Česko a Indie chtějí spolupracovat v oblasti medicíny nebo umělé inteligence, řekl Fiala po setkání s Módím

3 minuty
Události: Premiér Fiala na návštěvě Indie
Zdroj: ČT24

Česká republika musí v důsledku ruské invaze na Ukrajinu hledat spolehlivé demokratické partnery ve světě a Indie hraje v tomto ohledu klíčovou roli. Ve svém projevu na ekonomickém fóru Vibrant Gujarat Global Summit v západoindickém státě Gudžarát to prohlásil premiér Petr Fiala (ODS). Ten ve středu posléze jednal se svým indickým protějškem Naréndrou Módím o posílení česko-indické spolupráce, a to například v rozvoji jaderné energetiky.

Fiala po schůzce s Módím informoval, že indický premiér projevil zájem spolupracovat s Českem na rozvoji malých modulárních reaktorů.

Státníci se také dohodli na strategickém partnerství v oblasti inovací. To vytváří rámec pro spolupráci škol, výzkumných ústavů a podniků z Česka a Indie. Zahrnuje oblasti od medicíny přes umělou inteligenci po kybernetiku, sdělil Fiala. Český premiér rovněž požádal Módího o podporu pro získání dalších indických lvů pro pražskou zoo.

Fiala na ekonomickém fóru Vibrant Gujarat Global Summit označil za klíč k úspěšné budoucnosti inovace, nové technologie, vyspělý průmysl a aplikovaný výzkum. Spolupráce s Indií ohledně inovací bude zahrnovat oblasti, jako je energetika či infrastruktura, předestřel Fiala.

„Děkuji panu premiérovi za vřelé přivítání (...). V oblastech inovací, vyspělého průmyslu a aplikovaného výzkumu Česká republika s Indií spolupracuje a jsou vidět konkrétní výsledky. Věřím, že do budoucna se spolupráce ještě prohloubí. Potenciál je zde obrovský,“ napsal český předseda vlády na Facebooku.

Česko je jednou z partnerských zemí letošního desátého ročníku ekonomického fóra, které Gudžarát pořádá každé dva roky. Na akci se podle jejích webových stránek letos přihlásilo více než 45 tisíc delegátů a přes 48 tisíc firem.

Kromě českého premiéra na summitu vystoupili také Módí, hlava státu Východního Timoru a nositel Nobelovy ceny za mír José Ramos-Horta či prezidenti Spojených arabských emirátů a Mosambiku.

Fiala uctil Gándhího památku

Fórum se koná v komplexu Mahátma Mandir v Gándhínagaru. Město, které je správním centrem země, je pojmenované po zakladateli samostatného indického státu a rodákovi z Gudžarátu Mahátmovi Gándhím.

Český premiér uctil jeho památku v Sábarmatí Ášramu, kde Gándhí strávil třináct let života a odkud se v roce 1930 se svými stoupenci vydal na známý solný pochod na protest proti britskému monopolu na výrobu soli.

Fiala v poutním místě Sábarmatí Ášram, které se nachází v největším gudžarátském městě Ahmadábádu, usedl i za kolovrátek, který se stal symbolem indického boje za nezávislost na koloniální mocnosti Británii. Aby dosáhl nezávislosti Indie na dovozu britských průmyslových výrobků, zasazoval se Gándhí o oživení starých řemeslných tradic.

Indie je po Číně a Japonsku třetí největší ekonomikou v Asii. Patří k nejdůležitějším asijským obchodním partnerům Česka, hodnota vzájemného obchodu obou zemí v posledních letech přitom stoupá. Z informací ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že z České republiky se loni do Indie vyvezlo zboží za 25,2 miliardy korun, opačným směrem plynulo zboží za 48,9 miliardy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters do sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
před 19 mminutami

V libyjském Tripolisu vypukly boje mezi ozbrojenými skupinami

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
před 52 mminutami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 55 mminutami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bulhary usvědčené ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musejí změnit. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan označil rozhodnutí PKK za historickou etapu, prezident Recep Tayyip Erdogan pak za důležitý krok a novou éru.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...