Co prozradila gesta na summitu G20? Mayová princi Muhammadovi nevěří, Putin si s ním plácl

9 minut
Horizont ČT24: Co prozradila gesta politiků na summitu G20
Zdroj: ČT24

Úsměvy, potřásání rukou nebo veliký fix. I to byla součást politiky na summitu lídrů dvaceti největších ekonomik světa, který se v Buenos Aires konal o víkendu. Zatímco ruský prezident Vladimir Putin přijal korunního prince Saúdské Arábie Muhammada bin Salmána vřele, třeba britská premiérka Mayová si na setkání s ním zachovala ledový výraz.

Jakou roli sehrál saúdský korunní princ Muhammad při plánování vraždy novináře Džamála Chášakdžího, svět s jistotou neví. Z gest politiků, kteří se sešli na uplynulém summitu G20 v Argentině, je ale zřejmé, že někteří prince ze zosnování vraždy podezírají.

Už na úvodním focení se princ ocitl na okraji skupiny: to naznačilo, že není mezi lídry zemí G20 vítán. A vřelejší nebyla ani diskuse s premiérkou Theresou Mayovou. Zatímco na snímcích s dalšími politiky nešetřila úsměvy, na schůzce s princem reagovala ledově. 

„Má ztvrdlý, rozladěný obličej. Okatě dává najevo, že se na něj nedívá a že jí to setkání nekonvenuje,“ soudí expertka na neverbální komunikaci Noemi Zárubová z Hudební a taneční fakulty AMU.

Britská vláda ostatně výraz premiérky shrnula i slovně: „Premiérka zdůraznila, jak důležité je zajistit, aby byli ti, kdo stojí za otřesnou vraždou Džamála Chášakdžího, hnáni k odpovědnosti.“

Rijád reagoval na snímek se zatvrzelou premiérkou Mayovou vlastními záběry. Ty dokládají, že si státníci podali ruce. Jenže podle Zárubové ani toto gesto nebylo vřelé: „Jako kdyby sáhla na žhavá kamna. Ruku podala, ale hned s ní šla pryč.“

Na evropských lídrech bylo jednoznačně vidět, že je jim nepříjemné s tímto člověkem, který vše naplánoval, mluvit. Gesta dokládají, že mu dávají najevo, že se s tím princ Muhammad bude muset vypořádat. Bohužel se bojí, že si najde obětního beránka a řekne, že vražda novináře Chášakdžího byla akce někoho jiného.
Vladimír Baar
politický a kulturní geograf Ostravské univerzity

Naproti tomu ze setkání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s princem zachytily kamery i pár slov. „Já obavy mám, nikdy mi nenasloucháte,“ řekl prezident princovi. Ten oponoval: „Samozřejmě že vám naslouchám.“

Chladné přijetí si korunní princ Muhammad vysloužil kvůli podezření, že si objednal vraždu novináře Chášakdžího. Ten psal kriticky o současném vedení Saúdské Arábie a 2. října byl zavražděn na saúdském konzulátu v Istanbulu. Jeho tělo se dosud nenašlo. Saúdská Arábie původně tvrdila, že novinář z konzulátu odešel, později ale přiznala, že byl na úřadu zabit.

Rijád ovšem jakýkoli podíl korunního prince Muhammada bin Salmána odmítá. Deník Washington Post ovšem v polovině listopadu s odvoláním na americkou CIA napsal, že princ si vraždu novináře objednal. Zavraždění Chášakdžího vyvolalo mezinárodní skandál a napětí ve vztazích mezi Rijádem a Ankarou i západními zeměmi včetně USA.

Putin přivítal prince s vřelostí

Vztahy mezi Saúdskou Arábií a Ruskem ale vražda novináře neohrozila. I to bylo poznat z nonverbální komunikace mezi princem Muhammadem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Princ si s prezidentem nejprve „plácl“, následně vzal Putinovu ruku do svých a znovu ji „poplácal“. 

Muhammad bin Salmán a Vladimir Putin
Zdroj: Reuters/Reuters TV

Ostatně Putin se ocitl na summitu stejně jako Muhammad na okraji zájmu světových lídrů. Také jeho účast zastínila vlastní kauza: napětí v Azovském moři, kdy Ukrajina po zajetí svých lodí i s posádkou Ruskem vyhlásila válečný stav.

Kvůli tomu zrušil setkání s Putinem jeho americký protějšek Donald Trump. Prezidenti spolu nakonec krátce mluvili, každý ale dál trvá na svém. Putin se pokoušel o krizi žertovat s odkazem na nový film, v němž americké námořnictvo zasahuje za polárním kruhem.

Trumpův černý fix

Americký prezident Trump pak před zraky novinářů podepsal novou smlouvu s Kanadou a Mexikem. Jednání o dohodě trvalo více než rok. Trump se s novým dokumentem nechal zvěčnit tak, jak má ve zvyku: smlouvu s podpisem ukázal kamerám.

Typické gesto ale ve společnosti lídrů sousedních zemí získalo nový rozměr. Ukázalo totiž, jak složitě se dohoda rodila. Končící mexický prezident Enrique Peña Nieto svou kopii smlouvy rozpačitě ukázal taky, ve stejném gestu jako Trump.

Enrique Peña Nieto, Donald Trump a Justin Trudeau
Zdroj: Andres Stapff/Reuters

Kanadský premér Justin Trudeau se ale nepřidal. „Je to pokračování toho, že se nechtěl nechat vodit na špagátku. Myslím, že mu celá komedie podpisu staronové smlouvy prostě nebyla příjemná,“ soudí expertka Zárubová.

Symbolickou tečku za smlouvou nakreslil tlustý černý fix. Právě tím Trump smlouvu podepsal. Jako by na dálku volal, kdo měl v jednání navrch. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 7 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 7 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 9 hhodinami
Načítání...