Ve východní Číně chce místní policie nasazovat na hlídky v ulicích pojízdné roboty. Podle deníku South China Morning Post jsou tyto stroje schopné identifikovat osoby porušující zákony, a dokonce je pomocí slzného plynu paralyzovat.
Čínská policie testuje hlídkující roboty se sítěmi a slzným plynem
„Pokud boj vyhrajete, skončíte ve vězení,“ oslovil robot „zločince“ v simulaci boje, kterou předvedli jeho autoři čínskému publiku. „Pokud boj prohrajete, skončíte v nemocnici,“ dodal pak stroj.
Roboti, kteří mají patrolovat ve městě Wen-čou v provincii Če-ťiang, vypadají jako asi půlmetrový fotbalový míč. Asi nejvíc připomínají robota BB-8 z Hvězdných válek. Podle čínských médií jsou skvěle přizpůsobení na svou roli: doprovázet lidské policisty a pomáhat jim v identifikaci a zneškodnění těch, kdo na ulicích porušují zákon.
Kulatý robot se jmenuje „Rotunbot“, „RT-G“. Vytvořili ho inženýři z univerzity v Če-ťiangu ve spolupráci se soukromou společností Logon Technology v Šen-čenu. Váží asi 125 kilogramů a dokáže vyvinout maximální rychlost až třicet kilometrů za hodinu, tvrdí čínská média.
„Sférický robot je vybaven řadou senzorů a má dobrou funkci detekce okolního prostředí. Prostřednictvím komunikační technologie v reálném čase lze shromážděné informace ukládat a přenášet do řídicího terminálu uživatele. Může plnit inteligentní bezpečnostní úkoly, včetně hlídání ulic a obcí, řek a jezer, záchrany v nebezpečných oblastech,“ uvádí na svých stránkách výrobce.
Slzný plyn či síť
Tento robot se dokáže vypořádat i s hrozbami, jako je pád nebo sražení k zemi,“ řekl deníku South China Morning Post vědec Wang Jou, který se na vývoji autonomního stroje podílel. Každý z robotů se dá osadit několika moduly, které mu umožňují nejrůznější specializace: od identifikace nepřítele, přes jeho sledování, až po zadržení.
To poslední může provádět rovnou několika způsoby: základní výbavou je kanystr se slzným plynem, ale robot RT-G se dá osadit i vrhačem sítí. Kromě toho má silné reproduktory, kterými má odstrašovat případné útočníky.
Roboti zatím nefungovali v autonomním režimu, ovládal je lidský operátor na dálku. Komentář u videa říká, že tento pomocník je vhodný do špatně průchozího terénu, zejména pro násilné konflikty v něm. A právě v tomto prostředí by měl člověka nejen doplnit, ale jednou i plně nahradit.
Silnější policejní dohled
Čínská média i výrobce popisují výše popsané roboty velmi jednostranně jako něco, co zvýší bezpečnost ve velkých městech. Kritici čínského přístupu k osobní svobodě ale varují před důsledky. „Řada otázek zůstává nezodpovězená a ani veřejné mínění není jednoznačné,“ uvádí web xpert.digital.
Zatímco zastánci považují vyšší bezpečnost za výhodu, kritici vyjadřují obavy ohledně ochrany údajů, soukromí a možného nadměrného sledování. „Nesmíme zapomínat, že za každým technickým pokrokem se skrývá také riziko zneužití,“ uvedl pro tento web čínský právník, který se specializuje na právo ochrany údajů.
Policejní roboti mají potenciál výrazně proměnit prosazování pořádku. „Jedním z cílů RT-G není jen sledování, ale také analýza vzorců chování v delším horizontu, rozpoznání a předvídání možných nebezpečí a preventivní zákrok,“ cituje web xpert.digital expertní názor.
Často se také objevují obavy, že tyto technologie budou po zavedení využívány také k politicky motivovanému sledování nebo že by mohly být použity k potlačování nesouhlasných názorů.
V současné době už Čína svoje občany detailně sleduje nejen na internetu, ale současně i ve veřejném prostoru. Na každé dva občany připadá přibližně jedna kamera, která monitoruje jejich chování. Řada těchto systémů, zejména ve velkých městech, je navíc vybavená nějakou formou umělé inteligence, která dokáže odhalit činnost, jež je v rozporu se zákony, ale také rozpoznat konkrétní lidi podle jejich tváří nebo jiných tělesných znaků.