Francouzská premiérka Élisabeth Borneová v úterý nařídila zaměstnancům francouzské pobočky ropné společnosti Esso, která patří společnosti ExxonMobil, že musí chodit do práce. Využila tak možnosti, kterou jí dává zákon. Stávka zaměstnanců ropných provozů značně přispěla k akutnímu nedostatku pohonných hmot na francouzských čerpacích stanicích. Borneová stejným krokem pohrozila i zaměstnancům skupiny TotalEnergies. Ve Francii se u čerpacích stanic tvoří v posledních dnech dlouhé fronty a množí se i potyčky, informují francouzská média.
Francii docházejí pohonné hmoty. Vláda kvůli stávce nařídila povolat personál ropné společnosti
„Vláda vyzývá k odpovědnosti a vedení dialogu. Neshoda na výši platů neopravňuje k blokování celé země. Odmítat diskusi znamená dělat ze všech Francouzů oběti,“ uvedla Borneová v parlamentu. Premiérka situaci označila za nepřijatelnou a oznámila, že vyzvala příslušné úřady k povinnému povolání personálu tohoto klíčového odvětví průmyslu do práce, k čemuž vládu opravňuje příslušný zákon.
Pokud zaměstnanci odmítnou do práce přijít, hrozí jim pokuta až deset tisíc eur (245 tisíc korun) a až půlroční trest vězení, uvedla stanice BFM TV. Vláda však smí tento zákon využít jen v případě, že je v ohrožení veřejná bezpečnost nebo zdraví. V tuto chvíli povolává jen zaměstnance překladišť a nikoliv rafinerií. Esso má ve Francii tři překladiště a dvě rafinerie, a právě v nich personál stávkuje.
Část zaměstnanců společnosti Esso se v pondělí dohodla s vedením na růstu mezd, stávka přesto pokračovala i v úterý. Zaměstnanci sdružení v jedné z odborových organizací s dohodou nesouhlasí.
Podobné opatření Francie zavedla v roce 2010 během stávek ve francouzských rafineriích. Tehdy k tomu vládu přiměla tenčící se zásoba leteckého paliva na letišti Charlese de Gaullea v Paříži. Bez zásahu vlády by tehdy došlo za tři dny, připomněla BFM TV.