Inflace v Turecku v červenci stoupla na 79,6 procenta, nejvýše za 24 let

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Turecku v červenci dále zrychlilo na 79,6 procenta ze 78,6 procenta v předchozím měsíci. Inflace je nejvyšší od září 1998, údaj je však nižší než odhady analytiků. Ke zrychlení inflace přispívá pokles domácí liry a růst cen energií a komodit. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil turecký statistický úřad.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 2,37 procenta. Údaje jsou o něco lepší než odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali meziroční inflaci 80,5 procenta a meziměsíční 2,9 procenta.

Nejvíce rostly ceny v dopravě, o 119,11 procenta. Ceny potravin a nealkoholických nápojů se zvýšily o 94,65 procenta.

Prudký růst spotřebitelských cen již donutil úředníky a ekonomy několikrát přepracovat prognózy. Snahy o stabilizaci kurzu domácí liry selhávají a ruská invaze na Ukrajinu zvyšuje ceny všeho, od potravin po energie. Turecká lira vůči dolaru loni oslabila o 44 procent a letos klesla o dalších 27 procent.

Ztráta důvěry kvůli velkým rozdílům

Inflace v Turecku začala prudce růst poté, co centrální banka koncem loňského roku snížila úroky a od té doby je odmítá zvýšit. Růst cen a slabá důvěra ve vládní politiku vyvolaly prudký výprodej turecké liry. Přední centrální banky ve světě v rámci boje s vysokou inflaci svou měnovou politiku naopak zpřísňují.

Banka Goldman Sachs očekává, že růst spotřebitelských cen dosáhne v říjnu nebo listopadu vrcholu kolem devadesáti procent. Loni v červenci přitom inflace činila 19 procent.

Většině Turků kvůli vysoké inflaci prudce klesla životní úroveň. Podle průzkumů veřejného mínění mnozí ztratili důvěru v oficiální údaje. Rozdíl mezi oficiálními údaji a čísly uváděnými z jiných zdrojů se v posledních měsících výrazně zvýšil. V pondělí podnikatelská skupina v Istanbulu oznámila, že inflace v nejlidnatějším tureckém městě v červenci činila 99,1 procenta. Pokud je údaj správný, byl by to rekordně vysoký rozdíl mezi istanbulskou inflací a celostátními údaji. Skupina ENAG složená z akademiků tvrdí, že meziroční inflace podle jejich výpočtu, který má být prakticky stejný jako vládní, činila v červenci 176 procent.

Jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny energií a potravin, se v červenci zvýšila na 61,7 procenta z 57,3 procenta v červnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 8 mminutami

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 41 mminutami

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 6 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 7 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prokurátor ICC Khan dočasně odstoupil z funkce, čelí podezření ze sexuálních deliktů

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dočasně odstoupil ze své funkce v době, kdy ho vyšetřovatelé z OSN prověřují kvůli podezření ze sexuálních deliktů. S odvoláním na Khanův úřad o tom informuje agentura Reuters, podle níž je to bezprecedentní krok a neexistuje žádný jasný postup, jak hlavního prokurátora nahradit.
před 9 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropští lídři se shodují na nutnosti většího tlaku vůči Moskvě

Rusko-ukrajinské jednání v Istanbulu, kde se obě strany domluvily na dosud největší výměně zajatců, ale nikoliv na příměří, komentovali evropští političtí lídři. Mnozí z nich se shodují na nutnosti většího nátlaku na Kreml, pokud bude dál stát v cestě okamžitému zastavení bojů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...