Karel III. udělí Williamovi titul prince z Walesu. Jaká pravidla má britské nástupnictví?

S úmrtím královny Alžběty II. se panovníkem automaticky stal její syn, dříve princ Charles, dnes už král Karel III. Jeho dosavadní místo přebere králův prvorozený syn William. Ve svém prvním projevu Karell III. oznámil, že Williamovi udělí titul prince z Walesu. Automaticky jej následník trůnu nezískává. Linie nástupnictví se posunula kupředu poprvé po více než sedmdesáti letech a za tu dobu doznal změn i systém následnictví.

Nástupnictví v britské monarchii reguluje mnoho norem a pravidel. V současnosti platí, že při úmrtí panovníka přebírá královské povinnosti prvorozený potomek. Princ Charles se tedy ve čtvrtek večer stal králem Karlem III., jeho syn William na trůn usedne po jeho smrti.

Dosud William užíval titul vévoda z Cambridge, který mu byl udělen v roce 2011 po svatbě s Catherine Middletonovou, nyní vévodkyní z Cambridge. S posunem na pozici korunního prince se William stává automaticky také vévodou z Cornwallu a analogicky z Kate je vévodkyně z Cornwallu. Tuto změnu už reflektují i profily páru na sociálních sítích.

Oficiální tituly zahrnují i mnoho dalších statků, zatím však ne ten nejznámější – princ z Walesu.

Tento titul držel jako následník trůnu princ Charles od roku 1958, ke korunovaci došlo ale až o jedenáct let později. Titul prince z Walesu obvykle následník obdrží, není to ale automatické ani samozřejmé. Teoreticky mohl král Karel III. jmenovat princem z Walesu někoho jiného, k takovému překvapení ale nedošlo.

Ve svém prvním projevu k národu Karel III. potvrdil, že titul prince z Walesu udělí Williamovi. Tento titul s sebou nenese dodatečná privilegia, jde o známku důstojnosti a respektu.

Bez ohledu na titulaturu je princ William nyní první v linii nástupnictví. Následuje ho jeho prvorozený syn, devítiletý princ George. Třetím v pořadí je Georgeova mladší sestra, princezna Charlotte, kterou následuje princ Louis, zatím poslední potomek Williama a vévodkyně Catherine.

Ještě před deseti lety by přitom linie následnictví vypadala jinak – a ne pouze proto, že William a Catherine tehdy ještě neměli děti. Do té doby platilo v britské monarchii pravidlo mužské primogernitury. Na trůn tedy po smrti panovníka usedal nikoliv jeho nejstarší potomek, ale nejstarší mužský potomek.

Osudová abdikace

Státy Commonwealthu se na změně pravidel domluvily v roce 2011 v australském Perthu. Mužskou primogernituru nahradily primogerniturou absolutní, nezáleží tedy na pohlaví dítěte, na trůn vždy usedá nejstarší ratolest. Parlament Spojeného království přijal příslušný zákon o dva roky později a v roce 2015 vstoupily nové regule v platnost.

Šlo o největší změnu v systému nástupnictví od chvíle, kdy se na trůn dostala právě Alžběta II. Ta původně v linii následnictví byla třetí a za standardních okolností by postupem času padala v pořadí níže a níže, podobně jako v posledních letech princ Harry.

Jenže přišel rok 1936 a monarchie se ocitla v krizi. Alžbětin strýc, král Eduard VIII., se vzpouzel konvencím a kvůli touze oženit se s brzy již dvojnásobně rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou abdikoval po pouhých 326 dnech vlády. Panovník neměl potomky, trůn proto připadl jeho mladšímu bratrovi, z nějž se stal král Jiří VI.

Nový král neměl syna, zato byl otcem dvou dcer – starší Alžběty a mladší Margaret. Z třetí následnice se rázem stala korunní princezna. Pokud by posléze Jiří VI. ještě měl se svou manželkou, královnou Elizabeth, syna, pozici následníka by kvůli mužské primogernituře zaujal on. Královský pár už ale děti neměl, a proto po Jiřího smrti nastoupila na trůn Alžběta II.

Byla to pak její vláda a respekt, který si vybudovala, jež vedly k výše zmíněnému odklonu od mužského prvorozenství a ke změně postavení žen v královské rodině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
23:50Aktualizovánopřed 2 mminutami

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
22:39Aktualizovánopřed 38 mminutami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
08:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 4 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 5 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
17:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 7 hhodinami
Načítání...