Exodus z Ukrajiny pokračuje. Britský premiér Johnson předpokládá vydání stovek tisíc víz

Události ČT: Situace na ukrajinsko-slovenských hranicích a přijímací centrum v Přemyšli (zdroj: ČT24)

Ukrajinu už kvůli válce opustily dva miliony lidí, uvedl v úterý vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Více než polovina z nich, respektive 1,3 milionu, zamířila přes hranice do Polska. Britský premiér Boris Johnson ve středu řekl, že Velká Británie přijímáním uprchlíků získá. Očekává, že Spojené království udělí stovky tisíc víz lidem, kteří prchají z Ukrajiny. Do Německa jich dosud přišlo asi osmdesát tisíc.

On-line přenos

Rusko-ukrajinská válka (únor a březen 2022)

  • 23:49

    Situace na jihu Ukrajiny a v oblasti Donbasu zůstává podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského mimořádně obtížná. Uvedl, že Rusko posiluje své pozice u Mariupolu. 

  • 22:55

    Americké ministerstvo obchodu v nadcházejících dnech uvalí další sankce zaměřené na ruský obranný, letecký a námořní sektor, oznámil Bílý dům.

  • 22:31
    Vykřičník

    Ruské jednotky se zcela stáhly z Černobylské jaderné elektrárny, uvedla ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která provozuje jaderné elektrárny.

Britský ministerský předseda se o předpokládaném vydání stovek tisíc víz vyjádřil v parlamentu v době, kdy je jeho vláda kritizována za pokračující uplatňování striktních vstupních podmínek i vůči běžencům ze země sužované válkou.

Podle Johnsona dosud Británie udělila těmto lidem téměř tisícovku víz, ale toto číslo prý velmi rychle poroste na stovky tisíc. „Chápeme, jak mnoho uprchlíci dají této zemi, a chápeme, jak mnoho tato země získá přivítáním uprchlíků a my budeme štědří a už jsme štědří,“ řekl Johnson. Zdůraznil však, že Británie musí uprchlíky kontrolovat a nesmí se vystavovat zbytečnému bezpečnostnímu riziku.

Ukrajinský velvyslanec v Londýně ve středu řekl, že do Británie by mohlo přijít asi sto tisíc ukrajinských uprchlíků. Vyzval vládu, aby uvolnila podmínky pro získání víz u lidí, kteří prchají před konfliktem.

„Většina lidí s sebou nemá cestovní pasy, jejich domy byly bombardovány, my na naší ambasádě pasy netiskneme,“ řekl velvyslanec Vadym Prystajko výboru pro vnitřní záležitosti britského parlamentu. „Ve skutečnosti, když tu máte roční dítě, určitě to není terorista. Můžete je vyškrtnout ze seznamu potenciálních teroristických hrozeb,“ zdůraznil Prystajko.

Do Německa z Ukrajiny přišlo 80 tisíc lidí

Do Německa se prozatím uchýlilo před válkou na Ukrajině přes 80 tisíc lidí, uvedlo ministerstvo vnitra. Oproti úterý se tak počet ukrajinských běženců v Německu zvýšil o zhruba 16 tisíc.

Většina běženců, kteří se ze zemí sousedících s Ukrajinou rozhodnou pro cestu do Německa, přijíždí na berlínské hlavní nádraží. Před ním úřady vybudovaly z kontejnerů a vysokokapacitního stanu uvítací středisko. Jako provizorní středisko dosud fungovalo spodní patro nádraží, kde si Ukrajinci mohli odpočinout, občerstvit se a získat oblečení, ubytování nebo pomoc s registrací.

Provizorní centrum pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny na berlínském hlavním nádraží
Zdroj: Annette Riedl/ČTK/DPA

Ubytování v Německu neposkytují Ukrajincům jen oficiální azylová střediska, ale také běžní lidé či charity. Od soukromých osob má ministerstvo vnitra podle interních informací deníku Die Welt k dispozici na 350 tisíc lůžek.

Mluvčí ministerstva vnitra na tiskové konferenci řekl, že zatím nelze odhadnout, kolik obyvatel Ukrajiny do Německa přijde a kolik jich bude pokračovat do dalších evropských zemí. Dokument, na který Die Welt odkazuje, nicméně v Německu počítá s až 225 tisíci uprchlíky.

Hlavnímu náporu běženců je vystaveno Polsko, které zaznamenalo 1,3 milionu prchajících Ukrajinců. Vedle Polska míří Ukrajinci i do dalších sousedních států –⁠ na Slovensko, do Maďarska, Rumunska a Moldavska, ale také do Ruska. Do Česka zatím dorazilo okolo 150 tisíc Ukrajinců. Moskva tvrdí, že do Ruska uprchlo od vypuknutí konfliktu téměř 180 tisíc lidí.