Čína „trestá separatismus“ Tchaj-wanu vojenskými manévry

2 minuty
Události ČT: Čínské cvičení u Tchaj-wanu
Zdroj: ČT24

Čínská armáda v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk. Stalo se to jen několik dnů poté, co se úřadu ujal nový tchajwanský prezident Laj Čching-te, kterého Peking označuje za separatistu. Tchajwanské ministerstvo obrany manévry odsoudilo, Laj ujistil, že hodlá dále chránit svobodu a demokracii.

„Jde také o tvrdý trest za separatistické kroky tchajwanských sil usilujících o nezávislost a důrazné varování pro síly z vnějšku před zasahováním a provokacemi,“ prohlásilo východní velitelství čínské armády. Vojenské manévry Peking označil za „nezbytné a legitimní“ a zároveň vyzval Spojené státy, aby přestaly podporovat a povzbuzovat tchajwanskou nezávislost.

Na cvičení v Tchajwanském průlivu i kolem tchajwanských ostrovů u čínského pobřeží jako Ťin-men či Ma-cu se podílejí pozemní síly, letectvo, námořnictvo a raketové síly. Podle čínské armády je cílem manévrů vyzkoušet „skutečné bojové kapacity“ armády.

První nácvik invaze

Desítky bojových letounů při něm společně s plavidly námořnictva a raketovými vojsky prováděly simulované útoky ve vybraných oblastech, uvedla čínská státní média. Bojové letouny podle nich nesly skutečné rakety.

„Vůbec poprvé čínská armáda nacvičuje útok na Tchaj-wan, invazi, nejenom ekonomickou blokádu jako v minulosti. Zároveň čínská armáda neoznámila žádnou bezletovou zónu nad Tchaj-wanem,“ přiblížila zpravodajka ČT v Číně Barbora Šámalová. Doplnila, že čínská státní média o manévrech velmi podrobně informují.

Čínská rétorika podle korespondentky není překvapivá, Peking reaguje na hlasy nacionalistů, kteří volají po co nejtvrdším postupu vůči Tchaj-wanu. I ostrov s manévry počítal, byť je Čína dopředu neohlásila, reportovala Šámalová.

10 minut
Zpravodajka ČT Šámalová o manévrech čínské armády kolem Tchaj-wanu
Zdroj: ČT24

Život na ostrově podle ní vojenská cvičení nepoznamenávají, veřejnost je na ně zvyklá a očekává, že budou čím dál častější, přičemž počítá i s ekonomickými sankcemi. Dle zpravodajky se ale Tchajwanci stále více zabývají myšlenkou, že by mohlo dojít k válce, byť většina stále věří, že tomu tak nebude, protože invaze by pro Peking byla nákladná a náročná.

Podle Šámalové ale bude zajímavé sledovat, jak manévry ovlivní mínění tchajwanských ostrovů ležících takřka na dohled pevninské Číny, jako jsou už zmiňovaný Ťin-men či Ma-cu. Tamní obyvatelstvo se totiž k Pekingu staví poměrně příznivě a volby tam pravidelně dopadají jinak než na hlavním ostrově, líčí zpravodajka, která nedávno Ťin-men navštívila. „Lidé nám říkali, že si jsou prakticky velice jistí, že pokud by došlo ke konfliktu, invazi, určitě to nebude na jejich ostrov, ale na hlavní ostrov Tchaj-wanu, protože oni mají s pevninskou Čínou velmi dobré vztahy,“ popsala.

Laj jako „separatista číslo jedna“

Čína cvičení, které podle ní potrvá do pátku, zahájila jen několik dnů poté, co se ujal úřadu nový tchajwanský prezident Laj Čching-te. Ten je dle Šámalové „pravděpodobně číslem jedna na seznamu takzvaných tchajwanských separatistů“. „Peking mu nemůže zapomenout, že se kdysi označil za pragmatického pracovníka pro nezávislost, přestože poté, co vstoupil do vysoké politiky, svou rétoriku zmírnil a pokračuje ve stopách své předchůdkyně,“ vysvětlila zpravodajka.

V pondělí Laj ve svém prvním proslovu vyzval Čínu, aby přestala Tchaj-wan politicky a vojensky zastrašovat a respektovala volbu tchajwanského lidu. O Tchaj-peji a Pekingu hovořil jako o rovnocenných partnerech.

Čínská televize informuje o manévrech u Tchaj-wanu
Zdroj: Reuters/Ann Wang

Podle Pekingu je Laj „separatista“. Čínský ministr zahraničí Wang I o Lajovi řekl, že je „ostudný“. „Čínská státní média ho častují výrazy jako ignorantský a bezohledný vůdce, televize dokonce napsala, že bude určitě přibit na pilíř hanby,“ doplnila Šámalová. Ve čtvrtek státní televizní stanice CCTV uvedla, že o budoucnosti Tchaj-wanu může rozhodnout jedině 1,4 miliardy obyvatel celé Číny, nikoliv jen 23 milionů lidí žijících na Tchaj-wanu.

Čína ničí regionální mír, reagovala Tchaj-pej

Tchajwanský prezident v reakci na manévry ujistil, že bude nadále chránit svobodu a demokracii tváří v tvář „externím“ výzvám a hrozbám.

Tchaj-wan má „schopnost, odhodlání a sebevědomí potřebné k zajištění národní bezpečnosti“, vzkázalo Pekingu ministerstvo obrany ostrovní země. Na případnou obranu vyslal Tchaj-wan své námořní, pozemní a letecké jednotky. Jednání Číny Tchaj-pej odsoudila, ukazuje podle ní jen její „militaristickou mentalitu“.

Nejmenovaný tchajwanský činitel agentuře Reuters řekl, že jde o součást scénáře, který Tchaj-wan očekával. Má podle něj o pohybech čínských sil kompletní přehled. „Je politováníhodné, že si Čína vybrala ten nejhorší scénář, aby zničila mír v regionu,“ uvedl také.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné politické strany.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
15:58Aktualizovánopřed 16 mminutami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
07:47Aktualizovánopřed 51 mminutami

Pákistán porušil dohodu o příměří, zní z Indie po explozích ve Šrínagaru

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém příměří. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
06:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Průlom to není, ale nové je zapojení USA, míní o návrhu příměří z Kyjeva expert

Příměří mezi Ruskem a Ukrajinou vyloučeno není, ale je obtížné ho dosáhnout, a to i pod hrozbou sankcí, převažuje v reakcích expertů na sobotní výsledek jednání v Kyjevě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé Británie, Francie, Německa a Polska z takzvané koalice ochotných se shodli na nabídce třicetidenního příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května. Chystají se ale i nové sankce proti Rusku, pokud Moskva na klid zbraní nepřistoupí. Podpora dosažené dohodě zazněla i ze Spojených států, což odborníci označují za důkaz zájmu USA o Ukrajinu. Kreml v reakci prohlásil, že se Rusko nenechá zastrašit.
18:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Vycházet nemělo přes sto tisíc lidí

Kvůli úniku chemických látek v sobotu ráno doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týkalo zhruba 160 tisíc lidí. Kolem poledne větší část opatření úřady odvolaly. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
10:40Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Putin chce vše, stěžuje si dle WSJ v soukromí Trump

Americký prezident Donald Trump vyjadřuje v soukromí frustraci, že se mu nedaří zastavovat války. Napsal to deník The Wall Street Journal (WSJ), který jako příklad zmínil nedávnou večeři Trumpa s jeho podporovateli. V předvolební kampani Trump sliboval rychle zastavit válku na Ukrajině, což se podle WSJ očividně nepodařilo. Bílý dům však výsledky dosažené novou administrativou během prvních sto dní vlády hájí.
před 6 hhodinami

Sovětská sonda ze 70. let se rozpadla po vstupu do atmosféry

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu kolem osmé hodiny ráno středoevropského času po vstupu do zemské atmosféry, uvedlo Evropské centrum trasování a dohledu nad vesmírem (EU SST). Podle ruské kosmické agentury Roskosmos družice dopadla do Indického oceánu.
před 6 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 9 hhodinami
Načítání...