Čtyři muži zapletení do vraždy Kim Čong-nama jsou Severokorejci. Dodali vraždící látku VX

Malajsijská policie v pondělí poprvé potvrdila, že čtyři muži obvinění z podílu na vraždě bratra vůdce KLDR Kim Čong-una jsou Severokorejci. Zmíněná čtveřice se krátce před atentátem sešla se dvěma ženami, které pak oběti podle záběrů bezpečnostních kamer nastříkaly na obličej zakázanou bojovou látku VX.

Bratr současného vůdce KLDR Kim Čong-una byl zavražděn 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru. Všichni čtyři Severokorejci bezprostředně po vraždě z Malajsie uprchli. V tom jim podle malajsijského vyšetřovatele Wana Azirula pomohl zaměstnanec severokorejské státní letecké společnosti Air Koryo.

Informace zazněla v pondělí před malajsijským soudem, kde se nyní koná proces se dvěma ženami původem z Indonésie a Vietnamu. Ty měly podle malajsijských vyšetřovatelů na Kim Čong-nama na letišti bojovou nervovou látkou zaútočit.

Obě obviněné podle vyšetřovatelů vypověděly, že byly oklamány a myslely si, že jde o žert natáčený skrytou kamerou. Malajsijská policie je přesvědčena, že ženy dobře věděly, co provádějí. Experti již dříve u soudu uvedli, že na oblečení podezřelých žen se našly stopy látky VX.

V pondělí byl u malajsijského soudu přehrán videozáznam, na němž je vidět, že se s ženami před vraždou sešli čtyři muži. Ti byli identifikováni jako 34letý Hong Song-hak, 33letý Ri Či-hjon, 57letý Ri Če-nam a O Čong-kil.

Vietnamka Doan Thi Huong a Indonésanka Siti Aisyahová podezřelé z vraždy Kim Čong-nama
Zdroj: Reuters, ČT24

Tři z obviněných Severokorejců se podle agentury Reuters necelou hodinu po vraždě na hlavním terminálu kualalumpurského letiště setkali s jedním z představitelů severokorejského velvyslanectví v Malajsii a se zaměstnancem severokorejské státní letecké společnosti Air Koryo. Také tato schůzka byla zachycena bezpečnostní kamerou.

Na záznamu je vidět, jak jim představitel aerolinií pomáhá při odbavení u letištní přepážky. Později pak zařizuje letenku také pro čtvrtého obviněného, uvedl malajsijský vyšetřovatel Azirul. První trojice mířila letecky do indonéské metropole Jakarty.

Malajsijská policie předpokládá, že všichni čtyři Severokorejci jsou nyní ve své vlasti. Interpol na ně vydal zatykač.

Zavražděný Kim Čong-nam byl nevlastní bratr vůdce KLDR Kim Čong-una. Jejich společným otcem byl bývalý severokorejský prezident Kim Čong-il, matky měli odlišné. Kim Čong-nam žil řadu let se svou rodinou v dobrovolném exilu v Macau a vyjadřoval se kriticky na adresu severokorejského diktátorského režimu.

Také jeho syn se obává o život. Začátkem listopadu údajně čínské bezpečnostní složky zadržely dva agenty z KLDR, kteří na něj plánovali atentát.

Ze zosnování vraždy Kim Čong-nama jsou podezřelé severokorejské tajné služby. Pchjongjang však jakýkoli podíl na vraždě odmítá.

VX je jednou z nejnebezpečnějších chemických zbraní vytvořených člověkem. K usmrcení člověka stačí pouhých 10 miligramů či jediná kapka této neurotoxické látky. OSN klasifikuje VX jako zbraň hromadného ničení.

Prvně byla tato látka konzistence motorového oleje vyrobena ve Velké Británii v 50. letech minulého století. „Můžete si představit, že VX je pesticid na steroidech. Jedná se o mimořádně toxickou látku. Už jen jedna setina gramu (třetina kapky) dokáže zabít člověka, pokud se mu dostane na kůži,“ popsal agentuře Reuters odborník na obranu Bruce Bennet.

Symptomy zasažení VX se objevují už po několika vteřinách. U postiženého dochází ke křečím, ztrátě vědomí, paralýze a během několika minut nastává zástava dýchání.

Kvůli své perzistenci je VX mnohem účinnější než sarin a další nervové plyny. Na rozdíl od sarinu se VX z kůže neodpařuje, a pokud není okamžitě smyt, je vždy smrtelný.

Chemická výroba látky VX je velmi obtížná, jisté zásoby si drží Spojené státy a Rusko.