Grónsko bude mít novou vládu. Po dvou týdnech od voleb se čtyři strany dohodly na koalici, kterou povedou vítězní Demokraté (Demokraatit). Den před návštěvou amerického viceprezidenta JD Vance to oznámila grónská televizní a rozhlasová stanice KNR.
Grónsko směřuje k nové vládě, bude čelit tlaku z Washingtonu
Po dvou týdnech vyjednávání podle médií vše nasvědčuje tomu, že čtyři z pěti stran jsou připraveny podepsat novou koaliční smlouvu, uvedla stanice KNR. Čtyři strany mají dohromady 75 procent hlasů, což jim dává v grónském parlamentu solidní většinu. Součástí vládní koalice budou všechny parlamentní strany, kromě strany Naleraq, která skončila ve volbách druhá.
Předčasné parlamentní volby v Grónsku, které se uskutečnily 11. března, vyhrála opoziční strana Demokraté se ziskem 29,9 procenta voličských hlasů. Demokraté upřednostňují pomalejší cestu k nezávislosti ostrova. Druhé skončilo další opoziční uskupení Naleraq, které chce získat nezávislost na Dánsku rychleji. Dosud vládnoucí strana Inuitské společenství (Inuit Ataqatigiit) a její koaliční partner Pokroková strana (Siumut) skončily na třetím a čtvrtém místě.
Americké zájmy
Grónsko se v pátek chystá navštívit americký viceprezident JD Vance, vydá se na americkou základnu Pituffik na severozápadě ostrova. Původně měla cesta americké delegace trvat tři dny a viceprezidentova manželka Usha Vanceová měla mít doprovod Trumpova poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze a ministra energetiky Chrise Wrighta.
Úřadující grónská vláda, která dřívější plány americké delegace kritizovala, podle stanice Euronews uvedla, že Američané původně ohlášenou návštěvu metropole Nuuku a druhého největšího města Sisimiutu zrušili a celou návštěvu zkrátili na jeden den.
Grónsko je autonomní oblastí Dánského království. Největší ostrov světa má geostrategický význam a zároveň disponuje velkým nerostným bohatstvím. Americký prezident Donald Trump po svém znovuzvolení opakovaně prohlásil, že USA by měly Grónsko převzít – naposledy v pondělí. Obyvatelé Grónska Trumpovy plány z velké většiny odmítají, mnozí si ale také přejí plnou nezávislost na Dánsku.