„Jsme jeden lid.“ Nový Zéland zažil jeden z největších protestů v historii

2 minuty
Protest Novozélanďanů za práva původních obyvatel ve Wellingtonu
Zdroj: Reuters

Desetitisíce lidí vyrazily demonstrovat před novozélandský parlament proti návrhu zákona, jenž by podle nich podkopal práva původních obyvatel. Jedná se o jeden z největších protestů v historii země. Podle BBC se v metropoli Wellington sešlo přes čtyřicet tisíc lidí, list The New Zealand Herald píše, že účast přesáhla 55 tisíc. Kontroverzní legislativa podle premiéra parlamentem neprojde.

Legislativa má umožnit nový výklad znění 184 let staré úmluvy mezi Brity a původními obyvateli Maory. Návrh, který předložila vládní libertariánská strana ACT, by dal všem Novozélanďanům stejná práva, kritici změn se ale obávají, že by podkopal práva původních obyvatel, uvádí BBC.

„Můj Zákon o zásadách smlouvy říká, že já, stejně jako všichni ostatní, ať už sem jejich předkové přišli před tisíci lety jako někteří moji, nebo právě dnes ráno vystoupili z letadla na mezinárodním letišti v Aucklandu, aby zahájili svou (životní) cestu jako Novozélanďané, mají stejná základní práva a důstojnost,“ řekl BBC předseda strany ACT David Seymour, který má maorské předky.

Úterkem vyvrcholil devítidenní poklidný protestní pochod, který začal na severu země. Na shromáždění se hodně mluvilo o jednotě a solidaritě, popsala agentura Reuters. V čele pochodu stála maorská královna Nga Wai hono i te po. „Pro ty, kdo nás budou rozdělovat, je pozdě. Už jsme jeden lid,“ zdůraznil podle ní jeden z účastníků Helmut Modlik.

Protest za práva původních obyvatel
Zdroj: Reuters/Lucy Craymer

Spory o práva Maorů

Takzvanou Smlouvu z Waitangi v roce 1840 podepsali zástupci britské koruny a maorští kmenoví náčelníci. Dohoda Maorům zaručuje právo na půdu a stanoví způsob vládnutí, na němž se obě strany dohodly. Výkladem jejího textu se dodnes řídí právní předpisy a politika v zemi.

Rozhodnutí soudů a samostatného maorského tribunálu v průběhu desetiletí maorská práva a výsady postupně rozšiřovaly. Podle názoru některých Novozélanďanů tím však jsou diskriminováni nepůvodní obyvatelé.

„Zdá se, že (Maorové) chtějí víc a víc a víc,“ řekla BBC Barbara Lecomteová, která žije na pobřeží severně od Wellingtonu. „Teď je tu celá kosmopolitní směs různých národností. Všichni jsme Novozélanďané. Myslím, že bychom měli spolupracovat a mít stejná práva,“ konstatovala.

Tanec haka jako protest v parlamentu

Činnost v parlamentu minulý týden přerušili poslanci, kteří v opozici vůči návrhu předvedli tradiční novozélandský tanec haka. Záběry sledoval na sociálních sítích celý svět, zmiňuje BBC.

Premiér Christopher Luxon už prohlásil, že legislativa v parlamentu neprojde. „Naše pozice jako Národní strany se nemění. Nebudeme podporovat návrh zákona po druhém čtení, a proto nevejde v platnost,“ zdůraznil Luxon podle listu New Zealand Herald.

Nový Zéland je často považován za světového lídra, pokud jde o podporu práv původních obyvatel. V souvislosti se současnou Luxonovou středopravicovou vládou ale panují obavy, že tato politika se ocitá v ohrožení.

Skutečná rovnost je navíc podle spolupředsedkyně Maorské strany Debbie Ngarewa-Packerové stále ještě daleko. To, co dělá koaliční vláda, označila za „absolutní pokus o rozdělení jinak pokrokové země“. „Je to opravdu trapné,“ cituje političku BBC.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na minibus zabil v Sumské oblasti devět lidí

Nejméně devět lidí přišlo dnes ráno o život a čtyři další utrpěli zranění při útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Podle Moskvy byla terčem ukrajinská vojenská technika. Útok, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, už odsoudili ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha i jeho český protějšek Jan Lipavský (nestr.).
07:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Střelba ve fitness centru v Las Vegas si vyžádala dva mrtvé

Dva mrtvé a tři zraněné si v pátek vyžádala střelba ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada. Jednou z obětí je útočník, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
před 4 hhodinami

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 5 hhodinami

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 5 hhodinami

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 6 hhodinami

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 12 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 12 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...