Itálie urychlí vyhošťování. Současně přišla o povolení loď Aquarius 2, která zachraňovala migranty

3 minuty
Události: Itálie přitvrzuje migrační politiku
Zdroj: ČT24

Italská vláda usnadnila vyhoštění cizinců, kteří se v zemi dopustili těžkého zločinu. Schválila také nařízení, které zapovídá žádat o azyl lidem obviněným z prodeje drog. Opatření teď bude schvalovat parlament. Loď Aquarius 2, která zachraňuje lidi ve Středozemním moři a vozí je do Evropy, mezitím přišla o právo plout pod panamskou vlajkou, což jí po příštím zakotvení znemožňuje znovu vyplout.

Lidé, kteří v Itálii požádají o azyl a dopustí se vážného zločinu jako například napadení nebo znásilnění, by mohli být deportováni rychleji než dosud. Vyplývá to z opatření, které v pondělí schválila italská vláda. Zatím mohli být vyhoštěni až po zdlouhavém odvolacím procesu, podle novely by to bylo možné už po pravomocném rozsudku.

Italský ministr vnitra ze strany Liga Matteo Salvini označil toto opatření za „krok k bezpečnější Itálii“. Pokusí se o tom přesvědčit i parlament, který musí normu schválit. Součástí vládního návrhu je také automatické zamítnutí žádosti o azyl, pokud je žadatel obviněn z prodeje drog.

obrázek
Zdroj: ČT24

Zmíněné zločiny jsou jen příklady neoficiálně uvedené médii. Vláda totiž nezveřejnila úplný text dekretu. Je však známo, že počítá se zrušením žádosti o azyl, pokud se ten, kdo ji podal, ukáže jako „nebezpečný společnosti, anebo bude odsouzen“. Bude rozšířena paleta zločinů, za jejichž spáchání půjde odejmout status uprchlíka, nebo italské občanství. To případně půjde odejmout jakémukoli cizinci, který bude odsouzen za terorismus.

Povolení k pobytu z humanitárních důvodů, které v minulých letech dostalo 25 procent běženců, bude nově jen výjimečnou možností. Povolení k pobytu z humanitárních důvodů se v Itálii uděluje těm, kteří sice nesplňují status uprchlíka nebo status podpůrné ochrany podle ženevské konvence, ale ocitli by se v nebezpečí, pokud by byli vráceni do země původu, vysvětlil server The Local.

Nejistota na moři

Neziskové organizace Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée mezitím uvedly, že jejich loď Aquarius 2 už nemůže plout pod panamskou vlajkou. To znamená, že jakmile přistane, musí panamskou námořní vlajku stáhnout a bez jiné vlajky nemůže znovu vyplout, napsal zpravodajský server BBC.

Aquarius 2 je poslední nevládní loď, která se ve Středomoří podílí na pátracích a záchranných operacích. Její provozovatelé tvrdí, že Panama zbavila loď registrace pod „neskrývaným ekonomickým a politickým tlakem italské vlády“. Panama odejmutí registrace odůvodnila tím, že loď „nerespektuje mezinárodní právní postupy“, které se týkají záchrany migrantů ve Středozemním moři.

„Toto oznámení (zbavení registrace) odsuzuje stovky mužů, žen a dětí, kteří se zoufale snaží dosáhnout bezpečí, do vodního hrobu. Zasazuje vážnou ránu humanitární misi záchrany životů lodi Aquarius, posledního nevládního plavidla v centrálním Středomoří,“ uvedly organizace MSF a SOS Méditerranée. Na palubě plavidla se nyní podle dvojice neziskových organizací nachází 58 migrantů ze dvou lodí, které se potýkaly s problémy.

Salvini popřel, že by Italové na Panamu tlačili. Ministr je dlouhodobě znám kritikou její činnosti. „Zatímco Panama odebrala vlajku nevládní lodi ,Aquarius 2‘, která se tak znovu stává ,lodí duchů‘, libyjská pobřežní stráž zachránila a vrátila do Libye přes 200 migrantů,“ napsal na Facebooku s jasným odkazem na to, jak by podle něj záchrana migrantů měla vypadat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 42 mminutami

Před osmdesáti lety začala bitva o Okinawu, Japonci tehdy nasadili kamikaze

Japonsko si připomíná osmdesát let od začátku bitvy o Okinawu. Při nejkrvavějším střetu druhé světové války v Tichomoří padlo čtvrt milionu Japonců, Američanů a dalších. Ostrovní císařství nasadilo svou zoufalou zbraň – sebevražedné piloty kamikaze.
před 1 hhodinou

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
16:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 3 hhodinami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 6 hhodinami
Načítání...