„Jsme jeden lid.“ Nový Zéland zažil jeden z největších protestů v historii

2 minuty
Protest Novozélanďanů za práva původních obyvatel ve Wellingtonu
Zdroj: Reuters

Desetitisíce lidí vyrazily demonstrovat před novozélandský parlament proti návrhu zákona, jenž by podle nich podkopal práva původních obyvatel. Jedná se o jeden z největších protestů v historii země. Podle BBC se v metropoli Wellington sešlo přes čtyřicet tisíc lidí, list The New Zealand Herald píše, že účast přesáhla 55 tisíc. Kontroverzní legislativa podle premiéra parlamentem neprojde.

Legislativa má umožnit nový výklad znění 184 let staré úmluvy mezi Brity a původními obyvateli Maory. Návrh, který předložila vládní libertariánská strana ACT, by dal všem Novozélanďanům stejná práva, kritici změn se ale obávají, že by podkopal práva původních obyvatel, uvádí BBC.

„Můj Zákon o zásadách smlouvy říká, že já, stejně jako všichni ostatní, ať už sem jejich předkové přišli před tisíci lety jako někteří moji, nebo právě dnes ráno vystoupili z letadla na mezinárodním letišti v Aucklandu, aby zahájili svou (životní) cestu jako Novozélanďané, mají stejná základní práva a důstojnost,“ řekl BBC předseda strany ACT David Seymour, který má maorské předky.

Úterkem vyvrcholil devítidenní poklidný protestní pochod, který začal na severu země. Na shromáždění se hodně mluvilo o jednotě a solidaritě, popsala agentura Reuters. V čele pochodu stála maorská královna Nga Wai hono i te po. „Pro ty, kdo nás budou rozdělovat, je pozdě. Už jsme jeden lid,“ zdůraznil podle ní jeden z účastníků Helmut Modlik.

Protest za práva původních obyvatel
Zdroj: Reuters/Lucy Craymer

Spory o práva Maorů

Takzvanou Smlouvu z Waitangi v roce 1840 podepsali zástupci britské koruny a maorští kmenoví náčelníci. Dohoda Maorům zaručuje právo na půdu a stanoví způsob vládnutí, na němž se obě strany dohodly. Výkladem jejího textu se dodnes řídí právní předpisy a politika v zemi.

Rozhodnutí soudů a samostatného maorského tribunálu v průběhu desetiletí maorská práva a výsady postupně rozšiřovaly. Podle názoru některých Novozélanďanů tím však jsou diskriminováni nepůvodní obyvatelé.

„Zdá se, že (Maorové) chtějí víc a víc a víc,“ řekla BBC Barbara Lecomteová, která žije na pobřeží severně od Wellingtonu. „Teď je tu celá kosmopolitní směs různých národností. Všichni jsme Novozélanďané. Myslím, že bychom měli spolupracovat a mít stejná práva,“ konstatovala.

Tanec haka jako protest v parlamentu

Činnost v parlamentu minulý týden přerušili poslanci, kteří v opozici vůči návrhu předvedli tradiční novozélandský tanec haka. Záběry sledoval na sociálních sítích celý svět, zmiňuje BBC.

Premiér Christopher Luxon už prohlásil, že legislativa v parlamentu neprojde. „Naše pozice jako Národní strany se nemění. Nebudeme podporovat návrh zákona po druhém čtení, a proto nevejde v platnost,“ zdůraznil Luxon podle listu New Zealand Herald.

Nový Zéland je často považován za světového lídra, pokud jde o podporu práv původních obyvatel. V souvislosti se současnou Luxonovou středopravicovou vládou ale panují obavy, že tato politika se ocitá v ohrožení.

Skutečná rovnost je navíc podle spolupředsedkyně Maorské strany Debbie Ngarewa-Packerové stále ještě daleko. To, co dělá koaliční vláda, označila za „absolutní pokus o rozdělení jinak pokrokové země“. „Je to opravdu trapné,“ cituje političku BBC.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
před 27 mminutami

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice podniká rozsáhlé razie

Francouzská policie od pondělního rána podniká po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Informovala o tom agentura AFP, podle které policisté zadrželi nejméně dvacet lidí.
před 31 mminutami

Prokuratura obvinila podezřelého z útoku ve Vancouveru z vraždy

Kanadská prokuratura obvinila z osminásobné vraždy druhého stupně muže podezřelého ze sobotního útoku autem na dav na pouličním filipínském festivalu ve Vancouveru, v důsledku kterého zahynulo jedenáct lidí a přes dvacet dalších utrpělo zranění. Podle žalobců je možné, že proti muži budou vznesena další obvinění, napsala agentura AP.
před 1 hhodinou

Trump chce, aby Putin přestal střílet na Ukrajině a podepsal mírovou dohodu

Šéf Bílého domu Donald Trump prohlásil, že chce, aby vládce Kremlu Vladimir Putin zastavil útoky na Ukrajině a podepsal s Kyjevem mírovou dohodu. Trump také řekl, že jeho nedávné setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve Vatikánu proběhlo dobře a že si myslí, že Zelenskyj je připraven vzdát se poloostrova Krym, napsala agentura AFP.
06:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Severní Korea poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s Ukrajinou. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva uvedla, že ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část regionu obsadili loni v létě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Bělgorodské oblasti na západě Ruska.
05:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 10 hhodinami
Načítání...