Čína řeší problémy se suchem, celé vesnice stěhuje do měst

Nahrávám video
Události ČT: Čína vylidňuje některé vesnice, bojuje tak se suchem
Zdroj: ČT24

Klimatické změny jsou nyní prioritou, o které diskutují zástupci zemí z celého světa v Paříži. I pro Čínu, která se minule nepřipojila ke Kjótskému protokolu, se zřejmě stává omezení emisí skleníkových plynů nutností. Potýká se totiž mimo jiné s katastrofálním suchem, které řeší například tak, že stěhuje lidi z dotčených míst do měst.

Peking už v reakci na probíhající konferenci o klimatu oznámil, že během příštích pěti let sníží Čína znečištění z uhelných elektráren o 60 procent. Tímto způsobem se má ušetřit asi 100 milionů tun uhlí ročně, přičemž exhalace oxidu uhličitého, který uvolňují do ovzduší tepelné elektrárny, by měly do roku 2020 klesnout o 180 milionů tun.

Žádný z chronicky známých problémů jako korupce, propast mezi bohatými a chudými a stárnutí obyvatel totiž neohrožuje Čínu tolik jako nedostatek vody. Jižní část sice disponuje jezery, ale severní část, kde žije polovina obyvatel, je vyprahlá jako poušť. V Číně žije 20 procent světové populace a přitom má jen 7 procent sladkovodních zásob.

Uhelná elektrárna v čínské oblasti Ning-sia
Zdroj: Jason Lee/Reuters

Vylidňující se vesnice v horách provincie Ning-sia

Řešení hledá vláda například v programu stěhování celých vesnic do lépe zajištěných oblastí. Například v horách v severní provincii Ning-sia stoupá průměrná teplota rychleji než jinde. Za posledních 50 let se zvýšila o 2,2 stupně a ubývá deště i úrody. Sehnat vodu není pro místní vůbec jednoduché. „Pro vodu jsme chodili do údolí a nosili ve džberech na zádech. Někdy i čtyřikrát, pětkrát denně,“ přiblížil Chaj Jen-chu ze zdejší vesnice Pchan-wan.

Chaj Jen-chu
Zdroj: ČT24

Předci místních rodin se po generace živili pastevectvím a obděláváním půdy. Teď svá rodiště opouštějí. Úřady přesazují obyvatele do nových osad s příslibem pohodlí a tekoucí vody. Pro mnoho z nich ale nemusí být představa opuštění drsného prostředí až tak lákavá.

„V téhle vesnici jsem se narodil a vyrostl. Každý bojuje se stejnými pocity, když má odejít,“ prohlásil Jang Čen-ťün, který představuje pátou generaci obyvatel vesnice Ta-čcha.

Na místě vznikají i turistické resorty

Málokdo však otevřeně řekne, že je donutili domov opustit. Lidé zkrátka nemají moc na výběr. Wang C'i a jeho rodina museli ustoupit turistickému resortu, který má přinést investice. Staré domy úřady zároveň rychle zbořily. „Vyrostl jsem tam a stýská se mi,“ uvedl Wang C'i. „Vláda nedovolí postavit nové domy. Někteří lidé se vrátili a zkusili žít ve stanech, ale je zima. Nezbývá než odejít,“ dodal.

Wang C’i
Zdroj: ČT24

Vláda je na projekt pyšná. Vidí v něm způsob, jak vymýtit chudobu. Odmítá zároveň, že by kohokoli nutila. „Vesničané jsou neuvěřitelně šťastní a naprosto podporují tento vládní projekt. Jsou moc šťastní,“ prohlásil zástupce ředitele úřadu pro snižování chudoby Cou Jü-čung z provincie Ning-sia.

Mladí se novému prostředí a životnímu stylu přizpůsobí, ale starší lidé živoří. Navzdory slibům totiž nedostali půdu, na níž by mohli hospodařit, přitom nic jiného neumí. Mnozí by se i vrátili domů, ale už není kam.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Chilský prezident Kast přijal ve svém sídle Pavla jako první zahraniční návštěvu

Nový chilský prezident José Antonio Kast přijal v prezidentském paláci La Moneda českého prezidenta Petra Pavla s manželkou Evou. Pro Kasta je česká hlava státu první zahraniční návštěvou od březnového nástupu do funkce. Po jednání Kast řekl, že obě země pojí dlouholetá tradice diplomatických vztahů. Pavel na tiskové konferenci uvedl, že Česko považuje Chile za přirozeného partnera pro rozšiřování spolupráce.
03:05Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael podle Libanonu porušuje příměří, Hizballáh zaútočil na izraelské vojáky

Izrael pokračuje v bombardování jižního Libanonu i po začátku vyhlášeného příměří, uvedla v pátek nad ránem podle agentur Reuters a AFP libanonská média. Militantní šíitské hnutí Hizballáh naproti tomu uvedlo, že v reakci na izraelské útoky bombardovalo skupinu izraelských vojáků na jihu Libanonu. Žádné škody ani oběti nejsou hlášeny. Americký prezident Donald Trump Hizballáh vyzval, aby klid zbraní neporušoval. Generální tajemník OSN António Guterres apeloval na dodržování příměří všemi stranami, informuje Reuters.
před 5 hhodinami

Netanjahu potvrdil Trumpem oznámené příměří mezi Izraelem a Libanonem

Americký prezident Donald Trump oznámil příměří poté, co hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a libanonským prezidentem Josephem Aúnem. Později dodal, že příměří zahrnuje i Hizballáh. Příměří vstoupilo v platnost ve čtvrtek ve 23:00 SELČ. Izraelský premiér Netanjahu podle agentury Reuters oznámil, že s příměřím souhlasil, ale že v Libanonu zůstanou izraelští vojáci. Hizballáh toto odmítl. Dokument americké diplomacie o náplni příměří odchod izraelských vojáků z Libanonu rovněž nezmiňuje.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Česko podle prezidenta Filipín zadrželo muže podezřelého ve vlasti z korupce

České úřady podle filipínského prezidenta Ferdinanda Marcose mladšího zadržely muže zapojeného do korupční aféry, která na Filipínách vyvolala u veřejnosti kritiku a masové protesty. Obě země nyní podle prezidenta jednají o mužově předání, napsala agentura AP, která zároveň upozornila, že Filipíny nemají s Českou republikou uzavřenou smlouvu o vydávání.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Bejrút: Izrael zničil poslední most spojující jih Libanonu se zbytkem země

Izrael zničil poslední most přes řeku Lítání, čímž odřízl jih Libanonu od zbytku země, tvrdí podle agentury Reuters nejmenovaný vysoce postavený zdroj z libanonských bezpečnostních složek. Tamní státní agentura uvádí, že Izrael také zabil jednoho člověka při úderu na vozidlo na silnici vedoucí z Bejrútu do Damašku.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Rusko provedlo dosud nejsmrtelnější letošní útok na Ukrajinu

Ruský noční vzdušný útok na Ukrajinu připravil o život nejméně 17 lidí, desítky dalších zranil, uvedli ukrajinští činitelé. Ruské údery podle nich zabily devět lidí v Oděse, čtyři v Kyjevě a další čtyři v Dnipru. Agentura Reuters ruský noční úder označila za dosud nejsmrtelnější v letošním roce. Rusko si nezaslouží uvolnění globální politiky ani zrušení sankcí, reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Terčem náletu ukrajinských dronů se dle velení ukrajinské armády stala ruská ropná zařízení v černomořském přístavu Tuapse.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

VideoZástupci Evropské komise budou jednat s Tiszou o reformách

Zástupci Evropské komise přijedou v pátek do Budapešti diskutovat s vítěznou stranou Tisza o reformách. Pravděpodobný budoucí premiér Péter Magyar slibuje Bruselu vstřícnější politiku než jeho předchůdce Viktor Orbán. Magyar už například oznámil, že nehodlá blokovat finanční pomoc Ukrajině. Především chce obnovit přístup k penězům z fondů, které Unie Budapešti zmrazila kvůli korupci nebo zásahům do soudnictví.
před 12 hhodinami

Přelomový verdikt o vnitrostátních únosech dětí. Evropský soud se zastal Čecha

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) vydal přelomový verdikt, který se týká vnitrostátních únosů dětí jedním z rodičů. Případ se odehrál v tuzemsku. Rozvedený otec se na evropskou instanci obrátil proto, že mu tuzemská justice neumožnila styk s dětmi poté, co je exmanželka bez jeho vědomí a souhlasu přestěhovala z Brna do Prahy. Rozsudek by mohl mít vliv na posuzování podobných případů v budoucnu.
před 12 hhodinami
Načítání...