Izrael ostřeloval letiště u Damašku. Cílem byly zbraně pro Hizballáh

Zpravodaj ČT Szántó: Útok s největší pravděpodobností provedl Izrael (zdroj: ČT24)

Ve skladech u damašského mezinárodního letiště vybuchly zásobníky s palivem. Oznámila to televize libanonského Hizballáhu, který v syrském konfliktu bojuje na straně syrské vlády. Damašek poté prostřednictvím své oficiální tiskové agentury SANA informoval, že „vojenský cíl“ se stal terčem několika izraelských raket vypálených z Golanských výšin.

Izraelská armáda vpodvečer na svém Twitteru bez podrobností oznámila, že její systém protivzdušné obrany Patriot sestřelil nad Golanskými výšinami vzdušný cíl. Informace vyvolala spekulace, zda nešlo o pokus Hizballáhu o odvetu, některá izraelská média ale uvedla, že se zřejmě jednalo o bezpilotní letoun. Armádní mluvčí odmítl událost komentovat.

Podle agentury Reuters bylo zasaženo místo, na němž jsou vykládány zbraně posílané z Teheránu. Izraelský ministr pro tajné služby Jisrael Kac řekl, že operace odpovídá vládní politice bránit vyzbrojování Hizballáhu. Sýrie kontroluje na strategických Golanských výšinách asi 510 kilometrů čtverečních, Izrael okupuje 1200 čtverečních kilometrů.

Podle místních zdrojů zasáhlo objekty u letiště asi tři hodiny po půlnoci pět úderů. Na místě začalo hořet, ale o případných obětech či zraněných zprávy nejsou.

Televize Hizballáhu Al-Manár oznámila, že zasažen byl sklad zbraní a cisterny s palivem a že si útok vyžádal jen materiální škody, nikoli oběti na životech. Zdroje ze syrské opozice uvádějí, že zasažený sklad zbraní používaly milice podporované Íránem.

Rusko varovalo před eskalací

Syrský vojenský zdroj uvedl, že izraelský útok vyvolal výbuchy a materiální škody. „Syrská armáda a její spojenci zmaří izraelské spiknutí na okupovaných Golanských výšinách a budou dále ničit spolupracovníky nepřítele,“ citoval libanonský server An-Našra nejmenovaný syrský vojenský zdroj.

Rusko jako spojenec Damašku varovalo před eskalací. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Izrael a další země by se měly vyvarovat akcí zvyšujících napětí. Zdůraznil také, že je třeba respektovat svrchovanost Sýrie, a dodal, že ruská armáda je ve stálém kontaktu s izraelskou.

Prezident Bašár Asad v rozhovoru poskytnutém venezuelské televizi obvinil Izrael, že svými útoky na syrskou armádu „podporuje teroristy“ v Sýrii. Přímo nezmínil izraelský letecký úder u Damašku a ze zprávy agentury SANA není zřejmé, kdy byl rozhovor natočen.

Izraelská armáda útok nekomentovala

Mluvčí izraelské armády akci odmítl komentovat, ale ministr Kac rozhlasu řekl, že útok je v souladu s izraelskou politikou, která má bránit vyzbrojování Hizballáhu.

„Mohu potvrdit, že incident v Sýrii je naprosto v souladu s izraelskou politikou bránit pašování moderních zbraní z Íránu k Hizballáhu přes Sýrii. Premiér řekl, že kdykoli získáme tajnou informaci o pokusu vybavit Hizballáh pokročilými zbraněmi, budeme jednat,“ řekl Kac.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že exploze byla velmi silná a byla slyšet i v Damašku. Letiště je od syrské metropole vzdáleno asi 25 kilometrů.

Zdroj agentury Reuters uvedl, že ve skladu bylo velké množství íránských zbraní dodaných do Sýrie leteckou cestou. Určeny byly hlavně Hizballáhu, který stojí v čele oddílů podporovaných Teheránem a které čítají podle Reuters několik tisíc lidí.

Ozbrojenec hnutí Hizballáh
Zdroj: ČT24

Izraelci v Sýrii cílí na zbraně pro Hizballáh

Izrael do války v Sýrii nezasahuje s výjimkou několika úderů na zbrojní konvoje Hizballáhu. Izraelská vláda chce této organizaci, která bojuje proti Izraeli, zabránit dozbrojovat své oddíly v Libanonu íránskými zbraněmi.

V lednu syrská armáda obvinila Izrael z náletu na leteckou základnu na damašském předměstí Mazza, kde sídlí tajná služba syrského letectva. Loni Izrael několika raketami zasáhl okolí této základny a premiér Benjamin Netanjahu přiznal, že Izrael útočil v minulosti na několik zbrojních konvojů určených Hizballáhu.

Letos v březnu izraelská letadla útočila na cíle u historické Palmýry. Podle izraelských zdrojů tento útok mířil na Hizballáh a jeho spojence. Syrská armáda na izraelský nálet odpověděla raketovou palbou a incident je označován za nejvážnější střet syrské a izraelské armády za šestileté války.