Francouzská vláda přestála hlasování o nedůvěře

Návrh francouzské levice na vyslovení nedůvěry premiérce Élisabeth Borneové a její vládě v pondělí v parlamentu neuspěl. Pro vyjádření nedůvěry byl nutný souhlas většiny, tedy 289 hlasů. Pro návrh však bylo jen 146 poslanců, přičemž opoziční konzervativci a členové krajní pravice se rozhodli nehlasovat.

Hlasování o nedůvěře vyvolal levicový blok NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie). Zástupci tohoto uskupení po červnových parlamentních volbách vyzývali k tomu, aby vláda, kterou v květnu jmenoval prezident Emmanuel Macron, odešla. 

Macronova centristická koalice Spolu získala ve volbách do Národního shromáždění 245 křesel. V dolní komoře parlamentu, která má 577 členů, tak má sice nejsilnější zastoupení, ale přišla o většinu. K prosazení zákonů tedy bude potřebovat podporu dalších stran.

Macron poté částečně obměnil v květnu jmenovanou vládu. Podle nepsaných pravidel skončili zástupci jeho kabinetu, kteří neuspěli ve volbách. Ministerstva financí, zahraničí, vnitra, obrany či školství zůstala beze změny.

NUPES vyvolal hlasování o nedůvěře navzdory vládní obměně. Premiérka Borneová během představení programového prohlášení vlády vyzvala opozici, aby byla otevřená kompromisům.

Demonstrace síly levice

„Měli bychom diskutovat o problémech, kterým Francouzi čelí,“ uvedla předsedkyně vlády Borneová ještě před hlasováním. Návrh označila za „nespravedlivý“.

Výsledek hlasování se dal očekávat, hlavním záměrem bloku NUPES ale bylo demonstrovat plán, kterým chtějí zkomplikovat plány prezidenta Macrona v Národním shromáždění. Podle agentury Reuters ale lze považovat za pozitivní signál pro vládu premiérky Borneové skutečnost, že pět členů NUPES se rozhodlo pro nedůvěru nehlasovat. 

Republikáni a krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové už před hlasováním oznámili, že se ho zdrží. Le Penová dříve uvedla, že podle jejího názoru se jedná o politický krok, jehož cílem je rozpad páté republiky. Návrhům Macronovy koalice v parlamentu se ale prý bude bránit všemi dostupnými prostředky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 3 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...