenta navštívila delegace Africké unie, v pondělí s ním dvě hodiny jednala evropská ministryně zahraničí Catherine Ashtonová. Ta místo Mursího internace viděla, neví ale, kde se nachází. Podle obou delegací je Mursí ve formě a těší se dobrému zdraví. Tím byl podle egyptské armády splněn účel návštěv a žádné další se neplánují.

Do Egypta dnes přiletěl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, ale jeho prosba navštívit Mursího nebyla vyslyšena. Exprezident prý není „svatyně“, k níž se sjíždějí návštěvníci. Do Egypta se chystá i delegace amerických senátorů, setkání s bývalou hlavou státu ale prý v programu nemají. Mursího nedávno navštívila delegace egyptských ochránců lidských práv, exprezident se s nimi ale odmítl setkat.

Od Mursího svržení přišlo v Egyptě při protestech o život přes 200 lidí. Krvavý byl zejména minulý víkend, kdy při akci Muslimského bratrstva zahynulo kolem osmi desítek lidí. 

Egyptská policie vyzvala Mursího stoupence k rozchodu

Egyptské ministerstvo vnitra dnes vyzvalo stoupence sesazeného prezidenta k vyklizení jejich protestních táborů v Káhiře. Demonstrantům, kteří této výzvy uposlechnou, slíbilo v prohlášení zveřejněném v televizi „bezpečný odchod“. Výzva zazněla den poté, co prozatímní egyptská vláda nařídila policii potlačit demonstrace Mursího stoupenců. Ti ale výzvu k ukončení protestů odmítli.

Tisíce islamistů loajálních sesazenému prezidentovi nadále vzdorují vládnímu varování před policejním vyklizením svých protestních táborů. Až do časných odpoledních hodin nebyly žádné výraznější známky nasvědčující chystanému zákroku policejních sil proti demonstrantům. „Násilí proti jakékoliv skupině tuto skupinu jen stmeluje. Pokud by příznivci Muslimského bratrstva čelili jen neúspěchům, od protestů by ustoupili. Ale když vidí, že bezpečnostní složky reagují násilím a tyranií, vydrží u toho. Navíc v očích mezinárodní komunity je to celé staví do role obětí,“ říká odborník na politickou sociologii Ammar Alí Hasan.