FAKTA: Začátek ruské války na Donbasu

Po úspěšné invazi na Krym chtěl Kreml podobný scénář zopakovat i na celé východní a jižní Ukrajině. Když se mu to nepodařilo prostřednictvím proruského povstání, které se pokoušel v těchto regionech vyvolat, rozpoutal válku na Donbasu, jehož části se pak dostaly pod kontrolu Ruskem koordinovaných sil.

Už po rozhodnutí o ruském vpádu na ukrajinský poloostrov Krym z konce února 2014 začalo verbování žoldnéřů a dobrovolníků pro boje na Ukrajině a jejich infiltrace na Donbas.

Zároveň s tím organizovali Moskvou koordinovaní aktéři ve východních a jižních ukrajinských oblastech nepokoje, jejichž cílem bylo vyvolat proruské povstání a dosáhnout odtržení těchto regionů (Doněcké, Luhanské, Charkovské, Dněpropetrovské, Záporožské, Chersonské, Mykolajivské a Oděské oblasti) od Ukrajiny. Akce se ale minuly účinkem a ukrajinské úřady je na většině míst zpacifikovaly. Jen na Donbasu byly nepokoje místy schopné ohrozit autoritu Kyjeva, ale ani tam nevedly k proruskému povstání a převzetí moci Ruskem koordinovanými aktéry.

V dubnu 2014 začali na Donbas ve větších počtech pronikat příslušníci ruských speciálních sil a žoldnéři. Skupiny ozbrojenců bez označení se staly jádrem oddílů místních separatistů, které sestávaly z proruských aktivistů, bývalých členů ukrajinských pořádkových sil nebo lidí na okraji společnosti. Kromě důstojníků ruských zpravodajských služeb FSB a GRU a žoldáků je podporovali i ruští vojenští důstojníci „na dovolené“, kteří u oddílů působili jako školitelé a podléhali přímo ruskému armádnímu velitelství, dále řadoví vojáci, kozáci a dobrovolníci z řad pravicových i levicových extremistů.

Obsazení Slovjansku

Do akcí na Donbasu se zapojili i ruští nacionalisté a ruské jednotky podílející se předtím na invazi na Krym. Právě ruští nacionalisté z Krymu stáli za organizací davu, který 7. dubna 2014 obsadil sídla policie, bezpečnostní služby SBU a budovu správy Doněcké oblasti v Doněcku a vyhlásil takzvanou Doněckou lidovou republiku („DNR“). Také v Charkově obsadili Moskvou koordinovaní aktéři sídlo tamní oblastní správy a vyhlásili takzvanou Charkovskou lidovou republiku, ukrajinské speciální síly je ale rozehnaly.

O den později, 8. dubna 2014, asi třicítka ozbrojenců včetně agentů GRU opustila pod vedením bývalého důstojníka FSB Igora Girkina (Strelkova) Krym a zamířila do ruského Rostova na Donu, kde bylo sídlo zpravodajců. Po dalších konzultacích s Moskvou překročil Girkin hranici s Donbasem a 12. dubna obsadil s asi padesátkou převážně krymských bojovníků Slovjansk v Doněcké oblasti. Girkin, jehož skupina se stala největším uskupením Ruskem koordinovaných separatistů na Donbasu, se později chlubil, že to byl on, kdo zahájil válku, když spustil palbu na příslušníky ukrajinských bezpečnostních sil a jednoho z nich zabil.

V této počáteční fázi války ale působila na Donbasu řada podobných ozbrojených skupin, z nichž každá ovládala určité území, což vedlo k chaosu a anarchii. Rusko se je proto postupně snažilo zkonsolidovat a podřídit jednotnému velení.

Ukrajinská armáda sice byla po letech rozkladu za vlády prezidenta Viktora Janukovyče ve špatném stavu, na rozdíl od Krymu, kde se nezmohla na odpor proti ruské invazi, ale na ruskou válku na Donbasu zareagovala lépe. Pomohly jí nové dobrovolnické oddíly a během léta 2014 zatlačila Ruskem koordinované síly do defenzivy.

Ruské invaze

Moskva, která už tak ozbrojencům na Donbas dodávala pokročilé zbraňové systémy, jak dokázala i tragédie letu MH17 sestřeleného raketou Buk z výzbroje ruské armády v červenci 2014, nakonec musela poslat na Donbas své vlastní pravidelné pozemní síly, aby odvrátila porážku. Stalo se tak například v bitvě o Ilovajsk na přelomu srpna a září 2014, v bojích o doněcké letiště na přelomu let 2014 a 2015 či v bitvě o Debalceve v lednu a únoru 2015, přičemž ze všech třech bitev vyšly nakonec vítězně právě Ruskem koordinované síly.

V období od začátku války do podepsání minských dohod v únoru 2015, které ukončily nejprudší boje, ale konflikt nezastavily, dosáhla přítomnost vojáků pravidelné ruské armády vrcholu v prosinci 2014, kdy se jich na Ukrajině nacházelo přibližně deset tisíc. V blízkosti rusko-ukrajinské hranice rotovalo celkem 42 tisíc ruských vojáků, ať už zůstali rozmístěni za hranicí na ruském území, prováděli zpoza hranice dělostřeleckou palbu na ukrajinské cíle, nebo se přímo zapojili do bojů. Místních ozbrojenců bylo podle historika Andrewa Wilsona zhruba deset tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přibývá států, které zavádějí elektronickou registraci cizinců

K návštěvě stále většího množství států postačí českým turistům místo víza vyplnit elektronický formulář. V dubnu elektronickou registraci pro turisty zavedla například Velká Británie a v květnu se přidává Thajsko. S vlastním systémem elektronických formulářů pro osoby ze třetích států přichází i Evropská unie.
před 15 mminutami

Ukrajina v noci čelila třem stovkám dronů a sedmdesáti raketám

Nejméně dvanáct mrtvých a čtyři desítky zraněných si vyžádaly noční útoky Ruska, které na Kyjev a několik ukrajinských oblastí vyslalo podle ukrajinských ozbrojených sil celkem osmašedesát balistických raket a 298 bezpilotních letounů. Nejméně tři z obětí byly děti, informovaly agentury. Ukrajinské letectvo oznámilo sestřel pětačtyřiceti raket a 266 dronů. Podle ukrajinských médií se jedná o největší vzdušný útok, který Rusko uskutečnilo od zahájení války v únoru 2022.
08:41Aktualizovánopřed 46 mminutami

Izrael kontroluje skoro osmdesát procent Pásma Gazy, tvrdí Hamás

Teroristické hnutí Hamás podle agentury Reuters sdělilo, že izraelská armáda kontroluje 77 procent Pásma Gazy, a to svými jednotkami nebo leteckými údery. S odvoláním na tamní zdravotníky Reuters dále uvedl, že v neděli izraelské údery zabily nejméně 23 lidí.
14:19Aktualizovánopřed 50 mminutami

Ukrajina a Rusko dokončily velkou výměnu zajatců

Ukrajinská prezidentská kancelář v neděli potvrdila, že Rusko si s Ukrajinou vzájemně vyměnily po 303 válečných zajatcích. S odkazem na ruské ministerstvo obrany o tom informovala taky agentura RIA Novosti. Jde o poslední skupinu z výměny ve formátu tisíc za tisíc domluvené v polovině května v Turecku.
11:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Varšavou pochodovali příznivci obou prezidentských kandidátů

Desítky tisíc lidí v neděli vyšly do ulic Varšavy, aby podpořily kandidáty v prezidentských volbách, které se budou konat příští týden. Průzkumy ukazují, že by oba uchazeče o prezidentský post volilo shodně 46,3 procenta občanů.
15:48Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Bílý dům se detektory lži snaží potírat úniky informací

Poté, co se v médiích objevily informace o tom, že personální úřad americké vlády plánuje najmout osobního řidiče pro členy svého vedení, začalo okamžitě vyšetřování s cílem zjistit, kdo tyto interní informace poskytl médiím. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na své s děním obeznámené zdroje.
11:35Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Kalifornské Malibu doufá v nový začátek. Zvedá se po požárech

Desítky firem z kalifornského města Malibu doufají v nový začátek. Do desetitisícového města směli po lednových požárech jen místní, frekventovaný osmnáctikilometrový úsek směrem na Santa Moniku byl uzavřen. Nyní jej úřady otevřely a podnikatelé doufají, že se jim vrátí zákazníci. Někteří obyvatelé se však bojí, že konec uzavírky přinese i problémy, například rabování ve vyhořelých domech a opuštěných obchodech a restauracích. Radnice v Malibu proto uzavřela smlouvu se soukromou bezpečnostní agenturou. Pozitiva ale podle ní jasně převažují. Pacifická dálnice by mohla do města duchů znovu přivést život.
před 13 hhodinami

Venezuelský režim zatkl před nedělními volbami desítky lidí

Autoritářský režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura zadržel tento týden více než sedmdesát politiků, aktivistů či novinářů, které obvinil ze spiknutí proti vládě a snahy „sabotovat“ nedělní parlamentní a regionální volby. Mezi zadrženými je i dvacítka cizinců, včetně Španěla, Argentince či Bulhara, napsal španělský server El Confidencial.
před 13 hhodinami
Načítání...