Do EU loni přišlo nejméně nelegálních migrantů za pět let. Zkouší to po moři i v matracích

Počet nelegálních překročení vnějších hranic Evropské unie loni klesl o čtvrtinu oproti roku 2017. Šlo tak o odhadovaných 150 tisíc migrantů, což je nejméně za posledních pět let. Podle unijní pohraniční agentury Frontex většina z nich dorazila do Španělska. Při vrcholu uprchlické krize v roce 2015 dorazilo do Evropy asi 1,1 milionu lidí.

Hlavní migrační trasa na starý kontinent se v poslední době přesunula z centrálního do západního Středomoří. Vůbec nejfrekventovanější cesta vedla z Maroka na Pyrenejský poloostrov. Počet příchozích do Španělska se v roce 2018 zdvojnásobil na zhruba 57 tisíc. Migranti pocházeli především ze subsaharské Afriky.

Pašeráci dostávají v přepočtu desítky tisíc korun za osobu

Někteří běženci se pokoušejí dostat na starý kontinent doslova za každou cenu – před pár dny objevila španělská policie dva africké migranty, kteří se snažili dostat ze severní Afriky do Evropy uvnitř dvou matrací.

Incident se odehrál na hraničním přechodu oddělujícím Maroko od španělské enklávy Melilla. Každý z běženců zaplatil 4500 eur (přes 115 tisíc korun) pašerákovi za to, že je dostane přes hranici. Řidič dodávky, která matrace vezla, utekl, jakmile pohraniční stráž chtěla zkontrolovat náklad. Když matrace španělská Guardia Civil (civilní stráž) rozřízla, objevila dva muže. Oba byli převezeni do centra pro migranty. 

Středomoří brázdí bludné lodě s běženci

Itálie, která podnikla kroky proti vyloďování migrantů zachráněných ve Středozemním moři, zaznamenala nejnižší počet příchodů od roku 2012 – zhruba 23 tisíc. Nynější italská vláda uzavřela přístavy lodím s migranty hned po nástupu k moci loni v červnu. Ráznou protiimigrační politiku prosadila vládní strana Liga v čele s Matteem Salvinim.

Záchranné mise nevládních organizací ve Středozemním moři se i kvůli italskému přístupu potýkají už dlouhé měsíce s problémy ohledně povolení k zakotvení v některém z evropských přístavů.

Aktuálně to je případ německé nevládní organizace Sea Watch, která koncem prosince zachránila u libyjského pobřeží tři desítky migrantů včetně dětí. Na moři je loď už dva týdny a dál marně hledá přístav, kde by mohla zakotvit. Povolení vylodit migranty jí odmítly vydat vlády Itálie, Španělska i Malty, u jejíhož pobřeží plavidlo před několika dny zakotvilo kvůli špatnému počasí. Lidé už jsou vyčerpaní a frustrovaní, děti trpí mořskou nemocí, napsala agentura Reuters.

Přes dva tisíce lidí zaplatilo za svůj pokus životem

Nebezpečná cesta si každoročně vyžádá své oběti. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve čtvrtek informoval, že loni zahynulo při pokusu dostat se přes Středozemní moře ze severní Afriky do Evropy celkem 2262 migrantů.

Počet migrantů přicházejících do Řecka a na Kypr přes takzvanou východní středomořskou trasu vzrostl loni o třetinu oproti roku 2017 na 56 tisíc. Lepší život v Evropě hledali zejména migranti z Afghánistánu, Sýrie a Iráku.

Frontex loni poprvé shromažďoval data ohledně pohlaví a věku nelegálních migrantů. Osmnáct procent z celkového počtu příchozích tvořily ženy z třetích zemí, každý pátý migrant byl nezletilý a celkem čtyři tisíce bylo dětí bez doprovodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 8 mminutami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 14 mminutami

Bude mít velké problémy, hrozí Trump Zelenskému kvůli dohodě o nerostech

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
05:51Aktualizovánopřed 38 mminutami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 39 mminutami

Trump „nežertuje“ o třetím prezidentském mandátu

Prezident Donald Trump radikálně mění směřování americké zahraniční politiky i podoby federálních úřadů, zaměřit by se zřejmě mohl i na podobu samotného prezidentského mandátu. V rozhovoru pro NBC News připustil, že by nejvyšší funkci chtěl vykonávat i potřetí, přičemž zdůraznil, že nežertuje. Ústava přitom jasně omezuje prezidentský úřad na dvě volební období. Trump argumentuje vlastní popularitou, tvrdí, že ji má nejvyšší ze všech republikánů za poslední století. Podle agentury Gallup se však v současnosti jeho preference pohybují těsně pod padesáti procenty.
před 41 mminutami

Před osmdesáti lety začala bitva o Okinawu, Japonci tehdy nasadili kamikaze

Japonsko si připomíná osmdesát let od začátku bitvy o Okinawu. Při nejkrvavějším střetu druhé světové války v Tichomoří padlo čtvrt milionu Japonců, Američanů a dalších. Ostrovní císařství nasadilo svou zoufalou zbraň – sebevražedné piloty kamikaze.
před 2 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
16:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...