K newyorským demonstrantům se připojí i Washington

New York - Tisíce lidí se chystají demonstrovat na náměstí Svobody ve Washingtonu proti válce a sociální nerovnosti. Připomenou si tak desáté výročí americké invaze do Afghánistánu a zároveň podpoří podobnou demonstraci, která už třetí týden pokračuje v newyorské finanční čtvrti. I organizátoři washingtonské akce přitom uvedli, že na místě hodlají zůstat neomezenou dobu. V hlavním městě se přitom již od soboty na McPhersonově náměstí odehrává menší protest inspirovaný newyorskou „okupací Wall Streetu“.

Organizátoři washingtonské demonstrace uvádějí, že chtějí protestovat proti válce v Afghánistánu, která vstupuje do 11. roku. Vadí jim také úsporná opatření v rozpočtu na nynější fiskální rok, který začal v říjnu. Rozpočet podle nich poskytuje „neomezené prostředky“ na válku a zájmy korporací a zároveň omezuje základní služby pro lidi. „Je čas zažehnout jiskru, která spustí skutečně demokratický, nenásilný přechod ke světu, v němž lidé mají volnost vytvářet spravedlivá a udržitelná řešení,“ stojí na webové stránce protestu.

Wall Street zažil největší demonstraci od začátku protestů

Účastníci newyorského protestu pod heslem Okupujte Wall Street tvrdí, že zastupují zájmy 99 procent lidí oproti „chamtivosti a korupci“ jednoho procenta bohatých. Své hnutí označují za „odpor bez vůdců“ a násilí. K lidem, kteří na Wall Streetu protestují už od poloviny září, se nyní přidali i odboráři. Ulicemi tak pochodovali zdravotní sestry nebo zaměstnanci v dopravě. Policie zadržela několik lidí, kteří se chtěli dostat přes policejní barikády.

Manhattanem pochodoval dav pěti tisíc lidí. Od začátku protestů v polovině září to byla největší demonstrace a také jedna z nejklidnějších. Až na menší potyčky s policisty se vše obešlo bez problémů.

Naštvaných Newyorčanů na Wall Street přibývá a tábor v parku začínají brát vážně i politici. Starosta Michael Bloomberg se snaží hájit zásahy policie a Bílý dům se k demonstrantům hrdě hlásí. „Důvody, proč lidé protestují, jsou ty samé, kvůli kterým se prezident Obama snaží najít podporu pro svůj plán vytváření pracovních míst. Ta frustrace je pochopitelná a prezident proti ní vždycky bojoval,“ prohlásil mluvčí Bílého domu Jay Carney. Někteří zájemci o post republikánského kandidáta do prezidentských voleb zaujali ale zcela opačný postoj. Herman Cain prohlásil, že demonstranti z Wall Street jsou závistiví a neameričtí, a Mitt Romney protesty nazval třídním bojem.

Stejně jako v New Yorku hodlají demonstranti na washingtonském náměstí Svobody diskutovat o řešení problémů společnosti a další taktice protestu. Inspirací jim přitom jsou letošní demonstrace v arabských zemích. Newyorskou demonstraci již například podpořily velké odborové centrály, konzervativci ji nicméně odsuzují jako akci extrémní levice. Někteří komentátoři pak podotýkají, že v New Yorku a dalších městech vzniká levicová obdoba konzervativního hnutí Tea Party.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemětřesení ve Venezuele si vyžádalo desítky životů. Vláda vyhlásila stav nouze

Venezuelu v noci na čtvrtek SELČ zasáhla dvě silná zemětřesení. Podle prozatímní prezidentky Delcy Rodríguezové si událost vyžádala nejméně 32 mrtvých, dalších 700 lidí utrpělo zranění. Vyhlásila také stav nouze. Silné otřesy byly zaznamenány i ve venezuelském hlavním městě Caracasu, kde se podle tamního ministra vnitra zřítilo několik budov. Americká geologická služba (USGS) dříve odhadla, že obětí může být deset tisíc až sto tisíc.
01:03Aktualizovánopřed 50 mminutami

V Gdaňsku začíná konference o obnově Ukrajiny, Česko zastoupí Babiš a Mrázová

V Gdaňsku na severu Polska ve čtvrtek začne dvoudenní konference věnovaná poválečné obnově Ukrajiny. Ukrajinskou delegaci kvůli aktuální roztržce mezi Varšavou a Kyjevem místo prezidenta Volodymyra Zelenského povede premiérka Julija Svyrydenková. Zúčastnit se má šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová i desítky hlav států a šéfů vlád. Česko budou zastupovat premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO).
03:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko během války v Gruzii mučilo a vraždilo zajatce, rozhodl evropský soud

Padl další rozsudek Evropského soudu pro lidská práva proti Rusku. Tentokrát ho uznal vinným z konkrétních případů mučení a vražd gruzínských válečných zajatců – vojáci Moskvy se jich dopustili během války v roce 2008. Jako důkaz posloužily mimo jiné videonahrávky.
před 2 hhodinami

Trump: Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře, řekl ve středu šéf Bílého domu Donald Trump. Na schůzce s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem také zopakoval, že ho během války proti Íránu Aliance zklamala.
před 9 hhodinami

S pokračujícími vedry v Evropě padají teplotní rekordy

V západní Evropě pokračují extrémní vedra, která ve středu bořila červnové teplotní rekordy a působila obtíže v řadě zemí. Ve Francii se domácnosti v některých částech země potýkaly s výpadky proudu, ve Velké Británii zase museli uzavřít asi tisíc škol. Ve španělské Cantabrii naměřili dokonce celoroční rekord 43,7 stupně Celsia.
před 12 hhodinami

Rok a půl a 98 soudních stání. Netanjahu dokončil výpověď v korupční kauze

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu po roce a půl dokončil svou výpověď v procesu, ve kterém čelí obžalobě z korupce. Výpověď premiéra a hlavního obžalovaného v jedné osobě zabrala 98 stání u soudu, uvedly agentura AFP a izraelská média. Mnohá stání musela být zkrácena či odložena kvůli zdravotním problémům či státním povinnostem šéfa vlády. Izraelský premiér obžalobu odmítá a tvrdí, že kvůli vyšetřování „zažil deset let pekla“.
před 12 hhodinami

Ruský soud poslal opozičního politika Kruglova na sedm let do vězení

Moskevský soud poslal na sedm let do vězení místopředsedu opoziční strany Jabloko politika Maxima Kruglova za dva příspěvky na sociální síti o ruské válce proti Ukrajině. Jabloko je v zemi poslední legálně fungující opoziční silou. Prokurátorka navrhovala, aby si Kruglov odpykal osm let za šíření „falešných zpráv“ o ruské armádě, uvedl ve středu server Meduza.
před 15 hhodinami

Francouzský Senát chce zvýšit povědomí o nárůstu maskulinismu

Francouzský Senát varuje před vzestupem maskulinismu, který podle nové zprávy ohrožuje práva žen. Dokument Delegace pro práva žen při Senátu, do něhož měla redakce franceinfo možnost předem nahlédnout, vyzývá ke zvyšování povědomí o této ideologii a obsahuje 24 doporučení, jak fenomén omezit.
před 17 hhodinami
Načítání...