Desetitisíce žen v indickém Západním Bengálsku ve středu večer pochodovaly ulicemi na protest proti znásilnění a vraždě lékařky ve státní nemocnici v Kalkatě. Žena usnula po 36hodinové směně v seminární místnosti, kde ji kolegové ráno našli znásilněnou a zavražděnou. V souvislosti se zločinem z minulého týdne byl zatčen dobrovolný pracovník nemocnice, píše server BBC News. Indická lékařská asociace na víkend vyhlásila stávku.
Indií hýbou protesty po znásilnění a vraždě lékařky. Doktoři plánují stávku
Pochod Reclaim the Night (Získejme zpět noc) byl vyvrcholením téměř týdenních rozsáhlých protestů, které vražda jednatřicetileté ženy vyvolala. Středečního pochodu v Kalkatě se zúčastnily Indky ze všech společenských vrstev. Některé nesly svíčky nebo zapálené pochodně a volaly „chceme spravedlnost“.
„Ženy nemají respekt!“ cituje BBC jednu z demonstrujících studentek. „Naše hodnota je menší než krav a koz. Kdy získáme nezávislost? Jak dlouho budeme muset čekat, abychom mohli pracovat beze strachu? Dalších padesát let?“ táže se dívka.
Podle BBC došlo i na střety s policií a v nemocnici, kde se vražda odehrála, někdo vyplenil pohotovost. Policie použila slzný plyn, aby rozehnala neukázněný dav. Poškozena byla i některá policejní vozidla. Menší protesty se konaly také v mnoha dalších indických městech, jako je Dillí, Hajdarábád, Bombaj a Pune.
Policisté zatkli dobrovolného pracovníka nemocnice s problémovou minulostí. Protestující ale úřady podezírají z nedbalosti. To vyvolalo především zjištění, že na místě činu začala krátce po incidentu rekonstrukce. Případ už převzal federální ústřední úřad pro vyšetřování.
Indická lékařská asociace vyhlásila celostátní 24hodinovou stávku, která začne v sobotu 17. srpna v 6 hodin ráno a potrvá do neděle stejného času. Během stávky zůstanou v provozu pouze pohotovosti a základní služby, které budou řešit akutní případy. Běžné ambulance však budou uzavřeny a plánované operace budou odloženy. Asociace požádala veřejnost o podporu a pochopení, aby se postavila na stranu lékařů, napsal server Hindustan Times.
Znásilnění v autobuse vedlo k trestu smrti
Případ oživil vzpomínky na brutální znásilnění 23leté studentky v autobuse v Dillí. Šestičlenná skupina 16. prosince 2012 vlákala do autobusu mladou ženu a jejího přítele. Dívku pak skoro hodinu v jedoucím vozidle znásilňovala, muže krutě zbila a pak oba nahé vyhodila na silnici.
Vnitřním zraněním, která útočníci způsobili mimo jiné železnou tyčí, studentka po dvou týdnech podlehla v nemocnici v Singapuru.
Čtyři muži byli v roce 2020 v souvislosti s případem popraveni. Nejmladšího z útočníků, jemuž bylo v době činu 17 let, soud pro nezletilé odsoudil k tříletému trestu odnětí svobody. Šlo o maximální možný trest, který vzhledem k věku obžalovaného připouštěl zákon. V roce 2015 byl mladý muž propuštěn na svobodu.
Šestý muž, řidič autobusu a údajný vůdce gangu, byl nalezen v roce 2013 v cele mrtvý. Podle médií patrně spáchal sebevraždu. Případ vyvolal šok v indické společnosti a otřásl i mezinárodní veřejností. V zemi následně propukly celonárodní protesty a rozběhla se intenzivní diskuse o zacházení se ženami v zemi.
V reakci na zločin indický parlament přijal v roce 2013 přísný zákon, který v některých případech umožňuje uložit za znásilnění trest smrti. Podle politologa Jiřího Krejčíka ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky se také zrychlilo soudní řízení s pachateli znásilnění. Následně podle něj došlo ke zvýšení věku sexuální způsobilosti ze 16 na 18 let.
„Některé důležité strukturální reformy stále nebyly v Indii zavedeny. Zůstává zemí, která nekriminalizuje sexuální násilí v manželství,“ dodal Krejčík.
V nejlidnatější zemi světa dochází podle dostupných dat ke znásilnění každých 18 minut. Například v roce 2020 úřady evidovaly přes 28 tisíc případů. Jenže podle expertů je počet několikanásobně vyšší. Mnohá znásilnění ženy nehlásí – ze strachu z pomsty nebo společenské stigmatizace. V roce 2019 bylo sto tisíc dívek a žen uneseno, zhruba třetina z nich s cílem prodat je do manželství, uvádí Reuters.