Italského soudce, kterého před jedenatřiceti lety zavraždila na Sicílii mafie, blahořečila katolická církev. Papež František ho v loňském roce prohlásil za mučedníka spravedlnosti a víry, nyní o něm promluvil jako o neúplatném soudci, který svými verdikty neodsuzoval, ale napravoval.
Katolická církev znovu vystoupila proti mafii, blahořečila zavražděného italského soudce
Říkali mu sice „soudce chlapec“, pověst měl ale Rosario Livatino zcela vážnou. Prokurátor a soudce v sicilském Agrigentu byl neúplatný a důsledně vystupoval proti korupci, což ho nakonec stálo život; mafie ho zavraždila v září 1990. Čtyři zabijáci do jeho auta vrazili na dálnici, a když utíkal přes pole, střelili ho do zad. Práci jim usnadnil fakt, že soudce vždy odmítal ochranku.
Místo skonu v současnosti označuje plaketa s nápisem Mučedník spravedlnosti. Z mysli nejen Italů se nevytratil. Minulý rok papež František přívlastek rozšířil a Livatina nazval mučedníkem spravedlnosti – a víry. Cesta k blahořečení byla volná.
Blahořečení
V agrigentské katedrále byla při obřadu vystavena mimo jiné soudcova zakrvavená košile z policejních depozitářů. Rosario Livatino byl silně věřící, v pracovním stole měl vždy po ruce křížek a bibli s vyznačenými citáty.
Papež František není první římský biskup, který si ho povšiml. Tři roky po vraždě pronesl Jan Pavel II. přímo v Agrigentu jeden ze svých nejvýraznějších projevů proti mafii: „Říkám těm, kdo jsou za to odpovědní: Změňte se! Přijde na vás Boží soud.“
František šel dál, členy zločineckých organizací před sedmi lety exkomunikoval. „Mafiáni nejsou ve společenství s Bohem. Jsou exkomunikovaní,“ řekl a dál proti nim kázal i přímo na Sicílii, před davy věřících – nepochybně i členy mafie.
„Není možné věřit v Boha a být členem mafie. Ti, kteří patří k mafii, nežijí jako křesťané, svým životem se rouhají Bohu, který je láska,“ řekl František v roce 2018 v Palermu.