Gromyko nebo Děrevjanko. Japonsku se nelíbí pojmenování Kuril po sovětských činitelích

Japonsko předložilo oficiální protest proti rozhodnutí Ruska pojmenovat některé z Kurilských ostrovů po bývalých sovětských generálech a politicích. Jižní část souostroví, kterou Moskva anektovala po druhé světové válce, je předmětem vleklého sporu mezi oběma zeměmi. Podle nového výnosu ruské vlády má jeden z ostrovů nést jméno generála Kuzmy Děrevjanka, jenž v roce 1945 přijal kapitulaci Japonska.

„Pojmenování ostrovů je v rozporu s postojem naší země a je nesmírně politováníhodné. Japonsko podalo diplomatickou cestou v pondělí protest,“ uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. Dodal nicméně, že krok Moskvy nenaruší pokračující jednání mezi Japonskem a Ruskem o Kurilských ostrovech.

Ruská agentura TASS v sobotu informovala, že pět neobydlených ostrovů souostroví bylo pojmenováno po bývalých sovětských generálech a dalších osobnostech. Výnos podle agentury podepsal ruský premiér Dmitrij Medvěděv. 

Kromě Děrevjanka ponesou ostrovy na základě zmíněného výnosu jména dlouholetého sovětského ministra zahraničí Andreje Gromyka, generála Alexeje Gněčka, který velel sovětské operaci vedoucí k zabrání Kuril, a údajně první kapitánky zaoceánské obchodní lodi na světě Anny Ščetininové. Sovětské činitele doplní jméno bývalého ruského gubernátora Sachalinu Igora Farchutdinova.  

Kurilské souostroví se nachází na Dálném východě mezi Kamčatským poloostrovem a japonským ostrovem Hokkaidó. Jeho jižní část je předmětem letitého sporu Ruska s Japonskem. Moskva ji anektovala po druhé světové válce a Tokio ji považuje za součást svého území. Navzdory občasným pokusům o smír se od války spor nepohnul z místa a brání podpisu mírové smlouvy mezi oběma zeměmi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jih Evropy je pod tlakem extrémních veder, přibývá i požárů

Na jih Evropy se vrátila extrémní vedra. Varují před nimi v Itálii, Řecku, Turecku, Španělsku či na Balkánu. Rtuť teploměru tam stoupá nad čtyřicet stupňů Celsia. Kvůli vysokým teplotám zemřelo na italských plážích několik lidí. Na mnoha místech navíc hasiči bojují s mohutnými plameny.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší takový úder. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského útočení zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvé a raněné hlásí i další ukrajinská města.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 9 hhodinami

Uznání Palestiny slouží propagandě Hamásu, kritizuje Francii Rubio

Šéf americké diplomacie Marco Rubio kritizoval rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uznat Stát Palestina. Poslouží podle něj teroristickému hnutí Hamás. Prezident Donald Trump se zase vyjádřil, že Macronův krok nemá žádnou váhu. Plán Paříže ocenily třeba palestinská autonomie, Španělsko či Saúdská Arábie.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Konflikt Thajska s Kambodžou vyhnal z domovů sto tisíc lidí

V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již šestnáct lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center, napsala v pátek agentura Reuters. Jde o největší eskalaci napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem za více než deset let. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

„Technická záležitost,“ říká gruzínský premiér o možném zrušení bezvízového styku s EU

Zrušení bezvízového styku mezi Gruzií a Evropskou unií (EU), kterým hrozí Evropská komise (EK) v případě nesplnění osmi doporučení, je pouze „technická záležitost“ a ekonomika kavkazské země by na tom ještě mohla získat, tvrdí premiér Irakli Kobachidze. Vládní Gruzínský sen přitom dříve bezvízový režim s EU oslavoval jako hlavní úspěch, připomíná server OC Media. Expert Vincenc Kopeček z Ostravské univerzity se domnívá, že zrušení by mělo dopad na tamní střední třídu.
před 11 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 11 hhodinami

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...