Demokraté hlásí po odstoupení Bidena z kampaně rekordní zájem dárců

Odstoupení Joea Bidena z boje o znovuzvolení přineslo obrat ve schopnosti Demokratické strany vybírat peníze na kampaň. Její hlavní zprostředkovatel příspěvků oznámil, že neděle je v tomto směru nejúspěšnějším dnem aktuálního volebního cyklu. Americká média mezitím informují, že peníze vybrané dříve na Bidenovu kampaň jsou již pod kontrolou viceprezidentky a pravděpodobné nové kandidátky demokratů do Bílého domu Kamaly Harrisové. Její tým oznámil, že první den po odstoupení Bidena z voleb získala kandidátka 81 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 1,88 miliardy korun).

Server The Washington Post napsal, že od okamžiku, kdy Biden podpořil Harrisovou, do pondělního poledne tamního času vybrali demokraté prostřednictvím společnosti ActBlue 84 milionů dolarů (1,94 miliardy korun).

V několika hodinách po Bidenově nedělním oznámení, že nebude kandidovat a že podporuje prezidentskou kandidaturu Harrisové, již někteří dárci vystoupili na podporu viceprezidentky. Vzácné prohlášení přišlo od Karly Jurvetsonové, která v posledních letech demokratům darovala přes čtyřicet milionů dolarů (asi miliardu korun), napsal deník The New York Times (NYT). „Od této chvíle až do dne voleb budu pracovat na tom, aby byla Harrisová zvolena,“ avizovala americká lékařka a filantropka, která je považována za jednoho z hlavních sponzorů Demokratické strany.

104 minut
90′ ČT24: Odstoupení Joea Bidena z kandidatury na prezidenta
Zdroj: ČT24

Podle prohlášení kampaně současné viceprezidentce přispěli zejména drobnější dárci. Web Axios uvedl, že ji podpořilo přes 880 tisíc přispěvatelů. Na 60 procent z nich darovalo peníze demokratické kampani vzápětí po odstoupení Bidena vůbec poprvé v letošním roce. Několik desítek tisíc lidí se zavázalo k tomu, že budou kampaň finančně podporovat každý týden.

„Už je vidět, že vzniká široká a pestrá koalice (podporovatelů), aby pomohla s naší stěžejní prací, rozhovory s voliči, které rozhodnou o výsledku voleb,“ prohlásil podle webu mluvčí kampaně Kevin Munoz.

„Kamala Harrisová má teď nejen peníze, ale i podporu potenciálních vyzývatelů, některých delegátů nominačního sjezdu i obrovské mašinerie Joea Bidena. Je tak nesmírně obtížné si představit, kdo by proti ní měl ještě kandidovat,“ podotkl amerikanista Jan Beneš z Ostravské univerzity.

Demokraté by neměli uspěchat proces výběru nástupce za Joea Bidena v prezidentské kampani, varoval bývalý starosta New Yorku a jeden z nejdůležitějších sponzorů Demokratické strany Michael Bloomberg. Na jeho slova upozornil zahraniční zpravodaj ČT Bohumil Vostal.

Vybrané peníze jsou především podpora kampaně proti americkému exprezidentovi Donaldu Trumpovi, míní Tomáš Klvaňa z New York University Prague. Vybraná částka podle něj značí, že jsou demokraté ochotní ho porazit.

Harrisová může čerpat z peněz pro Bidena

Bidenova kampaň již formálně nese jméno viceprezidentky, která okamžitě získala přístup k penězům vybraným na znovuzvolení úřadujícího prezidenta, upozornila americká média. Bidenův štáb na konci června informoval, že měl k dispozici 95 milionů dolarů (asi 2,2 miliardy korun). Harrisová byla coby opětovná kandidátka na viceprezidentský post součástí Bidenova účetnictví, převedení peněz pod její kontrolu je tak nejspíše „z právního hlediska přímočaré,“ uvádějí NYT.

10 minut
Jan Beneš o kandidatuře Kamaly Harrisové
Zdroj: ČT24

Členka americké Federální volební komise (FEC) Dara Lindenbaumová podotkla, že vzhledem k tomu, že Harrisová již byla uvedená v dokumentaci k registraci kampaně Biden–Harrisová, dřívější příspěvky jí náležejí. „Z mého pohledu to je uzavřená věc,“ řekla.

Viceprezidentka také přebírá otěže rozsáhlé volební operace, které se věnuje na 1300 pracovníků a desítky kanceláří napříč Spojenými státy. Šéfky Bidenovy kampaně Jen O'Malleyová Dillonová a Julie Chavezová Rodriguezová podle informací NYT v neděli informovaly personál, že nyní pracují pro štáb Harris for president“.

Klvaňa vysvětlil, že vybrané finance jsou velmi důležité pro méně známé kandidáty, kteří v listopadu kandidují do senátu nebo na guvernéra. Tyto volby se odehrají spolu s prezidentskými.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 13 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 3 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 4 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 11 hhodinami
Načítání...